CEZAEVİ HEMŞİRELİĞİ HAKKINDAArkadaşlar cezaevi hemşireliği hakkında o kadar az bilgi var ki, bazı bilgiler de kirli bilgi. Sizlerden de çok doru geliyor olduğundan, meslektaşlarıma cezaevinde çalışan hemşire arkadaşlarınız var mı diye sordum ve bir kaç bilgi toplamaya çalıştım sizin için.

Öncelikle şunu belirteyim, bu bilgiler çalışılan yerden yere değişir elbette ve bilgi alınan kişinin işini sevip sevmemesine göre de değişir; örneğin yerinde mutlu bir arkadaşımız memnun olduklarını sıralarken, mutsuz bir arkadaşımız memnun olmadıklarını sıralar.

Genel bilgi almaya çalıştım o yüzden;

Kim atıyor, kime bağlısınız?

Adalet bakanlığına bağlı olarak görev yapıyorsunuz, CTE personel işleri atamalar ile ilgileniyor ve pek çok görevli sağlıkçılar ile beraber atanıyor.


Çalışma şartları


Cezaevleri de hastaneler gibi 7/24 işleyen birimler, Yani 24 saat devamlılık gösteren kurumlar olduğu için nöbetleriniz de olacak. Bazı kurumlarda sadece mesai 8-5 çalışıldığı ve hafta sonu tatil olduğu durumlar var.

Bunun yanında kurumların fiziki yapısı nedeni ile her türlü elektronik cihazın girişi yasak. Bunun sadece kapalı cezaevlerinde yasak olduğu, diğerlerinde daha esnek olduğu söyleniyor.

Ayrıca psikolojik olarak sağlam bir yapıya sahip olmanız gerekiyor. Nedeni ise mahkumlar ile çalışmanız, çok çeşitli suçları olan insanlara hizmet vereceksiniz ve bazı aksilikler ile karşılaşmanız mümkün.

İşe geç gitme veya izin alma durumları da çalışan hemşire sayınızın da az olması nedeni ile hastanelere göre daha zor.


Maaş


Maaşınız hemşire maaşı ile aynı ancak fark burada devreye giriyor, Nöbet, ek ücret, ek döner olmadığından hastanede çalışanlardan daha az alıyorsunuz.

Yılda bir veya iki kez promosyon alıyorsunuz. Maaşınızın % 12 si kadar.

Bakanlık gelirleri ile biraz daha fazla ve maaşınız tek kalem ödendiği için, emekliliğe yansıyan maaşınız hastanede çalışanlardan çok daha iyi olur. Ayrıca alacağınız zam oranı da maaş üzerinden bakıldığında daha yüksek olur.

Yani hastanede çalışıp döner ve nöbetsiz maaş alan birinin maaşından bi tık daha yüksek maaş alıyorsunuz ve tek kalemde alıyorsunuz.

Yeniden tercih


4b li atamalara tekrar tercih yapmanız için bir sene doldurmanız gerekiyor, eğer 4a alımlar olursa tercih yapabiliyorsunuz.


Özet


Çoğu çalışan memnun değil, ancak yapmak zorunda olanlar veya memnun olanlarda var. Bu işi illaki birileri yapacak.

Kendinize sormanız gereken şu, kapalı alanda ve mahkumlara hizmet vermeye hazır mıyım. Burada kimse yanlış anlamasın mahkum derken çok çeşitli mahkumlar var ve elbet hiç görmek istemeyeceğiniz birine de hizmet vermek zorunda kalacaksınız. Elbette insani ve mesleki anlamda bu insanlar da sağlık hizmetinden yararlanmak zorunda ve bizlerde vermek zorundayız.

Ancak her insanın psikolojisinin kaldırabileceği yerler değil.

Bunun yanında bazı cezaevleri sakin, küçük veya açık cezaevleri. Buralarda nöbet olmayabilir, haftasonu tatil olabilir, ancak gene de il değişikliği farklı cezaevleri ve farklı iş ortamlarına geçiş yapmanız olasıdır.

Yapılamaz bir meslek değil ama düşünülmesi gerekir üzerinde.

Başvurular


Son olarak başvuruları Adalet bakanlığı ihtiyaca göre açıyor, zaman zaman takip etmeniz gerekiyor ve başvuru yapıyorsunuz atanıyorsunuz. Genelde sözleşmeli oluyorsunuz.Yorumlar

 1. Cezaevi hemşireliği alanı yalnızca atama ve maaş olarak değerlendilirse zorluk bakımından yorumlarınıza bir parça katılabiliriz. Ancak cezaevi hemşireliği burada yazdıklarınızdan çok daha fazlasıdır. Alanla ilgili doğru bilgiye ulaşmak isterseniz bilimsel çalışmalara başvurmanız daha uygun ve bilgi paylaşımı olarak daha sağlıklı olacaktır. Ek olarak cezaevi hemşireliği hemşirelik mesleğinin bir branşıdır. Kendi başına bir meslek değildir. Hemşirelik ise rahat çalışma koşullarının tercih sebebi olması yerine insan hayatına dokunabilmenin öncelik olarak görülmesi gereken bir meslektir. Aksi düşünülüyorsa hemşirelik mesleğini yapmak yerine bir işte çalışmamak daha rahattır diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam cezaevi hemşireliği ni anlamak için bilimsel makale okumak mı? Biz bilgi paylaşımını çalışan insanlar ile konuşarak yapıyoruz. Takdir edersiniz ki, bilimsel ve yazılı kurallar da olduğu gibi çalışmıyoruz malesef. Keşke öyle olsa da bilimsel çalışmalara bakarak anlasak nasıl çalışacağımızı.

   Sil
 2. Kurumlar arası geçiş oluyor mu ? Hastaneye geçebilir miyiz

  YanıtlaSil
 3. Ceza evinde calisirken normal alımlara başvurup istifa edebilir miyiz. Şu donemde istifa yapılmıyor ya bundada gecerli mı acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cezaevine hangi alımla yerleşti iseniz o kanuna tabisiniz. Ona bakmmak lazım sözleşmeniz varsa ona bakmak lazım. Sağlık bakanlığına bağlı iseniz ona bakmak lazım vesaire.

   Sil
 4. Bu ay adalet bakanlığı hemşire alacak ceza evlerine ona girsek merkezi atamalarda tercih verebiliyor muyuz sıkıntı olur mu üniversite hastanelerinde olan olaylar gibi.

  YanıtlaSil
 5. Şimdi kazandık diyelim mülakat nasıl oluyor peki

  YanıtlaSil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder