YÜKSEK LİSANS ve DOKTORA MÜLAKAT SINAVI


Güncelleme; Haziran 2021

Güncelleme nedeni; Konu ile alakalı gelen sorular ile düzeltme ve yeni gelişmeler eklenmiştir. Bilim sınavı ile mülakat arası farklılıklara değinilmiştir.


YÜKSEK LİSANS MÜLAKATLARI


Arkadaşlar nasılsınız?

Umarım şevkiniz kırılmıyor aksine daha da istiyorsunuz dur yüksek lisans yapmayı.

Gelen sorulardan dolayı yazıyı güncelleme ihtiyacı doğdu.

Öncelikle bilim sınavı ile mülakatı karıştırmamak gerekiyor. Bilim sınavı konusuna burada değindim.

Öncelikle bilim sınavı olur ve sonrasında mülakat olur. Bilim sınavını geçenler arasından. Mülakat bilim sınavına göre daha kolay geçer. Çünkü belirli puanları almış, bilim sınavını dahi geçmiş sizler için çok da anlamsız sorular gelmez. Ve zaten bölüme alınmış gözüyle bakılır size.


Mülakatlar nereden çıktı?

Yüksek lisans artık çok fazla başvurunun olduğu bir öğrenim haline geldi. Hal böyle olunca da mülakat da kaçınılmaz oldu çünkü başvuru sayısı fazla.

Bir yandan da başvuran öğrenciler bölümü çabuk bırakabiliyor, zaten bir meslekte çalışıyorlar dolayısı ile bazı zorluklardan sonra ; çocuk olması, evlilik, askerlik gibi bölümü bırakıyorlar.

Başvuru sayısındaki artış ve başlayan öğrencilerin bölümü bırakmaları mülakat yapılması konusunda önemli yere sahip.


Sizce bilim sınavında yani yazılı sınavda ne sorarlar?


İlk olarak sizden hemşireliğin temelleri ile ilgili bilgi isteyebilirler, bu meslek nedir nereden gelmiştir. Öyle değil mi ben bu mesleği yapacağım tamam yüksek lisans ta yapacağım ama bu meslek hakkında; tarihi, geçmişi, geleceği.... ne biliyorum diye kendinize bir sorun bu konuda araştırma yapın öğrenin ve bu sınava öyle gidin bu benim birinci tavsiyem size.

Bölüm önemli, hangi bölüme başvurdunuz ve bölümdeki sınav hangi anabilim dalı başkanlarınca yapılacak öğrenebilirseniz iyi olur.

Neden? Sınava girecek hocalar Tıp kökenli ise farklı, hemşirelik kökenli ise farklı sorular gelebilir.

Mesela Tıp kökenli hocalar daha çok bilgi sorarlar, hemşirelik kökenli hocalar daha çok bakım sorarlar.

Acil hemşireliği yüksek lisans mülakatına gittik, bölüm displiner arası yani hocalar Tıp kökenli. Sorular Tıp öğrencilerine soruluyor gibi geldi. Ama alakasız ve beklenmedik değildi. CPR, ilk ve acil müdahaleler, acil ilaç dozları gibi konulardan sordular.

Bilim sınavında daha çok bilgi soracaklardır. Bölüm ile alakalı ana konular hakkında daha detaylı yazımızı buradan okuyun.


Yüksek lisans, Doktora mülakat sınavı


Mülakat sınavı daha çok sohbet havasında geçer. Hocalar sizden geçmişte yaptıklarınız ve gelecekte yapacaklarınız hakkında bilgiler almak ister. Bölüme devam edip edememe isteğinizi anlama imkanlarınızı bilmek ister.

Biraz açalım konuyu; eğer bir yüksek lisansa başvuruyor iseniz, neden o alanı seçtiğiniz ve o alan ile ilgili ne gibi çalışmalar yapma hayaliniz olduğunu  sorabilirler. 

Eğer doktora mülakatında iseniz; farklı bir alanda yüksek lisans yapıp gelmişseniz gene bölümü neden tercih ettiğiniz ve gelecek çalışmalarınızı sorarlar. Ama eğer aynı alanda devam ediyorsanız; bu kez geçmiş çalışmalarınızı ve bunların üzerine gelecekte ne katacağınızı veya farklı neler yapacağınızı sorarlar.

Bunun yanında her ikisi içinde bölüme örgün devam edebilecek misiniz? bunu öğrenmek isterler. Yani siz daha mülakatta iken ben haftada 3 gün örgün gelemem derseniz geçmiş olsun.

Özet olarak; bilim sınavını geçmiş ve bazı sınavlarda başarılı olmuşsunuz, hocalar mülakat sınavında sizi bırakmak istemez tanımak ister. Dolayısı ile kolay olur. Ama ana terimleri kavramları alan ile ilgili bilgileri bilin. Bu bilgileri kaynak göstererek cevaplamaya çalışın ve kısa ve net cevaplar verin, eveleyip gevelemeyin.

Bunun yanında alan ile ilgili son gelişmeleri de bilin takip ettiğinizi gösterin, pupMed den alan ile ilgili son 6 ayın çalışmalarına bakın en azından özetlerini okuyun. Hele hele bölüm hocalarının son 6 ayda yaptığı bir çalışma var ise onu kesinlikle bilin.


Hocalar bizden ne istiyor?


Hangi bölümün mülakatına giderseniz gidin. Hocalar sizden ne bildiğinizi öğrenmek istiyorlar öncelikle. Ama hemen korkmayın bilmiyor olmanız elenme sebebi değil.

İsterseniz hiçbir soruyu bilmeyin sizi bölüme alamayız demezler yani tek sebep bu olmaz emin olun.

Öncelikle bölümü gerçekten isteyip istemediğinize bakıyorlar. Bir yüksek lisans yapmak için mi geldiniz yoksa o bölümde gerçekten ilerlemek için mi bunu anlamak istiyorlar.

Azminizi gösterin, bilmiyor olabilirsiniz ama öğrenmek istediğinizi bildirin. Siz oraya öğrenmeye gidiyorsunuz sizden bilgi değil öğrenme isteği istiyorlar.

Giyiminiz özenli olsun, hal ve hareketleriniz saygılı olsun, konuşmalarınız samimi değil saygı sözcükleri içerisinde olsun.

Mülakat sınavı nasıl yapılıyor?

İki veya üç hoca sizi bir odaya alıyor, diğer arkadaşlarınızdan ayrı şekilde mülakat yapılıyor. Sorular illaki derslerle alakalı olmuyor. İsmini memleketini nelerden hoşlandığını da sorabilirler.

Yada birden neden bu bölümü seçtin, ne bekliyorsun gelecekten de diyebilirler.

O yüzden sadece sınav odaklı hazırlanmayıp, kendinizden emin gelecekten ne istediğini bilen insanlar olun. Ve bunu karşı tarafa hissettirin.

Bir soru üzerinde kısa cevaplar vermeyin, biraz uzun cevaplar neden sonuç ilişkili cevaplar olsun. Gerekirse soru hakkında soru sorun hocalara; ama bu kendinizi ön plana çıkarır şekilde itici olmasın ayarı koruyun.

Son olarak katılacağınız bölümün ana konularına biraz göz gezdirin. 


Eminim başarılı olacaksınız. Soru ve sorunlarınızı lütfen bize yazın.

Yorumlar

 1. Merhaba genel hemşirelik alanında yazılı sınava gireceğim ne tür sorular sorabilirler bilginiz var mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yüksek lisans için mi? Lisans sınavı mı? daha detaylı bilgi verirseniz yardımcı olabiliriz.

   Ayrıca; daha önce sınava girmiş meslektaşlarımıza ulaşması adına mediforum.net yani sitemizin forumunda konu açarsanız daha çok kişiye ulaşmış olursunuz, oradan da yardımcı oluruz.

   Sil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder