Hemşirelik tanıları; Barsak inkontinansı

Barsak inkontinansıBağırsak inkontinansına yol açan yaygın faktörler, travma, doğum, radyasyon veya ameliyattan kaynaklanan rektal, anal veya sinir dokusunun yaralanmasıdır . 

Ortaya çıkan ishal veya felç , multipl skleroz ve diabetes mellitus gibi nörolojik hastalıklarla enfeksiyon da bağırsak inkontinansına neden olabilir. Bağırsak inkontinansı, demanslı yaşlı hastalarda da ortaya çıkabilir ve yaşla birlikte de ortaya çıkabilir.

Hemşirelerin bağırsak inkontinansının nedenini öğrenmesi ve anlaması çok önemlidir çünkü tedavisi nedene bağlıdır. Üstelik bağırsak kontinansının kaybı, sosyal izolasyondan kaçınmak için dikkat edilmesi ve önem verilmesi gereken rahatsız edici bir durumdur. 


Belirti ve bulgular


Bağırsak inkontinansı , aşağıdaki belirti ve semptomlarla karakterizedir:

  • Dışkı sızıntısı (normal devamlılık ve tahliye ile bir bağırsak hareketinden sonra istenmeyen dışkı sızıntısı)
  • Sıkışma inkontinansı (bu içerikleri korumak için aktif girişimlere rağmen dışkı ve şişkinliğin boşalması)
  • Pasif inkontinans (farkında olmadan istemsiz dışkı ve gaz geçişi)
  • Enkoprezis (çoğunlukla çocuklarda fekal inkontinans için kullanılan bir terim)

Hedefler ve Sonuçlar


Aşağıdakiler, Bağırsak İnkontinans hemşireliği teşhisi için ortak hedefler ve beklenen sonuçlardır :

  • Hasta bağırsak inkontinansının azaldığını bildirmektedir.
  • Hasta, bağırsak paterni oluşana kadar günlük bağırsak programına katılır.
  • Hasta yumuşak, oluşmuş bir dışkıyı tahliye eder.
  • Hasta bağırsak hareketleriyle ilgili kendini kontrol etme duygularını dile getirir.
  • Hasta, hangi yiyecekleri yiyeceğini ve ne kadar sıvı alacağını belirterek bağırsak hareketlerini nasıl düzenli tutacağının yollarını sözlü olarak ifade eder.


Bağırsak İnkontinansı İçin Hemşirelik Değerlendirmesi


Değerlendirme ve Gerekçe

İnkontinansın nedenini belirleyin. Bu bilgiler temel veri olarak hizmet eder ve sonraki müdahaleler için yön sağlar. Diğer hastaların birden fazla katkıda bulunan faktörü vardır.

Hastanın normal bağırsak eliminasyon modelini değerlendirin
. Her bireyin kendine özgü bir bağırsak eliminasyon modeli vardır. Bir kişi için “normal” olan bir başkası için normal olmayabilir; bazılarında günde iki bağırsak hareketi olurken, diğerlerinde her üç veya dördüncü günde bir bağırsak hareketi seyrek olabilir. Çoğu insan, kahve veya kahvaltı gibi günün ilk ağızdan alımından hemen sonra dışkılama dürtüsü hisseder ; bu gastrokolik refleksin bir sonucudur.

Bağırsak inkontinansına katkıda bulunabilecek ilaçların veya tedavilerin seyrini belirleyin. Kontrol edilemeyen patlayıcı ishal , hiperosmolar tüp beslemelerinin, bağırsak hazırlama ajanlarının, pelvik ve abdominal ışınlamanın, bazı kemoterapötik ajanların ve bazı antibiyotik ajanların bir sonucu olabilir.

Dışkı sıkışması için manuel kontrol gerçekleştirin. Hasta normal olarak çıkarılamayan sert, kuru dışkıya sahip olduğunda sıvı dışkı sızıntıyı geçebilir.

Hastayı birkaç test için hazırlamaya yardımcı olun.
Bu işlemler bağırsak inkontinansının nedenlerini belirlemek için yapılır. Testler arasında esnek sigmoidoskopi, baryum lavmanı, kolonoskopi ve anal manometri (rektal sfinkterlerin işlevini belirlemeye yönelik çalışma) bulunur.

Çocuk bezlerinin, hijyenik pedlerin, inkontinans bezlerinin, dışkı toplama cihazlarının ve alt pedlerin kullanımını değerlendirin. Hastalar veya bakıcılar, dışkı materyalini toplamak ve özellikle geceleri bağırsak sızıntılarından korunmak için hijyenik ped gibi iyi bilinen ürünleri kullanabilir.

Hastanın bağımsız olarak tuvalete gitme yeteneğini değerlendirin. Ortamın yeniden düzenlenmesi, hastanın tuvalete gidememesi nedeniyle ortaya çıkabilecek kazalarını önleyebilir.

Sıvı ve lif alımını değerlendirin. Lif ve sıvı, bağırsak işlevini normalleştirmek için harikadır.

Bağırsak inkontinansı nedeniyle hastanın günlük aktivitelerinin ne ölçüde değiştirildiğini değerlendirin.
Korku sosyal izolasyona neden olabilir. Bağırsak inkontinansı olan bireyler, giysilerin kirlenmesine ve utanma yaşama eğilimindedir.

Perineal cilt bütünlüğünü değerlendirin. Dışkı, çocuk bezleri, idrar kaçırma külotları ve alt pedlerin kullanılmasıyla cilde kimyasal duyarlılık yaratabilir.


Bağırsak İnkontinansı İçin Hemşirelik Müdahaleleri


Hemşirelik müdahaleleri ve Gerekçe

Kontrendike olmadıkça, kayıtlı bir diyetisyen yönetiminde yüksek lifli bir diyet sağlayın. Çözünmeyen lif türü, materyalin sindirim sistemi boyunca hareketini teşvik eder ve dışkı hacmini arttırır, bu nedenle düzensiz dışkı ile mücadele edenler için faydalı olabilir. Hacimli dışkı, peristaltizmi uyarır ve dışkının bağırsaktan atılmasını sağlar.

Kontrendike olmadıkça, en az 3000 mL / gün sıvı tüketimini sağlayın. Bu, sıkışmayı önler çünkü nemli bir dışkı bağırsakta daha kolay hareket edebilir. Hastanın ishali varsa , sıvı tedavisi hacim replasmanı için hayati önem taşır.

Gerekirse dışkı sıkışmasının giderilmesini manuel olarak gerçekleştirin. Dışkı sıkışmasının varlığı, düzenli bir bağırsak rutininin oluşturulmasına engel olabilir.

Muz, pirinç ve yoğurt gibi yiyecekler gibi dışkıyı kalınlaştırmak için doğal hacim artırıcı ajanların alımını teşvik edin. Bu yiyecekler, dışkıdan sıvıları emerek dışkıya hacim kazandırmaya yardımcı olur.

Tolere edilirse, hastaya hareketlilik veya egzersiz için yardımcı olun. Hareket ve egzersiz peristalsisi uyarır ve bağırsak hareketine yardımcı olur.

Bağırsak programı oluşturun
. Bağırsak eliminasyonu için düzenli zamanın teşvik edilmesi, bağırsağın düzensiz olarak boşalmasını önler.

Her gün aynı saatte bağırsak atılımını teşvik edin. Kahvaltıdan hemen sonra en uygun zamandır çünkü gastrokolik refleks yiyecek veya sıvı alımıyla uyarılır.

Bağırsak inkontinansının uzun vadeli tedavisi için ped, çocuk bezi veya toplama cihazlarının kullanılmasını engelleyin. Bu ürünler, kirlenmeyi önlemek için kısa süreli olarak kullanılabilir ancak uzun vadede cildi tahriş edebilir.

Her eliminasyondan sonra perineal alanı sabun ve suyla yıkayın. Nem bariyeri merhemi sürün. Ciltte kalan herhangi bir dışkı maddesi tahrişe, ciltte tahrişe ve ağrıya neden olabilir . Bu ağrı, dışkılama korkusu ile sonuçlanabilir ve hastanın dışkılama dürtüsünü inkar etmesine neden olabilir. Bu, sıkışmaya ve sonunda bağırsak inkontinansına neden olabilir.

Yumuşak, hacimli dışkıyı korumada hastayı ve bakıcıyı sıvı ve lifin önemi konusunda eğitin. Bu, kişisel etkinliği geliştirir ve terapötik rejime uyumu ve katılımı artırabilir.

Hastayı uygun hijyen ve çinko oksit veya dimetikon içeren sabun ve su ve nem bariyeri kullanımı konusunda eğitin. Bunlar, dışkı sıkışmasına ve sonunda bağırsak inkontinansına yol açabilecek cilt tahrişini ve ağrıyı önler.

Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder