Hastane Enfeksiyonları Tezli Yüksek Lisans


Program bilgisi

Sağlık kurumlarında hastane enfeksiyonlarını tespit etmek, nedenlerini ortaya koymak ve önlenmesine yönelik tedbirler almak tüm kurumların öncelikleri arasında bulunmaktadır. 

Birçok yataklı sağlık kurumunda bu amaçla hizmet eden enfeksiyon kontrol komiteleri bulunmaktadır. Komite üyelerinin enfeksiyon ve kontrolü konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmaları komitenin etkinliğini artıran başlıca etmenlerdendir. 

Bu amaçla, enfeksiyon kontrol programı dahilinde çalışacak sağlık personellerinin enfeksiyon kontrolü konusunda hem teorik hem pratik olarak yetkinliğe sahip olmaları günümüzün başlıca enfeksiyon sorunu olan hastane enfeksiyonlarının sınırlanması ve belki de sıfırlanması için istenen bir durumdur. 

Hastane enfeksiyon kontrolü yüksek lisans programı sağlık çalışanlarına sağlık kuruluşlarında enfeksiyon kontrol birimlerinin oluşturulması ve işletilmesinde etkin rol alabilecek nitelikte bir eğitim vermeyi amaçlanmaktadır.

Editörün Yorumu

Enfeksiyon kontrol hemşiresini duymuşsunuzdur. Hastane enfeksiyonları bölümü yeni bölümlerden olduğu için hakkında çok bilgi bulamayabilirsiniz ama hastane enfeksiyonlarının önemini tüm hemşireler bilir.

Özellikle yoğun bakım ameliyathane gibi bölümlerde gelişen enfeksiyonlar, gerek hastaların bunlardan korunması gerekse çalışanların bu konuda bilgilendirilmesi ve eğitimesi konusunda çok önemli görevleri olan enfeksiyon kontrol hemşireleridir.

Sağlık bakanlığının bu konuda çok fazla çalışmaları olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısı ile hiç eksilmeyecek hatta sayıları artacak olan hemşirelerdir bu hemşireler. Eğer bu bölümü okumak ve uzmanlığınızı almak istiyorsanız çok değerli bir bölüm olduğunu aklınızdan çıkarmayın.


Ayrıca salgın hastalıkların takibi ve bildirilmesi zorunlu hastalıkların bildirilmesi bu konunun düzenlenmesi ve takibi açısından da önemli görevleriniz olacaktır.

Saha da izolasyon odalarından tutun, tüm servisler, ameliyathaneler ve yoğun bakımlar dahil her alanda aktif olabileceğiniz bir bölümdür.

Yeni olmasından dolayı mezun sayısının azlığı ile çok değerli bir bölüm olarak gördüğümüz yüksek lisans bölümlerindendir.

Sağlık bilimleri üniversitesi ve Adnan menderes Üniversitesinde açılan bu bölümlerin tezli olanını tercih etmenizi tavsiye ederiz..

Yüksek lisans ilanları bölümünden alımları ile ilişkin verileri takip edebilir kendinizi bölüm için şimdiden hazırlayabilirsiniz.
Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder