HANGİ HEMŞİRELİK ALANI KİŞİLİĞİNİZE UYGUN?Gerek yeni atanan hemşireler için, gerek ise lisansüstü eğitim ile alan belirlemek isteyenler için bir makale daha......

Kişiliğinize, yani kendinize göre bir alanı nasıl seçersiniz?

İlk işe başladığım sırada, başhemşirelik nerede başlamak istersin diye sormuştu. Atanayım, KPSS ye gireyim, sonuçlar açıklansın derken benim bunu düşünmek hiç aklıma gelmemişti. Bir sessizlik oldu ve '' acil servis'' dedim.

Her hastayı görmek istiyordum, her hastalığı görmek, hastanın ilk geldiği an orada olmak, her çeşit zor hastaya yardım etmek, hayat kurtarmak derken bunları düşündüm sanırım.


Şanslıyım ki acil servisi sevdim, ancak yapamayabilirdim de. İlk başladığınız yer önemli.

Bu nedenle, hemşirelik deneyimime dayanarak , kişiliğinizin belirlediği alan türünü belirlemede bazı önemli ipuçlarını saymak istiyorum.
1. Hızlı ve Öfkeli Acil Servis


Tom Raider'da Angelina Jolie'ye benzer bir kişiliğe sahipseniz, Acil Biriminde olduğu gibi aksiyon dolu ve sert olan durumlara daha yatkınsınız. Acil serviste, tüm vardiyada servis gibi bir yatak başı hasta bakımı gerektirmez.

Neden sana uygun olabilir?: Evet, yatan hasta bakımını sevmeyenler için mükemmel! İşlem yapıldıktan ve hasta stabilize edildikten sonra, hastanın sorumluluğu, yatırıldığı birimdedir, artık sizin sorumluluğunuzda değildir. 

Elbette bir acil durum var, çünkü acil servis hasta hizmetlerinde ilk yeri. Bu, hastayla neredeyse körlemesine muhatap olduğunuz anlamına gelir, bu nedenle ekstra önlemlere kesinlikle uyulmalıdır. Ne demek istedim? Hastanın neyi olduğunu, bulaşıcı hastalıklarını, suçlu mu değil mi bilemezsiniz. Adam içeri dalar ve siz ona yardım edersiniz.

Ayrıca hızlı bir şekilde düşünmeniz ve çeşitli sıkıntı belirtilerine karşı dikkatli olmanız gerekir . 
Ayrıca , ilk gelene ilk hizmet temeli olmadığından, önceliklendirme yani triyaj için de büyük bir zihne sahip olmalısınız .


2. Yoğun Bakım Ünitesi (YBÜ)

Birden çok olaya odaklanabiliyorsanız, rutin, hasta yakınlığı, samimiyet ve aynı anda birden fazla hastaya tam dikkatinizi verme tutkusuna sahipseniz, Yoğun Bakım Ünitesi tam size göre.

Eğitim hayatınızda öğrendiğiniz her şey burada var: yatak, banyo gibi kişisel bakım hizmeti vermekten, arkadaşlık ve yürekten kalben iletişime kadar. 

Kabul et, yoğun bakım ünitesinde yalnızken, vardiyanın geri kalanında ne yapacaksın?

Neden sizin için mükemmel: Hastalarınıza bakımın devamlılığını sağlamada daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, bu sizin için güzel bir bölüm. Buna ek olarak, iyileşmelerine yakından şahit olacaksınız. 

Evet, kontrol düşkünleri, bu alan hepiniz için! 

Olumsuz tarafı, baskı daha yüksek bir seviyede ve kendi başınıza çalışabilecek kadar bağımsız olmanız gerekiyor. Acil durumlar için hastaya ilk müdahale eden kişi olarak, bu anlamda da ilerlemeniz gerekir.

YBÜ, Koroner Bakım Ünitesi, Genel Yoğun Bakım Ünitesi, Pediatrik YBÜ, yenidoğan YBÜ ve Cerrahi YBÜ gibi seçilebilecek alt alanlara sahiptir. 

Uzmanlık veya ilgi alanınız hangisi olursa olsun, YBÜ, tüm eğitimlerinizden en titiz, bilge bir deneyim sağlayacaktır.3. Tamirhane: Cerrahi Birim

Bir şeyleri bozmayı ve onları düzeltmek için içini dışına çıkarmayı seven kişi iseniz, o zaman sizi cerrahi birime götürüyorum. Genç yıllarınızı, çocukluğunuzu düşünün, ne kadar fazla kırık oyuncak hatırlayabiliyorsanız, onları meraktan açtıysanız, o zaman bir ipucu buldunuz; aslında Ameliyathanede mutluluk dolu bir yaşam için hazırlanıyordunuz .

Neden sizin için mükemmel: Hiç birşey sizin için gerçek kalp atışını gözlerinizin önünde görmek veya bir insan vücudundan çıkarılmış kavun kadar büyük tümörleri görmek gibi fikirlerden daha heyecan verici olamaz ise .

Artı, eğer steril şeylerle ilgileniyorsanız, yani ufak bir temizlik hastalığınız var ise. Ve oh! 

Hastalarınızın çoğu zaman bilinçsiz olmalarını da tercih ediyorsanız (burada kulağa çok sert gelmesin), lütfen mutlaka cerrahi ( ameliyathane) seçin.
4. Sevimli Pediatri ve Kreş Ünitesi


Eğer anaç bir kişiliğiniz varsa ve çocukların kalbini kazanmayı, etrafınızda olmalarını seviyorsanız, o zaman bahse girerim çocuk servisinde hayatınızın tadını çıkarırsınız.

Kim çocukları sevmez ki? Çok sevimliler! Ancak, servis ağlayan bebekler ve şımarık çocuklarla doluysa, olabildiğince sevimli bu küçüklerin sinir krizi fırtınası başlatmaya ve dayanılmaz olmaya başladığı zamanlar olabilir. Ancak, bu durumlar, bir profesyonel gibi üstesinden gelebileceğiniz bir şeydir, çünkü içinde sürekli bir sabrınız ve öz kontrolünüz vardır.

Neden sizin için mükemmel: Başa çıkması imkansız hale gelse bile, güvenlerini kazanacak ve yatıştıracak bir kişiliğe sahipseniz. 

Bir bebeği beslerken ya da bir ninni söylerken ya da banyo yaparken, onu çok sakin hissettiği için seversiniz. Hepsi çok tatlı ve hassas. 

Ve eğer çocuklarla konuşmak yetişkinlerle konuşmaktan çok daha anlamlıysa (bu süper gerçek), o zaman kendinizi yetişkinlerin karmaşıklıklarından kurtarın ve bu servise geçin. 

Ayrıca , en güzel yanlış yazılmış kelimeler ve en tatlı özveri ile, teşekkür kartlarının en büyüğünü yaparlar. Hepimiz biliyoruz ki, bunlar gerçekten onlar için ne kadar çok şey ifade ettiğini göstermek için içlerinden geliyor. Çocuklar biz yetişkinlerin en masum hali.............

5. Kadın Doğum ve Doğumhane; Güller yatağı:)


Doğum mucizesini ve bilimini seven bir hemşire iseniz, doğum servisleri sığınağınız olacak, fazla düşünmenize gerek yok.

Asıl doğum sürecini gördüğünüzde, emeğin ilk acılarından çocuğun cinsiyeti ilan edilmesine kadar, asla aynı olmayacağınızı söylüyorlar . 

Hayatı daha da çok takdir edeceksiniz (özellikle anneniz ) ve her çocuğun doğmasıyla yeni umutlar bulacaksınız. Bu, kadınların mecazi olarak güllerin yatağına yattığı ve başka bir insana  Hayat vermenin büyük yararı adına o güllerin dikenlerine katlandığı andır.

Neden sizin için mükemmel: Doğumhanede hemşireler amigo kızlar gibidir. Bekleyen anneyi, bebeğini doğurmak için sınırlarını zorlamaya devam etmeye motive tutmak için cesaretlendirmelerle doludur. Eğer bir amigo kız ruhuna sahipseniz, burası sizin için.

6. Enfeksiyon Servisi (İzolasyon Odaları)


Neden sizin için mükemmel: Allahın yarattığı en bulaşıcı mikroorganizmalardan korkmuyorsanız, muhtemelen enfeksiyon servisi sizin için en iyi seçimdir . 

Enfeksiyonla savaşan ve yayılmasını durdurucu maddeler kullanmak, hastane enfeksiyonuna neden olabilecek çeşitli bulaşıcı ajanlarla mücadele genel olarak tüm hastane için çok önemlidir. 

Profesyonel temizlikçi gibisiniz. Gerçekten önemli bir yerdesiniz. İçeri girin ve mikroplara kim olduğunuzu gösterin.


7. Psikiyatri Servisi


Terapötik dinleme ve iletişim becerilerinde üst düzey bir kabiliyete sahip biriyseniz , kesinlikle psikiyatri servisi size ihtiyaç duyuyor. 

Sanırım bu birimde çalışan herkes, psikiyatrik bozuklukların tüm spektrumuna tanıklık etmiş ve bunların gerçekte bir kişinin güvenliği için nasıl bir tehdit oluşturabileceğini görmüştür.

Neden sizin için mükemmel:Bu alan muhtemelen hastanenin en çok kaçınılan kısmıdır ve bu bölgedeki hemşireler dünyadaki en cesurlar olarak bilinir. 

Her şey çok fazla tahmin edilemez ve zaman zaman bir şiddete dönüşebilir. Ayrıca, aslında psikiyatri servisleri neşesiz, umutsuz bir yer değildir. Aksine, katkılarınızın en basitinin başkasının hayatını kurtarmak için çok şey ifade edebileceği yer - basit bir gülümseme, bir anlayış selamı, yatıştırıcı bir kelime ve hatta sessiz olmanız. 

Zaten kendi dünyasında kaybedilen bir insanı, herhangi bir yargılama olmadan dinleyerek kurtarmak için ne kadar gücünüz olduğunu bilmiyorsunuz. Siz, bir hemşiresiniz içinizde o güç var.

Sonuç

Hemşireler olarak, hangi alanda yoğunlaşmayı seçtiğimizi bilmeliyiz, sadece maaş için veya mesleğimizin istekleri doğrultusunda çalışmak için forma giymiyoruz , insanlık için çok daha derin ve daha yüksek bir amaca hizmet ettiğimiz için giyiyoruz.

Çalıştığım tüm alanlarda, herkesin bir hikayesi olduğunu öğrendim ve onlardan daha iyi bir insan olma konusunda çok şey öğrendim. 

Çalışmak istediğimiz alanı her zaman değiştirebiliriz, ancak, özen ve dikkatimizi arayan insanları asla seçemeyiz. 

Bir hemşire olarak amacımızda açık ve kararlı olduğumuz sürece, çok şey öğreneceğiz ve hayata hizmet etme arzumuzda devam edeceğiz..............

 ve gittiğiniz her yerde en iyi hemşire olacaksınız.

Yorumlar

 1. Merhaba ben hemşirelik son sınıf öğrencisiyim yüksek lisans ve doktora yapmayı çok istiyorum ama çocuk ve acil arasında kararsızım, hangisini seçmeliyim bilmiyorum. Acil hep ilgimi çeken sevdiğim bir birim diğer yandan çocuklarla olmak onlarla ilglenmek vs de hoşuma gidiyor bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mediforum.net de konu açarsan daha detaylı tartışabılırız konuyu. İki alanda güzel bence

   Sil
 2. Hemşirelik açısından en iyi hastaneleri nasıl seçerim

  YanıtlaSil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder