Bakım Planları; Hipotermi

Hipotermi bakım planıHipotermi

Hemşirelik teşhisi

Hipotermi: Vücut sıcaklığı normal aralığın altında.

İlgili Faktörler

Termoregülasyon ve çevresel maruziyette yaşa bağlı değişiklikler

Özellikleri tanımlama

Aşağıdakiler, bu bakım planı için “kanıtladığı gibi” görev yapabileceğiniz ortak öznel ve nesnel veriler veya hemşirelik değerlendirme ipuçlarıdır (işaretler ve semptomlar):


  • Vücut ısısında normal aralığın altında azalma
  • Titreme
  • Serin cilt
  • solgunluk
  • taşikardi


İstenen Sonuçlar

Hastanın sıcaklığı ve zihinsel durumu, hastanın normal sınırları içinde kalır veya müdahalelerden sonra hastanın normal sınırlarına geri döner.

Hemşirelik Müdahaleleri ve Gerekçesi

Hemşirelik müdahaleleri kırmızı, gerekçe mavi olarak yazılmıştır

Hemşirelik Değerlendirmesi

Mümkünse düşük aralıklı bir termometre kullanarak sıcaklığı izleyin. Bu değerlendirme hipoterminin varlığını gösterecektir. Yaşlı bir yetişkinin normal sıcaklığı 35,5 ° C'dir (96 ° F).


Termometrenin ucunu hastanın ağzına koyarak ağız sıcaklığını izleyin. Oral sıcaklık, hastanın çekirdek sıcaklığının en doğru şekilde okunmasını sağlar.

Not: Yaşlı bir yetişkin için, aksiller sıcaklık almaktan kaçının. Sıcaklığı oral olarak ölçemezseniz, zamansal veya timpanik sıcaklığı ölçün, ancak bu termometrelerin yanlış kullanımının yanlış sonuçlar verebileceğini unutmayın. Yaşlı kişilerde periferik dolaşım zayıftır ve aksiller bölgedeki deri altı yağları azalır ve değerlendirmenin yanlış olmasına neden olabilir.


Hastanın zihinsel durumunu değerlendirin ve kaydedin. Oryantasyon bozukluğunu, değişen duyumu veya atipik davranışı arttırmak hipotermiyi gösterebilir.Terapötik Müdahaleler

Sedatifler, kas gevşeticiler ve hipnotikler (anestezikler dahil) dikkat edin. Bu farmakolojik tedaviler titremeyi azaltabilir, bu nedenle hastaları çevresel hipotermi için risk altına sokar. Ayrıca, yaşlılar 22.22 ° -23.89 ° C (72 ° -75 ° F) ortam sıcaklıklarında çevresel hipotermi riski altındadır


Test veya röntgen muayenesine giden hastalara battaniye verdiğinizden emin olun. Bu önlem hastayı sıcak tutacak, böylece hipotermiden kaçınmaya yardımcı olacaktır.
Hasta hafif hipotermikse yavaş ısınmayı başlatın. Oda sıcaklığının en az 23.89 ° C'ye (77.5 ° F) yükseltilmesi, hafif hipotermiyi tersine çevirmenin bir yöntemidir. Ek önlemler ılık battaniyelerin, kafa kapaklarının ve ılık sirkülasyonlu hava battaniyelerinin kullanımını içerir.


Hastanın sıcaklığı 35 ° C'nin (95 ° F) altına düşerse, ılık oral veya IV sıvılar sağlayarak hastayı dahili olarak ısıtın. Bu yöntem orta ila şiddetli hipotermiyi tersine çevirmek için yapılır. Diğer yöntemler arasında, ısıtılmış salin gastrik veya rektal irrigasyonları veya ısıtılmış nemlendirilmiş havanın hava yoluna sokulması bulunur.


Aşırı hızlı ısınma belirtilerine dikkat edin. Merkezde ısı kaybına neden olan düzensiz İK, aritmiler ve çevresel olarak vazodilatasyonun neden olduğu çok sıcak ekstremiteler, aşırı hızlı yeniden ısınmanın belirtilerinden bazılarıdır.


Hastanın sıcaklığı bu yöntemleri kullanarak 1 ° F / saat artamazsa , olası sepsis , hipoglisemi için glikoz seviyesi ve hipotiroidizm için tiroid testi için WBC sayımı için laboratuvar talebini tahmin edin . Çevresel faktörlerin yanı sıra nedenler hipotermiden sorumlu olabilir. Altta yatan durumu tedavi etmek, hastanın sıcaklığının normale dönmesine yardımcı olacaktır.

Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder