Hemşirelik tanıları; Vücut gereksiniminden az beslenme

Vücut gereksiniminden az beslenmeBu hemşirelik sorunu için hemşirelik müdahaleleri oluşturmanıza yardımcı bu hemşirelik bakımı planı kılavuzunu kullanın.

Gövde, doğru tür ve miktarda yakıtla beslenmesi gereken bir makine gibidir. Bu, bir kişinin veya hastanın beslenme veya gıda gereksinimlerini ifade edebilir. Vücudun taleplerini karşılamak için yeterli beslenme şarttır. Çeşitli hastalıklar bir bireyin beslenme durumunu büyük ölçüde etkileyebilir, buna gastrointestinal malabsorpsiyon, yanıklar , kanser dahildir ; fiziksel faktörler (örneğin, aktivite tahammülsüzlüğü , ağrı , madde bağımlılığı ); sosyal faktörler (örneğin, ekonomik durum, mali kısıt); psikolojik faktörler (örneğin demans , depresyon , yas ). Travma, sepsis gibi belirli durumlarda ,ameliyat ve yanıklar , iyileşme için yeterli beslenme hayati önem taşır. Ayrıca, dini ve kültürel faktörler hastaların beslenme alışkanlıklarını büyük ölçüde etkiler.


Hemşirelik Değerlendirmesi


Değerlendirme ve Gerekçeler

Gerçek, tam ağırlığı not edin; tahmin etmeyin. Bu antropomorfik değerlendirmeler, doğru olmaları için çok önemlidir. Bunlar, kalori ve besin gereksinimleri için temel olarak kullanılacaktır.

Başkalarının da katılımıyla beslenme öyküsü alın. Aile üyeleri, özellikle hastanın algısı değişmişse, hastanın yeme alışkanlıkları hakkında daha doğru ayrıntılar sağlayabilir.

Beslenme alımının azalması için etiyolojik faktörleri tespit edin. Hastanın besin alımını etkileyen birkaç faktör olabilir, bu nedenle doğru bir şekilde değerlendirmek çok önemlidir. Diş sorunları olan hastaların bir diş hekimine sevk edilmesi gerekirken, hafıza kaybı olan hastaların servise ihtiyacı olabilir. Diğer ilaçların da hastanın iştahı üzerinde etkisi vardır.

Sağlık veya kötüleşmeyi gösteren laboratuvar değerlerini gözden geçirin
. Laboratuvar testleri, hastanın beslenme durumunun belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Tek bir teşhis çalışmasındaki anormal bir değerin birçok olası nedeni olabilir.

Serum albümin Bu, protein azalmasının derecesini belirler (2,5 g / dl ciddi azalmayı belirtir; 3,8 ila 4,5 g / dl normaldir).

Transferrin Bu, demir transferi için hayati önem taşır ve tipik olarak serum proteini azaldıkça azalır.

RBC ve WBC sayımları Bu sayılar, yetersiz beslenmede sıklıkla düşer, anemiyi ortaya çıkarır ve enfeksiyona karşı direnci azaltır.

Serum elektrolit değerleri
Potasyum tipik olarak yükselir ve yetersiz beslenmede sodyum tipik olarak azalır.

Yetersiz besin alımının fiziksel belirtilerini arayın. Beslenme yetersizlikleriyle karşılaşan hasta halsiz ve bitkin görünebilir. Diğer belirtiler arasında azalmış dikkat süresi, şaşkınlık, soluk ve kuru cilt, deri altı doku kaybı, donuk ve kırılgan saç ve kırmızı, şişmiş dil ve mukoza zarları bulunur. Hayati belirtiler taşikardi ve yüksek kan basıncı gösterebilir. Parestezi de mevcut olabilir.

Hastanın yeme ve yemeğe karşı bakış açısını ve hissini not edin. Kullanılan gıdanın türünü, miktarını ve uygunluğunu çeşitli psikolojik, psikososyal, dini ve kültürel faktörler belirler.

Yemek yemenin gerçekleştiği ortamı değerlendirin.
Yetişkinlerin çoğu kendilerini “koşarken yemek yerken” veya daha düşük besin bileşenlerine sahip hızlı yiyeceklere büyük ölçüde güvenirken bulurlar. 

Bağımsız olarak yaşayan yaşlı insanlar kendilerine yemek hazırlama dürtüsüne sahip olmayabilirler.

Hastanın temel besinleri alma ve kullanma yeteneğini değerlendirin. Hastanın beslenme alımını etkileyen birkaç faktör olabilir, bu nedenle doğru bir şekilde değerlendirmek gerekir. Sadece anne sütüyle beslenen ve takviye D vitamini verilmeyen koyu tenli bebekler ve küçük çocuklar arasında D vitamini eksikliği vakaları bildirilmiştir.

Hasta vejeteryan ise, yeterli miktarda B12 vitamini ve demir alıp almadığını değerlendirin.
Katı vejeteryanlar, B12 vitamini ve demir eksiklikleri açısından özellikle risk altında olabilir. Hamile kadınlar, bebekler, çocuklar ve yaşlılar için vejetaryen diyet uygularken uygun özen gösterilmelidir.

Hemşirelik müdahaleleri

Müdahaleler ve Gerekçeler

Yaş ve boy için sağlıklı vücut ağırlığını tespit edin. Eksiksiz beslenme değerlendirmesi ve beslenme desteği yöntemleri için bir diyetisyene başvurun. Diyetisyen gibi uzmanlar, hastanın beslenme durumunun bir ölçüsü olarak nitrojen dengesini belirleyebilir. Negatif bir nitrojen dengesi, protein yetersiz beslenmesi anlamına gelebilir. Diyetisyen ayrıca yeterli beslenme alımını teşvik etmek için hastanın günlük belirli besin gereksinimlerini belirleyebilir.

Uygun kısa vadeli ve uzun vadeli hedefler belirleyin. Hastalar, gerçekçi kısa vadeli hedefler olmaksızın bu ikilemi ele alma konusundaki endişelerini kaybedebilirler.

Hoş bir ortam sağlayın. Hoş bir atmosfer stresi azaltmaya yardımcı olur ve yemek yemeye daha elverişlidir.

Uygun konumlandırmayı teşvik edin. Yatak başını 30 derece yükseltmek yutkunmaya yardımcı olur ve yemek yerken aspirasyon riskini azaltır.

İyi ağız hijyeni ve diş sağlayın
. Ağız hijyeninin iştah ve yemeğin tadı üzerinde olumlu etkisi vardır. Protezlerin temiz, rahat bir şekilde oturması ve yemeyi teşvik etmek için hastanın ağzında olması gerekir.

Hastanın gücü yoksa, yemeklerden önce dinlenme süreleri planlayın ve paketleri açın ve hasta için yiyecekleri kesin. Günlük yaşam aktiviteleri ile hemşirelik yardımı, hastanın değerlerinin aktiviteleri için hastanın enerjisini koruyacaktır. Bir öğünü tamamlaması bir saatten uzun süren hastaların yardıma ihtiyacı olabilir.

Yemek sırasında arkadaşlık sağlayın. Yemek yemenin sosyal perspektiflerine dikkat etmek hem hastane hem de ev ortamlarında önemlidir.

Tat alma duyularında değişiklik olan hastalar için baharat kullanımını düşünün;
kontrendike değilse. Baharat, yiyeceklerin tadını iyileştirebilir ve yemeyi teşvik edebilir.

Dolgunluk hissini azaltmak için günde üç büyük öğün yerine altı küçük, besleyici yoğun öğün düşünün. Küçük, sık öğün yemek, tokluk hissini azaltır ve kusma uyarısını azaltır.

Hastanın iştahının zirvede olduğu günün saatini belirleyin.
O sırada en yüksek kalorili yemeği sunun. Karaciğer hastalığı olan hastalar genellikle en büyük iştahlarını kahvaltı saatlerinde alırlar.

Aile üyelerini evden hastaneye yiyecek getirmeye teşvik edin. Belirli etnik veya dini tercihleri ​​veya kısıtlamaları olan hastalar, hastaneden yiyecekleri dikkate almayabilir.

Bireysel ihtiyaçlara ve yeteneklere göre yüksek protein takviyeleri sunun. Bu tür takviyeler, gönüllü gıda alımıyla çatışmadan kalori ve proteini artırmak için kullanılabilir.

Sıvı enerji takviyeleri sunun. Enerji takviyesinin toplumda yaşayan zayıf yaşlılarda kilo alımına neden olduğu ve düşmeleri azalttığı gösterilmiştir.

Kafeinli veya gazlı içeceklerden vazgeçin. Bu içecekler açlığı azaltacak ve erken tokluğa yol açacaktır.

Enfeksiyonlarda nedensel bir faktör olarak yetersiz beslenme şüphesini yüksek bir endeks tutun. Bozulmuş bağışıklık, tüm yaş gruplarında yetersiz beslenme ile ilişkili enfeksiyonlarda kritik bir yardımcı faktördür.

Egzersizi teşvik edin. Metabolizma ve besinlerin kullanımı aktivite ile artar.

Hasta, aile ve bakıcıyla uygun şekilde enteral veya parenteral beslenme desteğine olan olası ihtiyacı değerlendirin. Ağızdan beslenme alımını sürdüremeyen hastalara beslenme desteği önerilebilir. Gastrointestinal sistem iyi çalışıyorsa, enteral tüp beslemeleri endikedir. Enteral beslenmeyi tolere edemeyenler için parenteral beslenme önerilir.

Hastanın mevcut yaşam tarzı, mali durum ve ulaşımın besleyici yiyecekler elde etme yeteneği üzerindeki etkisine ilişkin duygularını doğrulayın. Doğrulama, hastaya hemşirenin ne söylendiğini duyduğunu ve anladığını bildirir ve hemşire-hasta ilişkisini destekler.

Yorumlar

  1. mükemmel bir sayfasınız, sayenizde daha detaylı bakım planı yazabiliyorum.

    YanıtlaSil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder