Hemşirelik tanıları; Umutsuzluk (Ümitsizlik)

umutsuzluk


Bir insanın hayatının değersiz olduğunu hissettiği ve asla daha iyi olamayacağını hissettiği durumlar vardır. Bu, umutsuzluğun yaygın bir örneğidir ve genellikle bireylerin cesareti kırılmış, depresif veya ani bir olay hakkında endişeli hissettiklerinde ortaya çıkabilir. 

Omurilik yaralanmasından muzdarip bir hasta olması durumunda, kalıcı felç geçirmesine tepki olarak umutsuz hissedebilir.

Umutsuzluk, birisi zor zamanlardan veya hoş olmayan deneyimlerden geçtiğinde ortaya çıkabilir. Bir kişi kendini bunalmış, kapana kısılmış veya güvensiz hissedebilir veya birden çok stres ve kayıp nedeniyle çok fazla kendinden şüphe duyabilir. Zorlukların üstesinden gelinemez olduğunu veya sorunlara çözüm olmadığını düşünebilir ve kendi adına hareket etmek için gereken enerjiyi harekete geçiremeyebilir.

Sosyal destek sistemi ve kaynaklarından yoksun, sosyal izolasyon içinde yaşayan hasta da umutsuzluk yaşayabilir. Diğer faktörler arasında yoksulluk, evsiz olma, sağlık hizmetlerine sınırlı erişime sahip olanlar ve dini inancının yitirilmesi veya önceki ruhani inançlara olan güvenin kaybedilmesi sayılabilir.

Umutsuzluk için Hemşirelik Değerlendirmesi

Umutsuzluğa yol açabilecek olası zorlukları ve olayları tanımak için değerlendirmeye ihtiyaç vardır .

Değerlendirme ve Gerekçeler

Bakım, duruş ve hijyen gibi fiziksel görünümleri değerlendirin . Umutsuzluk yaşayan hastalar, kendi kendine bakım faaliyetlerine katılma dürtüsüne sahip olmayabilir .

Hastalığın umutsuzluğundaki rolünü araştırın. Hastanın mevcut durumu fiziksel işleyişini etkileyebilir. Kanser sıklıkla hastaların algısını aşırılıklara taşır.

Hastanın durumu anladığını, kendine olan inancını ve kendi yeteneklerini değerlendirin. Hastalar, tehlikeyi yönetmek için kaynaklarından daha büyük bir tehlike olduğunu düşünebilirler.

Hastayı değerlendirin ve yaşama nedenlerini belirtin. Yaşamanın nedenleri hakkında farkındalık yaratan müdahaleler, umutsuzluk duygularını azaltabilir ve intihar düşüncelerini azaltabilir.

Hastanın yemek yeme istekliliğini, uyku düzenini ve günlük aktivitelerini değerlendirin. Bu düzenli kalıplardaki değişiklikler umutsuzluk sırasında belirgindir. Hastalarda iştah azalması ve aktivite düzeyi zayıf olabilir. Hastalar daha fazla uyuyabilir veya uykusuzluk yaşayabilir .

Hastanın ulaşılamayan sonuçları başarısızlık olarak mı algıladığını yoksa başarılar yerine başarısızlıkları mı vurguladığını öğrenin. Hasta, yaptığı her çabanın sonucu olarak başarısızlığı gördüğünde umutsuzluk duyguları gelişebilir.

Hastanın hedef belirleme, karar verme ve problem çözme becerisini değerlendirin. Umutsuz hastalar genellikle belirlenmiş hedeflere ulaşamayacaklarını ve herhangi bir karar verme ve sorunları çözme konusunda yetersiz olduklarını düşünürler.

Önceki başa çıkma stratejilerini ve bunların etkililiğini belirleyin. Başarılı başa çıkma, geçmiş deneyimler tarafından belirlenir.

Umutsuzluğun, intihar düşüncelerinin ve kendine değer vermemenin sözlü anlatımını dinlemek için zaman ayırın . İntihar düşüncesi ve davranışları genellikle umutsuzluk yaşayan hastalarda mevcuttur.

Hastanın sosyal destek sistemini ve olası umut kaynağını belirleyin. Sosyal izolasyondaki hastalar durumlarını iyileştirmekte zorlanırlar. Destek grubunun değerlendirilmesi bu aşamada hastanın ihtiyacı olan yardımı sağlayabilir.

Hastanın gelecekle ilgili beklentilerini tespit edin. Yardım ve tedaviler için başkalarına bağımlılık ve olaylar hakkındaki belirsizlik, umutsuzluk hissine katkıda bulunabilir.

Umutsuzluk İçin Hemşirelik Müdahaleleri


Aşağıdakiler, Umutsuzluk için terapötik hemşirelik müdahaleleridir :

Müdahaleler ve Gerekçeler

Olumlu bir zihinsel bakış açısını teşvik edin, olumsuz düşünceleri engelleyin ve hastayı olumlu sonuçlar için destekleyin. Doğru bilgi genellikle aileler tarafından tercih edilir; Statü değişikliğine ilişkin sürpriz bilgiler, ailenin kendilerinden bilgi alıkoyulduğundan endişelenmesine neden olabilir.

Hastaya umutsuzluk duygularını dile getirmesi için zaman sağlayın. Hemşire Yargısız şekilde hastayı dinlemek için zaman ayırmalı ve ortam sağlamalıdır.

Hastanın bakımı için atanan personelde tutarlılığı yönetin. Bu yaklaşım güven tesis eder, hastanın yalnızlık hissini azaltır ve başa çıkmayı teşvik edebilir ve umudu geri getirebilir.

Hastaya seçeneklere bakma ve kendisiyle ilgili hedefler belirleme konusunda yardımcı olun. Karşılıklı hedef belirleme, hedeflere ulaşılabileceğini garanti eder ve bilişsel-zamansal bir umut duygusunu geri kazanmaya yardımcı olur.

Hastayı kendi güçlü yönlerini ve yeteneklerini fark etmesi için teşvik edin. Farkındalığın teşvik edilmesi bu güçlü yönlerin kullanılmasını kolaylaştırabilir.

Küçük, ulaşılabilir hedefler belirlemek için hastayla birlikte çalışın.
Karşılıklı hedef belirleme, hedeflere ulaşılabileceğini garanti eder ve bilişsel-zamansal bir umut duygusunu geri kazanmaya yardımcı olur.

Hastanın elde edemediği fiziksel bakımı sağlayın ve hastanın yeteneklerine saygı gösterin.
Bu yaklaşım zayıflık, suçluluk ve diğer olumsuz algıların üstesinden gelir.

Hastayla kalın ve zaman geçirin. Empati kullanın; hastanın ne dediğini anlamaya çalışın ve bu anlayışı hastaya iletin. Bu yaklaşımlar umut verebilir. Sıcaklık, empati, içtenlik ve koşulsuz olumlu saygı yaşamak umutsuzluk duygularını büyük ölçüde azaltabilir.

Kısa vadeli hedefleri tanıyarak ve gerektiğinde bunları revize ederek hastaya gerçekçi hedefler oluşturmada yardımcı olun. Hastayı yavaş yavaş denetlemek, sorunu daha yönetilebilir hale getirir. Gerçekçi hedefler belirlemek, bunları başaramama şansı ile hayal kırıklığına uğramamak için önemlidir.

Hastanın durumu gerçekçi bir şekilde değerlendirmesine yardımcı olun. Hastalar, bu stresli yaşam durumundan geçmelerine yardımcı olabilecek tüm mevcut kaynaklardan ve destek gruplarından haberdar olmayabilirler.

Duyguların ifade edilmesinin kabul edildiğini kabul edin. Aktif dinleme, hastaların kendilerini ifade etmelerine yardımcı olabilir.

Gerçekçi bir umut tavrını teşvik edin. Hastanın içsel değerini vurgulamak ve acil sorunun zamanla yönetilebilir olduğunu görmek destek sağlayabilir. Gerçekçi olmayan umutlar vermek hastaya yardımcı olmaz ve durumu daha da kötüleştirebilir.

Kabul ve anlayış duyguları gönderin. Yanlış güvencelerden kaçının. Dürüst bir ilişki, problem çözmeyi kolaylaştırır. Yanlış güvenceler hastalara asla yardımcı olmaz.

Hastanın etkileşimleri başlatması için zaman verin. Umutsuzluk duyguları olan hastalar, ilişkileri başlatmak için özel bir zamana ihtiyaç duyarlar ve bazen bunu yapamazlar.

Hastanın önemli diğer kişilerle ilişkisini güçlendirmek; hastanın bakımına katılmalarına izin verin.
Bağlılık duygusunu geliştirmek umudu besler. Başkalarının kaygısı, hastanın odak noktasını kendinden değiştirmeye yardımcı olabilir.

Aileyi ve önemli diğer kişileri hastaya özen, umut ve sevgi göstermeye teşvik edin. Aileyi hasta desteği sunmaya, hastanın duygularını anlamaya ve fiziksel olarak orada bulunmaya ve bakıma dahil olmaya teşvik etmek, ailenin hastanın umut durumunu değiştirmesini sağlayan yaklaşımlardır.

Hastanın bakım ortamını yönetmesi için fırsatlar sunun. Umutsuz bir hastaya seçim yapma fırsatı verildiğinde, umutsuzluk algısı azalabilir.

Manevi kaynakların istendiği gibi kullanılmasını teşvik edin. Dini uygulamalar güç ve ilham sağlayabilir .

Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder