Koronavirüs: Göz ardı etmeniz gereken sahte sağlık tavsiyeleriCoronavirus dünyanın birçok ülkesinde ortaya çıkıyor ve şu anda bilinen bir tedavisi yok. Ne yazık ki bu, bir sürü işe yaramayan sağlık tavsiyelerini de beraberinde getirdi.


Çevrimiçi olarak paylaşılan en yaygın iddialardan bazılarına ve bilimin gerçekte söylediklerine baktık.

1. Sarımsak

Enfeksiyonu önlemek için sarımsak yemeyi öneren birçok yayın Facebook'ta paylaşılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (Dünya Sağlık Örgütü) "bazı antimikrobiyal özelliklere sahip olabilen sağlıklı bir gıda" olsa da, sarımsak yemenin insanları yeni koronavirüsten koruyabildiğine dair bir kanıt olmadığını söylüyor.

Birçok durumda, bu tür ilaçlar, kanıta dayalı tıbbi tavsiyelere uymanızı engellemedikleri sürece kendi başlarına zararlı değildir. Ama olma potansiyeli var.

Güney Çin Sabah Postası, 1,5 kg çiğ sarımsak tükettikten sonra şiddetli iltihaplı bir boğaz için hastanede tedavi görmek zorunda olan bir kadının hikayesini bildirdi.

Genel olarak, meyve ve sebze yemek ve su içmenin sağlıklı kalmak için iyi olabileceğini biliyoruz. Bununla birlikte, spesifik gıdaların bu özel virüsle savaşmaya yardımcı olacağına dair kanıt yoktur.


2. 'Mucize mineraller'

Farklı platformlarda binlerce takipçisi olan YouTuber Jordan Sather, MMS adı verilen bir "mucize mineral takviyesi" nin koronavirüsü "silebileceğini" iddia ediyor.

Bir ağartma maddesi olan klor dioksit içerir.

Sather ve diğerleri, maddeyi koronavirüs salgını öncesinde bile tanıttılar ve Ocak ayında, "sadece klor dioksit (aka MMS) etkili bir kanser hücresi katili değil, aynı zamanda koronavirüsü de silebilir" dediler.

Geçen yıl, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) MMS içme sağlığının tehlikeleri konusunda uyardı. Diğer ülkelerdeki sağlık yetkilileri de bu konuda uyarılar yayınladılar.

FDA, "bu ürünlerin herhangi bir hastalığı tedavi etmek için güvenli veya etkili olduğunu gösteren hiçbir araştırmanın olmadığını" söylüyor. Onları içmenin bulantı, kusma, ishal ve şiddetli dehidrasyon semptomlarına neden olabileceği konusunda uyarıyor.


3. Ev yapımı el dezenfektanı

Ellerinizi yıkamak virüsün yayılmasını önlemenin anahtar yollarından biri olduğundan , el dezenfektanı kıtlığı ile ilgili birçok rapor vardır .

İtalya'da kıtlık raporları ortaya çıktıkça, sosyal medyada ev yapımı jel tarifleri de ortaya çıktı.

Ancak bu tarifler, bilim adamlarının işaret ettiği gibi, cilt üzerinde kullanım için uygun değildi.

Alkol bazlı el jelleri genellikle% 60-70 alkol içeriğinin üstünde cilt üzerinde daha yumuşak olmasını sağlayan yumuşatıcılar içerir.

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu'ndaki Profesör Sally Bloomfield, evde elleri dezenfekte etmek için etkili bir ürün yapabileceğinize inanmadığını söylüyor - votka bile sadece% 40 alkol içeriyor .

Temizleme yüzeyleri için ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), en yaygın ev dezenfektanlarının etkili olması gerektiğini söylüyor.

4. İçilebilir gümüş

Kolloidal gümüş kullanımı ABD'li televizyoncu Jim Bakker'ın şovunda tanıtıldı. Kolloidal gümüş, sıvı içinde asılı olan metalin küçük parçacıklarıdır. Şovdaki bir konuk, çözeltinin 12 saat içinde bazı koronavirüs suşlarını öldürdüğünü iddia etti (henüz Covid-19'da test edilmediğini kabul ederken).

Koronavirüs için etkili bir tedavi olabileceği fikri, özellikle ana tıbbi tavsiyeden derinden şüphelenilen "tıbbi özgürlük" grupları tarafından Facebook'ta yaygın olarak paylaşılmıştır.


Kolloidal gümüşün savunucuları, her türlü sağlık koşulunu tedavi edebileceğini, antiseptik gibi davranabileceğini ve bağışıklık sistemine yardımcı olduğunu söyleyebilir. Sağlık hizmetlerinde, örneğin yaralara uygulanan bandajlarda gümüşün bazı kullanımları vardır, ancak bu tüketmenin etkili olduğu anlamına gelmez.

ABD sağlık yetkililerinden, bu tür gümüş çözeltinin herhangi bir sağlık durumu için etkili olduğuna dair kanıt bulunmadığına dair açık bir tavsiye var. Daha da önemlisi, cildinizi maviye çeviren bir durum olan böbrek hasarı, nöbetler ve argyria gibi ciddi yan etkilere neden olabilir .

Demir veya çinkonun aksine, gümüşün insan vücudunda herhangi bir işlevi olan bir metal olmadığını söylüyorlar.

Maddeyi sosyal medyada genel sağlık için teşvik eden bazı kişiler, gönderilerinin artık Facebook'un bilgi kontrol hizmetinden bir pop-up uyarısı oluşturduğunu keşfetti.

5. Her 15 dakikada bir içme suyu

Birden fazla Facebook hesabı tarafından kopyalanan ve yapıştırılan bir gönderi, ağzına girmiş olabilecek virüsleri temizlemek için her 15 dakikada bir içme suyu öneren bir "Japon doktor" dan alıntı yapıyor. Arapça bir sürüm 250.000'den fazla kez paylaşıldı.

Oxford Üniversitesi'nden Profesör Trudie Lang, sadece bir solunum virüsünü midenize yıkayıp öldürebileceğiniz fikrini destekleyecek "biyolojik bir mekanizma" olmadığını söylüyor.

Koronavirüsler gibi enfeksiyonlar nefes alırken vücuda solunum yolu yoluyla girer. Bazıları ağzınıza girebilir, ancak sürekli içme suyu bile virüsü yakalamanızı engellemez.

Bununla birlikte, içme suyu ve sulu kalmak genellikle iyi bir tıbbi tavsiye.

6. Isı ve dondan kaçınmak

Sıcak suyu içmeyi tavsiye etmekten sıcak banyo almaya veya saç kurutma makinesi kullanmaya kadar, virüsü öldürdüğünü öne süren birçok tavsiye var.

Farklı ülkelerdeki düzinelerce sosyal medya kullanıcısı tarafından kopyalanan ve yapıştırılan bir gönderi - ve Unicef'e yanlışlıkla atfedildi - sıcak su içmenin ve güneşe maruz kalmanın virüsü öldüreceğini iddia ediyor.

Unicef ​​için koronavirüs yanlış bilgilendirmesi için çalışan Charlotte Gornitzka şöyle diyor: "Yakın zamanda yapılan hatalı bir çevrimiçi mesaj ... Unicef ​​iletişimi olduğunu iddia eden dondurma ve diğer soğuk yiyeceklerden kaçınmanın hastalığın başlangıcını önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. , elbette, tamamen yanlış. "

Grip virüsünün yaz aylarında vücudun dışında iyi bir şekilde hayatta kalmadığını biliyoruz, ancak ısının yeni koronavirüsü nasıl etkilediğini henüz bilmiyoruz.

Prof Bloomfield'e göre, vücudunuzu ısıtmaya veya kendinizi güneşe maruz bırakmaya çalışmak - muhtemelen virüse karşı korunmasız hale getirmek - tamamen etkisizdir. Virüs vücudunuza girdiğinde, onu öldürmenin bir yolu yoktur - vücudunuz sadece onunla savaşmak zorundadır.


Vücudun dışında, "virüsü aktif olarak öldürmek için yaklaşık 60 santigrat dereceye ihtiyacınız var" diyor Profesör Bloomfield - herhangi bir banyodan çok daha sıcak.

60C'de nevresim veya havlu yıkamak iyi bir fikirdir, çünkü bu, kumaştaki virüsleri öldürebilir. Ancak cildinizi yıkamak için iyi bir seçenek değildir.

Ve sıcak bir banyoya sahip olmak veya sıcak sıvılar içmek, gerçek vücut sıcaklığınızı değiştirmez, bu da hasta olmadıkça sabit kalır.

Yorumlar

  1. ÇOK GERİLERDESİNİZ. ÖZELLİKLE GÜMÜŞ İLE İLGİLİ SÖYLEMLERİNİZ GERÇEKTEN SAÇMA. GÜMÜŞ BİNLERCE YILDIR ANTİBİYOTİK OLARAK KULLANILIYOR. TABİKİ DOZ ÖNEMLİ

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkürler yorumunuz için antibiyotik içerisinde farklı birden fazla maddeler elbette vardır, ama bunları antibiyotik olarak kullanılıyor diyerek tüketmek çok da ileri bir görüş olmasa gerek. Sağlıklı kalın dikkat edin kendinize.

      Sil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder