ÇOCUK HEMŞİRELERİ İÇİN PRATİK BİLGİLER


Pediatrik Hastaların Bakımında Hemşirelik Yaklaşımları


Pediatrik hastalara bakarken ekstra sabır ve şefkat gerekir . Yaşlarına ve durumlarına bağlı olarak değişen sağlık hizmetleri ihtiyaçları olduğu için özel dikkat ve bakıma ihtiyaçları vardır.

Çocuklara hemşirelik bakımı sağlamak için çok çaba harcarız. İşte pediatrik hastalara hemşirelik bakımı sağlamada yardımcı olacak bazı hemşirelik yaklaşımları.

1. Aşı ve iğneden sonra renkli bantlar kullanınPediatrik hastalar rutin olarak büyüdükçe aşı olurlar veya hastanede enjeksiyon yapılır. Düşünceleri genellikle önceki deneyimlerinin acısına dayandığından dolayı, aşılarını enjekte ederken onları sakin olmaya ikna etmek zor. Ancak, onları yumuşatarak ve dikkatlerini yönlendirerek sakinleştirebilirsiniz. Sadece bir dizi renkli band gösterin ve bir tanesini seçmelerine izin verin. Aşılarını olurken bandaj seçimini yapmalarını isteyin.

Aşılarını olduktan sonra onları dört gözle beklemeleri için bir şeyler vermek aşılarını olmaya ikna edecektir. Şahsen seçtikleri renkli bandajı alma beklentileri, dikkatlerini aşı korkusundan uzak tutmaya da yardımcı oluyor.2. Pelüş oyuncaklar ile ilişki kurun


Pediatrik bir hastaya ilk kez bakım verirken, kendinizi iyi tanıtın ve hastanın oyuncakları ile güven kazanın. Hasta ve oyuncakları ile bir süre oynayın ve sizden korkacak hiçbir şey olmadığını gösterin. Çocuğun hemşiresiyle ilgili ilk izlenimi uzun sürmektedir, bu nedenle pediatrik bir hastayla ilk kez tanışırken iyi bir ilişki kurmak önemlidir.

3. Turnike

IV katater takarken turnike kullanırız ve bunun farklı boyutları mevcuttur. Ancak, hassas bir pediatrik hasta için en küçüğüne ihtiyaç duyarsınız. Hastanız için doğru turnike boyutunu bulamazsanız, lastik turnike uzunluğunu ikiye keserek doğaçlama yapın. 

Çocuk hastalar için doğru boyutlarda turnike kullanmak, daha iyi kavrama yapmasına ve daha iyi damar bulmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca turnikelerin de çocukların ilgisini çekebilecek renk ve desende olmasını sağlayabilirsiniz.


4. Çocuk hastaları iğne ve damar yolu sırasında bir battaniyeye sarın.


IV yerleşim veya kan alma için kullanılan çocuklar genellikle bağırır, ağlar ve elinizden kurtulmak için ellerinden geleni yaparlar. İğneler sırasında battaniyeye sarılarak güvenli bir şekilde hareketsizleştirilebilirler.

Battaniyenin bir ucundan işlemi yapacağınız yeri çıkarın. Battaniye, çocuğun üst ve alt ekstremitelerini kas veya iskelet yaralanması riski olmadan hareketsiz hale getirmede yardımcı olur.

5. Tatsız ilaçları vermeden önce, soğuk ve tatlı bir içeceği içmelerine izin verin

Pediatrik hastalar için şurubu ve süspansiyonların tadı yıllar içinde daha da tatlandırılmış olsa da, onlara oral ilaçlar vermek hala zordur. Çocuk hastalarınız için, oral yoldan ilaçlarını vermeden önce soğuk ve tatlı bir içecek vermek bu işlemi kolaylaştırır. 

Tabi ki çocuğun durumu ve yaşına uygun olarak hem soğukluğunu hem içeceği ayarlarsınız. Böylelikle şurup arada kaynayarak içirilmiş olur.

Kontrendike değilse, dondurma da deneyebilirsiniz. İlacın alınmasından hemen sonra, çocuk hoş olmayan bir tadı tatlı bir buzlu şeker emerek yok edebilir. 


6. IV Kataterlerini Çıkartmalar ile Süsleyin


Hastanede kaldıkları için endişeli olan pediatrik hastalara bakım verirken, renkli çıkartmaların yardımıyla günlerini daha parlak hale getirebilirsiniz. Bu, özellikle IV erişim bölgelerini, hastaneye yatma sırasında sağlam tutmakta yardımcı olurken eğlenceli bir hal alabilir.

Bunu, IV katater yapıştırırken en üste çıkartmaları olan bir yara bandı ile yapabilirsiniz, onlara iyi bakmalarını söyleyerek çocuk ile işbirliği de yapabilirsiniz. 

Etiketin, IV bölgenin günlük olarak enfeksiyon belirtileri açısından değerlendirilmesinde bir engel olmayacağından emin olun ve enfeksiyon riski oluşmayacak şekilde kenarına yapıştırabilirsiniz.

7. Fiziksel değerlendirme yapmadan önce gözlemleyin

Fiziksel değerlendirme yaparken veya solunum sayma saturasyon bakma gibi işlemlerde çocuk hala uykuda ise, önce görsel muayene ile başlayın. 

Örneğin solunum sayarken hastaya dokunmaya başladığınızda, çocuk çoktan ağlayabilir. Bu, yanlış değerlendirmelere yol açabilir, bu nedenle ilk önce görsel muayenenin gözlenmesi ve yapılması önemlidir. Solunumunu çocuğa dokunmadan karın hareketleri ile sayabilmek gibi.

8. İshal olan pediatrik hastalar için iki idrar torbası takın

İshal şikayeti olan bir çocuktan temiz idrar örneği toplamak zordur. Hastanız hala bez kullanmaya devam ediyor ise, iki idrar torbası takarak bu sorunu düzeltin. İlk idrar torbası hastanın üretral meatusu etrafına, ikincisi ise hastanın anüsünün etrafına takılmalıdır.

İdrar torbasında idrar örneğini topladığınızda ve hasta ishal yaptığında, dışarı atılan gevşek dışkı, ikinci idrar torbasına gelecektir. Bu teknik, numunelerin çapraz bulaşmasını önler. Ayrıca gaita tahlili alacaksanız da bu ikinci torbadan alınabilir.

Çocuk hemşirelerinden aldığımız bu bilgiler size pratik olarak yardımcı olacaktır. Hem hastalarınıza yardımcı olurken hem de eğlenceli bir çocuk hemşiresi olarak görev yapmış olursunuz. Sizinde pratik bilgileriniz var ise lütfen yorum kısmında paylaşın.


Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder