Pediatrik ve Yenidoğan Damar Yolu Açma İpuçları

Pediatrik ve Yenidoğan Damar Yolu Açma İpuçlarıBu, hemşirelik okurken hayalini kurmaya başladığınız anlardan biri . Bir çocuğa damar yolu açmak korkutucu gelebilir.

Zarar vermeme ilkesini hatırlarken, hastaya gerçekten yardım ettiğinizi görmek istersiniz.

Deneyimlerinizi daha başarılı hale getirebilecek bazı ipuçları var. 


Başarılı hemşire = mutlu hastalar! Pediatrik ve Yenidoğan Damar Yolu Açma İpuçlarıİşte bu korkunuzu yenmenize yardımcı olacak, daha başarılı damar yolu açmanızı sağlayacak ipuçları;


1. Bebeğe damar yolu açmadan önce bir emzikle yatıştırmaya çalışın. Tabi emzik kullanıyorsa aile, biz hemşire olarak emzik kullanılmasını önermiyoruz. Eğer anne bebeği tutmak istiyorsa buna izin verin tutsun rahatlasınlar , hatta başlamadan beslenmede yapabilirler.

Burada dikkat edilmesi gereken beslerken damar yolu açmak çok rahat olur bebek için ancak birden ağlamaya başlarsa aspire edebilir. 

Ayrıca damar yolu açmadan önce çok beslenirse gene ağlarken kusabilir, bunlara dikkat etmek gerekir. En azından aklımızda bulunması gerekir.

2. En kullanışlı bölgeler, eldeki el damarları, (yürüme yaşına kadar olan çocuklar ve bebekler).

Bunun yanında ayak damarları da kullanılabiliyor. Hatta bazen başlarında bulunan damarlar dahi kullanılmak zorunda kalınıyor.

Siz bebeklerde dahi 1-2 günlük olsa da ellerden başlayın bakmaya, el üzerinden.

3. Damar gösteren ışıklar kullanılabilir. Bu ışıklar hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.


4. Yenidoğanlarda, kafa derisi damarları veya ayaktaki damarlar, özellikle sevimli tombul bebeklerde bazen tercih edilir ve erişimi daha kolaydır!

5. Küçük ve yeni doğmuş bebeklerde, kanın ilk katatere gelmesinden sonra iğne yerine kateteri ilerletmeyi deneyin . Bebeklerin damarları henüz olgunlaşmamıştır ve iğneyi ilerleterek bir damarı patlatabilirsiniz.

6. Bir hemşire bana “TB cilt testi gibi düşünün” dedi. Yenidoğanlara damar yolu açarken neredeyse ciltle aynı hizada girin. Çoğu zaman damarları cilt yüzeyine yakındır.

7. Çocuklar için anestezik kremler veya spreyler kullanın.


8. Yürümeye başlayan çocukta (1-3 yaş) bir damar yolu açarken, dikkat dağıtma aracı olarak şarkı söylemeyi, emzikleri veya müzikal oyuncakları kullanmayı deneyin.
9. 4 yaş ve üstü küçük çocuklarda, sadece onlara karşı dürüst olun. Çocuklar düşündüğünüzden daha fazlasını kavrayabilir ve dolayısıyla sizi anlayabilir. Onlara prosedürün acı vereceğini ama sadece bir anlığına bu acıyı hissedeceğini söyleyin. Onlara kanlarının tümünü kaybetmeyeceklerini söyleyin. Aynı zamanda, çocuklara çıkartmalar, oyuncaklar vb. İle sabit tutmak için “rüşvet” vermenin zararı olmaz.

10. Mümkünse turnike yapmaktan kaçının. Ellerinizle sıkın ve mümkün olduğunca iş arkadaşlarınızdan faydalanın . Turnike kullanımı çocuklarda sanılanın aksine zor damar yolu açılmasına sebep olur.

11. Hastanın kollarını yatağın kenarından sallaması veya yatar pozisyonda kolun aşağı sarkması extremiteye kan akışını artıracaktır. Damarları hissetmek ve görmek daha kolay olacaktır.

12. Ne zaman duracağınızı bilin. Damar yolunu arka arkaya 4 ya da 5 kez denemek iyi bir hasta bakımı değildir. Denemek için daha fazla deneyime sahip başka birini bulun. Herkesin kötü günleri olabilir damar yolu ile inatlaşmayın.


Bu on iki temel adım, pediatrik veya yenidoğan hastaya damar yolu açarken mümkün olan en iyi deneyime sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Şüphe duyduğunuzda daima meslektaşlarınızdan yardım isteyin. İyi şanslar hemşireler!

Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder