HEMŞİRELER İÇİN EN İYİ KÖPEK CİNSLERİ

Evcil Hayvan Olarak Hep Köpeğim Olsun İsteyen Hemşireler İçin En İyi Köpek Irkları

Bazen hemşire forumlarını ziyaret ediyorum ve gördüğüm bir çok yazıda hemşireler için köpeklerle ilgili sorular var. Görünüşe göre, evcil köpek sahibi olmak isteyen ancak işteki uzun saatler, vardiyalar ve gece görevlerinden dolayı nasıl köpek sahibi olacağı konusunda aklında sorular olan pek çok hemşire var.

Bir evcil köpek sahibi olmanın bariz avantajlarını ve dezavantajlarını araştırdık, ancak burada hemşirelerin göz önünde bulundurması gereken bazı faktörler var.


Artıları

Köpekler koşulsuz sevgi verir. İş yerindeki zorlu bir günün sonunda (veya bir hastayı kaybetmiş de olabilirsiniz), sizi seven ve ne olursa olsun size kızmayacak sıcak bir kürk topuna sarılmak harika.
Bir evcil hayvanın yürümesi gerekeceğinden, köpeğiniz kapıdan çıkmanıza ve sağlıklı bir egzersiz yapmanıza yardımcı olabilir. 

Araştırmalar, sadece bir köpeği okşamanın dahi ruh halimizi ve sağlığımızı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.
Bir evcil köpek yalnız sosyal yaşantımıza lezzet ve renk verecektir. Evcil hayvan sahibi olmakla gelen maceranın yanı sıra mahallenizdeki veya hastanenizdeki köpek severlerle de arkadaş olabilirsiniz.

Bir köpeği hayvan barınağından kurtarmaya yardım edebilirsiniz (köpeğinizi bir evcil hayvan mağazasından satın almak yerine oradan alırsanız).


Eksileri

Yalnız yaşadığınızı varsayarsak, uzun süre tek başlarına kalan köpekler yalnız ve agresif olabilir.
Bazı ırkların şehirdeki yoğun insan kalabalığından hiç hoşlanmadığı da aşikar. Bazı köpekler özellikle aktiftir ve güçlü egzersiz gerektirir. Bazı köpek türlerinin oynamak için bir sürü alana ihtiyacı vardır.

Köpeklerin kendine özgü kişilikleri ve tuhaflıkları vardır. Bazıları sağı solu kazar. Bazıları ulur. Bazıları sadıktır, bazıları kaçıp gitmek ister.

Uzun lafın kısası, özellikle dairenizde yalnız yaşıyorsanız, iki temel şey yapmanız gerekecektir.

Bunlardan ilki, evcil hayvanınızı yürüyüşe çıkarmak, suyunu değiştirmek. Yakınlarda yaşayan bir aile üyesi, güvenilir bir komşu siz olmadığınızda onu ziyaret edecek.

Şanslıysanız, bir nedenden dolayı evde evcil hayvan tutamayan bir evcil hayvan aşığı ile karşılaşabilirsiniz. Kesinlikle yardım etmeyi çok isterlerdi.

Yapmanız gereken ikinci şey araştırmanızı yapmak. Büyük miktarda günlük egzersiz ve açık alana ihtiyaç duyan ırklar olduğunu söylememize rağmen, aslında en sevdiğiniz sandalyeyi veya koltuğu meşgul etmekten başka hiçbir şeyi sevmeyen bazı köpek türleri vardır.

İşte hemşireler gibi meşgul insanlar için ideal olan köpeklerin bir listesi:

1. ChihuahuaDünyanın en küçük köpeği olarak bilinen Chihuahua, küçük bedeninde dünyanın en büyük kişiliğine sahiptir.

Chihuahua insanları sever ve genellikle tek bir kişiye bağlanır. Eğer evdeyseniz, sizi odadan odaya kadar takip eder ve işiniz bittiğinde bir çantada gezdirilmekten bile zevk alır.

Boyutlarına rağmen, chihuahuaların bu listedeki köpeklerin bazılarından daha fazla egzersiz yapması gerekir. Enerjiniz olduğu sürece oynamaya hazır olacak.

Chihuahua'ların yabancılara karşı çekingen olmalarına dikkat ederek yürüyüş arkadaşlarını uygun şekilde tanıtmaya dikkat edin.2. Basset tazı
Basset Hound, Hush Puppy'ın yüzü olarak popülerdir. Bu köpekler aslında porsuk ve tavşan gibi küçük hayvanların takip avcılarıdır.

Tavşanın izinde olmadığı sürece, Basset Hound, sakin ve evin etrafında tembel olabilen bir arkadaştır. Avda olduğu kadar evde de mutlu olabilirler.

Basset yalnız kalmaya tahammül edebilir, ancak çok uzun sürmez. Bir basset düşünürseniz, arkadaşı olacağı dönemlere ihtiyacı olacağını unutmayın.


3. Fransız buldozer

Kanepede dinlenmeyi seviyor musun? O zaman zaten sevimli bu köpekler ile ortak bir yönün var.

Fransız Bulldoglar başlangıçta eşlik eden köpekler olarak geliştirildi. Bugün, şefkatli kucak ısıtıcıları ve aile dostu evcil hayvanlar olarak bilinir.

Bu köpekler aktif veya çok enerjik değildir. Evin etrafında olan 15 dakikalık yürüyüş, fazla kilolu olmalarını önler.

Aynı zamanda küçük evlerde iyi iş çıkarırlar ve çok fazla odaya ihtiyaç duymazlar. Bakımı da kolaydır.

Fransız Bulldoglar hakkında en iyi şeylerden biri onların sevimli nazik doğasıdır. İşten eve döndüğünüzde, sizi odadan odaya kadar takip etmek ya da otururken ayaklarınızda uzanmaktan mutlu olacaklardır.


4. Malta DiliGöz alıcı beyaz kürklü sevimli görünümlü bir köpek ister misiniz? Maltalıyı düşünebilirsiniz.

Malta dili nazik, herkesle arkadaş canlısı ve sahibi ile birlikte olmayı sever. Harika bir terapi köpeği, arkadaş ve hatta spor köpeğidir.

Kendisi küçük alan yaşamına uygun olan ırkların en küçüğünden biridir. İçeride aktif olabilir ve tonlarca egzersiz yapması gerekmez.

Malta'nın bir olumsuz yönü, çok fazla havlayabileceği için uzun saatler boyunca yalnız bırakılmaması gerekmesidir. Bu, evcil hayvanlarla ilgili yardım alamayan tek başına yaşayan hemşireler için ideal bir köpek değildir.5. Boston Terrier
Boston Terriers, nazik ve şefkatli doğası ve smokin giymiş duruşu nedeniyle “Amerikan Beyefendi” olarak adlandırılır.

Başlangıçta bir çukur avcısı olmak için yetiştirilen Boston Terrir artık bir sevgili. Büyük yuvarlak gözleriyle sana bakacaklar ve  “Seni seviyorum” lafını gözleriyle ileteceklerdir.

Boston Terrierleri kapalı köpeklerdir ve apartman yaşamına çok iyi adapte olurlar. Ayrıca yalnız bırakılabilirler. Sessiz ve yumuşaktırlar, gürültülü değildirler.

Bu köpek aşırı bir egzersiz rejimine ihtiyaç duymazken, sizinle yürüyüş yapmaktan ve oynamaktan hoşlanacaktır.


6. WhippetBir avcının en iyi arkadaşı olan Whippet şimdi sevgi dolu bir terapi köpeğidir. Eve döndüğünüzde ayaklarınızın altında uzanacaktır.

Egzersiz yapmak için, günlük olarak tasmalı 20 dakikalık yürüyüşe ihtiyacı var. Ancak sadece birkaç dakika süren enerji patlamaları ile yürüyüşten çok koşmak ta isteyebilirler.

İlk olarak, bir dairede yaşayabilir ancak bahçeye ihtiyaç duyacaktır. Bir diğeri, kovalayabileceği kedi veya diğer küçük hayvanlarla yaşayamazlar. Küçük yaşta sosyalleşirse, evcil bir kedi ile mutlu bir şekilde yaşayabilir.


7. İngiliz Bulldog
Bulldoglar vahşi bir görünüme sahiptir, ancak bu köpek en tatlı ve en sevgi dolu davranışa sahiptir. Bulldoglar özgün bakışları ve kafa tipleri ile kolayca tanınır.

Sizi şaşırtabilir ama bulldogların diğer köpekler kadar egzersiz yapmasına gerek kalmaz ve günün çoğunu koltukta horlayarak geçirir. Senin yanında durmayı ve belki de kucağına başıyla yatmayı sevecektir.

Nadiren de havlar ve dairelerde yaşamaya iyi adapte olur. Yalnız bırakılabilir, ama çok sosyal bir köpek olduğu için çok uzun süre değil.


8. Dachshunds
Dachshunds, sevimli görünümleri ve canlı hayatlarından dolayı en popüler köpeklerden biridir. Çok zeki ve “yardımcı” dırlar ve ayakkabılarınızı bağlamak dahi isteyebilirler.

Bir dairede yaşıyorsanız veya bir arka bahçeniz yoksa, dachshund sizin için idealdir. Sadece güçlü bir sezgiye sahip olduğu konusunu bilmeniz gerekir, eğer komşularınız da da evcil hayvan varsa ve bunu duyabilir kokusunu alabilirler ise komşularınızı rahatsız edebilirler.


9. Pug
Puglar köpek dünyasının palyaçolarıdır. Mizah duygusu olan bir köpeği seviyorsanız, pugların tadını çıkarabilirsiniz.

Pug başlangıçta bir kucak köpeği olarak yetiştirildi. İnsan arkadaşlığı ile büyür ve mükemmel bir yol arkadaşı olur. Sahibini mutlu etmek için sever.

Bazı ırkların aksine, bu köpek şehirde rahatça yaşayabilir ve çok az egzersiz gerektirir.

Bu liste size hemşireler için ideal köpekler hakkında biraz fikir verdi mi? Kendi araştırmamızı yaparak bir köpek alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz.

Sadece köpek sahipliğinin iki yönlü bir anlaşma olduğunu unutmayın. Her iki taraf için de faydalı olmalı.


Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder