Aşı Tartışması


Aşılar Otizme Neden Oluyor mu?

Tartışma 1998'de İngiliz araştırmacıların kızamık - kabakulak - kızamıkçık (MMR) aşısının otizme neden olduğunu belirten bir bildiri yayınladığı zaman başladı . Çalışma sadece 12 çocuğa baktı, ancak çok fazla tanıtım aldı. Aynı zamanda, bu hastalığa yakalanan çocuk sayısında hızlı bir artış oldu.

Makalenin bulguları diğer doktorları MMR aşısı ve otizm arasındaki bağlantıya kendi araştırmalarını yapmaya yönlendirdi . En az 12 takip çalışması yapıldı. Hiçbiri aşının otizme neden olduğuna dair herhangi bir kanıt bulamadı .


1998 çalışmasına ilişkin bir araştırma da nasıl yapıldığına dair bir takım problemleri ortaya çıkardı. Yayınlayan dergi sonunda geri çekti. Bu yayın artık sonuçların arkasında durmadığı anlamına geliyordu.

Başka problemler de vardı. Örneğin, araştırmacılar aşı ile otizm arasında bir bağlantı arayan bir avukatın lider araştırmacıya 435.000 £ (yarım milyon dolara eşit) para ödediğini öğrendi.

İngilizlerin çalışmasından bir yıl sonra, MMR'den bazı çocuk aşılarında kullanılan bir maddeye kaymış olası bir aşı-otizm bağlantısından korkuyor. Thimerosal olarak adlandırıldı ve cıva içeriyordu. Beyni ve böbreklerine yüksek seviyelerde zarar veren bir metal . Doktorlar aşılarda bakteri ve mantarların büyümesini önlemek için thimerosal kullandılar.

İlaçlarda kullanılan bu maddenin küçük miktarının zarar verdiğine dair bir kanıt yoktu. Yine de, Amerikan Pediatri Akademisi ve ABD Halk Sağlığı Servisi çağrısı sırasında, 2001 yılına kadar çoğu çocuk aşılarından çıkarıldı.

Thimerosal'ın otizme bağlı olup olmadığını görmek için araştırmacılar, onu içeren aşıları alan çocuklar üzerinde çalıştılar. Onları aşı olmayan çocuklarla karşılaştırdılar. CDC, timerosal ve otizmi inceleyen dokuz farklı çalışmayı gerçekleştirdi. Bağlantı bulunamadı.

Dahası, otizm teşhisi, aşı üreticileri hemen hemen tüm çocukluk aşılarından thimerosal yaptırdıktan sonra artmaya devam etti. Kombine Tüm Aşılar Hakkında?

Araştırmacılar ayrıca, 2 yaşından önce gereken tüm aşıların bir şekilde birlikte otizmi tetikleyip tetiklemediğini araştırdılar. Çocuklar yaşamın ilk 15 ayında 25 aşı alırlar. Bazı insanlar tüm bu aşıların hayatın bu kadar erken yaşlarında otizmin gelişmesine yol açabileceğinden korkuyordu.

Ancak CDC önerilen programda aşı alan çocuk gruplarını ve aşıları gecikmiş olan veya hiç almayan çocuk gruplarını karşılaştırdı. İki grup arasında otizm oranında fark yoktu.

2004 yılında, Tıp Enstitüsü Bağışıklama Güvenlik İnceleme Komitesi konuyla ilgili bir rapor yayınladı. Grup , hem yayınlanmış hem de yayınlanmamış aşılar ve otizm üzerine yapılan bütün çalışmalara baktı . Aşılar ve otizm arasındaki bağlantıyı destekleyecek kanıt bulunmadığını belirten bir 200 sayfalık rapor yayınladı .Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder