GECE NÖBETİNİZDE DOKTORA ULAŞMAK


Geceleri Doktora Ulaşmak İçin Hemşire Kılavuzu

Bu hissi biliyorsunuz. Bir şey doğru gitmiyor. Kapsamlı bir hasta değerlendirmesi yaptınız, hayati önem taşıyanları ve laboratuvar değerlerini kontrol ettiniz, tekrar kontrol ettiniz. Belki bir "önsezi" bile var. Ama doktora haber vermeniz gerekiyor. 

Er ya da geç, hemşirelik kararınız, hastalarınızın uygulama kapsamınızın ötesinde bir ihtiyacı olduğunu söyleyecektir. O zaman hastanın savunucusu olmanız ve doktora başvurmanız gerekiyor - gecenin ortasında olsa bile! Unutmayın: Hekim de önemli değişikliklerden haberdar olmayı isteyecektir… ama bu sizden haber almaktan mutlu oldukları anlamına gelmez!

İletişim başarısızlıklarının hasta ölümlerine yol açan en yaygın nedenler arasında olduğunu biliyor muydunuz ? 


Bu çağrı yaptığınız en önemli hemşirelik müdahalesi olabilir! Tecrübeli hemşireler ve yeni mezunlar , bazı doktorlara ulaşmanın zor olduğunu bilirler , ancak bir hemşire olarak, hasta durumunuzdaki değişiklikleri bildirmek sizin görevinizdir.

Yeni hemşire olmanız çaylak hataları yapıyor olduğunuz anlamına gelmez. 

İşte size bu aramada, yetkin ve güvenle iletişim kurmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.


Odaklanmış bir değerlendirme yapın ve iletişimi odaklanın. İlgili bilgilere sahip olduğunuzdan ve mantıklı gelebilecek sorular için hazırlıklı olduğunuzdan emin olun. Tanısal testler, laboratuvar değerleri ve verilen ilaçlar hakkında notlar almak, odaklanmanıza yardımcı olabilir ve soruları hızlı bir şekilde cevaplayabilirsiniz.

İleriyi düşünmeye çalışın ve doktorun yapabileceği açık önerileri tahmin edin. Doktor idrar tahlili isteyecek mi? Kan tahlili? Tesisinize bağlı olarak, bu örnekleri aramadan önce başlatabilir ve daha sonra başka bir tetkik olup olmadığını sorabilirsiniz.
Ek olarak, konuya gelip neye ihtiyacınız olduğunu sormak önemli olsa da, bir bakım planı “tavsiye etmemeye” dikkat edin çünkü birçok doktor bunu meydan okuma gibi görecek ve hemşire - doktor arasında bir çatışma kaynağı yaratabilirsiniz.
Herhangi bir sözlü orderı tekrar etmeyi ve doktora gerekirse daha sonra birlikte imzalanmaları gerektiğini hatırlatmayı unutmayın.

Konuşma ne olursa iyi gider? Ne yazık ki, gerçek şu ki, hekimler, özellikle gecenin ortasında, her zaman istekli değildir. Bunu kişisel olarak algılamamayı öğrenmek zorunda olsanız da, hastanın hak ettiği bakımı savunmanızın sorumluluğu size aittir.

Hekim ters veya sinirli yanıt verirse, biraz sakin davranabilirsiniz ama uzun süre meşgul olmadan. Böyle bir şeyi deneyebilirsiniz: “Saat 3'te aramamın sinir bozucu olduğunu biliyorum , ancak Bay ..... hakkındaki bilgileri özetledim ve ____ ile ilgili ne yapmak istediğinizi bilmem gerekiyor.”
Ayrıca aradığınız süreyi ve yanıt için gereken süreyi de belgelendirmelisiniz. Eğer görüşmede arama sonlandı ise (teknik sebep vs.), tüm bilgileri iletebildiniz mi? Gereken geri bildirimi alabildiniz mi? bunu belgeleyin ve bilgilendirin. 

Kurumunuzun, bir hekimin müdahale veya değerlendirmede sözlü order konusunda bir politikası vardır bunu bilin ve uygulayın.

Bir hemşire olarak geliştireceğiniz en önemli becerilerden biri, sağlık ekibinin diğer üyeleriyle etkili iletişim kurabilmektir . İletişim kurmak sizi korkutmasın, bunun doğal bir süreç olduğunu ve herkesin işini yaptığı bir an olduğunu unutmayın.

Kurumunuzun veya servisinizin bu konudaki politika ve kuralları için sorumlu hemşire veya yöneticinizden tavsiye ve destek almaktan çekinmeyin.

Yorumlar

  1. Bunun icin bi kılavuz yayinlamaya gerek yok. Nasil hasta ve yakinlari kilavuz gormeden bize direk ulasiyosa bizde ayni sekilde onlara durumu bildiririz. Alanda doktor varken bizim tahlil yapma vs gibi bi durumumuz da yok. Doktora tavsiye vermemeye calis yazmissiniz bazilari yanlis anlayabilir diye devam etmissiniz bunu yanlis anlayacak herhangi bi doktor varsa iletisim problemi vardir zaten durumu bildirir kapatirsiniz.

    YanıtlaSil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder