YÜKSEK LİSANSIMI ALAN SEÇMEDEN YAPARSAM NE OLUR?

YÜKSEK LİSANSIMI ALAN SEÇMEDEN YAPARSAM NE OLUR

YÜKSEK LİSANSIMI ALAN SEÇMEDEN SADECE HEMŞİRELİK BÖLÜMÜNDE YAPARSAM NE OLUR?Merhaba başlık biraz karışık oldu ama. Okurlarımızdan şöyle bir soru geldi;


Hemşirelik yüksek lisans ilanlarına bakıyorum, bazı üniversiteler alan olmaksızın hemşirelik yüksek lisans olarak bölüm açmışlar. Bizler bir alanda uzmanlaşmak için yüksek lisans yapmak isterken, genel anlamda hemşirelik yüksek lisans okumak bize ilerde sorun yaratır mı?

Bu konu hakkında bilgim kısıtlı, daha doğrusu ortada bilgi çok az.

Daha önce söylediğim gibi hemşirelikte uzmanlık için çıkarılan yönetmelik eksik kaldı. Hangi bölümleri kapsar kapsamaz biraz yoruma dayalı bir yönetmelik oldu gibi. 

Ama bu bize göre yoruma dayalı bakanlığa göre ise gayet açık ve net olabilir.

Bu bağlamda bizler tecrübelerimizin elverdiği kadar size bu konuda bilgi vermek istedik.


Üniversiteler neden hemşirelik adı altında alım yapıyor?


Bu konuda aklımıza gelen özel bölümler için daha özel kadrolara sahip olmaları gerektiği için Yök ten bölümü açmak adına izin alamamaları.

Bu şekilde çıkılan ilanlar için daha kolay izin çıkıyor olabilir.

Bir diğer seçenek daha genel anlamda eğitim vermek istemeleri olabilir.

Bir diğer seçenek ise öğrenci bulmakta zorlanmaları olabilir. Yani bulurlar tabi ki ama çok başvuru olsun içerisinden biz seçelim isteyebilirler.

Bunlar hep teori tabiki asıl önemli olan sonucunda ne olabilir. İlerde biz mezun olursak sorun olur mu?

Şu an ki yönetmelik diyor ki alanında yüksek lisans yapmış hemşireler uzman olur ama hemşirelik adına genel anlamda yüksek lisans yaptığımızda özel bir alanda yapmamışsın derler mi? Yada sen evet hemşiresin ve hemşirelik alanında yüksek lisans yapmışsın diyerek sizi uzman sayarlar mı?

Hemşire olarak sizi uzman saydılar diyelim, sonrasında siz ben uzman hemşireyim örneğin cerrahi hastalıkları uzman hemşiresiyim diyebilecek misiniz?

İşte bu konuda biraz zorlanırsınız, özel bir alanda eğitim almak her zaman daha iyidir.

Yarın ben cerrahi hastalıkları uzman hemşiresiyim, bu serviste çalışacağım veya bu servisi yöneteceğim deme şansınız bu durumda olmaz.

Önerimiz


Eğer bir hemşire olarak yüksek lisans yapayım, devlet verirse uzmanlık alayım ama özel bir alanım olması şart değil diyorsanız,

Ben yüksek lisansı Akademik kariyer için yapıyorum hoca olmak için başvururken işimi görsün yeter diyorsanız,

Doktoraya geçiş için kullanacağım doktora başvurusunda işimi görsün yeter diyorsanız eve hemşirelik alanında yüksek lisans yapın.

Ama;


Ben özel bir alanda uzmanlaşmak istiyorum,

Kafamda ileriye dönük soru işareti kalmasın,

Gerçekten bir konuda uzman olayım,

Sevdiğim bölümde okumak isterim derseniz alan seçerek yüksek lisans yapın.


Ayrıca;


Hemşirelik diye bir alanda yüksek lisans yapınca size dersleri seçmeli sunacaklardır, gene bir alan seçmiş olursunuz ama bu sınıfınızdaki insanlar ne ister ortak karar almanızı isteyebilirler,

Mezun olurken bu alanda yüksek lisans yapmıştır mı diyecekler yoksa size hemşirelikte yüksek lisans yapmıştır mı diyecekler? Bunlar da önemli.

Özetle;


Bir alanda uzman olmak istiyorsanız o alana özel bölüme yönelip emek harcayın,

İlerde ne olur bilinmez ama şu an Akademik kadrolarda hemşirelikte yüksek lisans yapmak da işinize yarar ama şunu unutmayın;

Eğer örneğin Cerrahi hemşireliği alanında yüksek lisans yaparsanız, Akademik ilanlara başvuruda hem hemşirelik alanında yüksek lisans yapmış olmak diyenlere hem de cerrahi hemşireliğinde yüksek lisans yapmış olmak diyenlere başvurabilirken,

Hemşirelik alanında yüksek lisans yapmış olursanız, sadece hemşirelik alanında yüksek lisans yapmış olmak diyen ilana başvurabileceksiniz.

Karar sizin biraz karışık oldu ama umarım anlaşılmıştır.
Yorumlar

 1. Bende şu an yüksek lisans yapıyorum.Bulunduğum üniversite hemşirelikte yükseklisans adı altında açtı fakat ders seçerken ana bilim dalı olarak Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği seçtim.Dekan ile görüştüğümde bunun diploma da bir sıkıntı çıkarmayacağını diploma da Hemşirelikte Yükseklisans yazacağını ve bu alanın Cerrahi olduğunu belirtti.Bu durumda ne düşünüyorsunuz?
  Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizler öngörülerimizi ve konuyla ilgili endişelerimizi dile getirdik. Üniversiteler bölümleri ile ilgili o kadar güzel açıklamalar yapıyor ki insanın bir an önce başlayıp bitiresi geliyor. Bu bağlamda diploma sonrası yaşanılanlar gerçek olduğundan biz kaygılarımızı belirtmeyi borç bildik.

   Şu an bu bölümü okuyan arkadaşlarımız tabi ki endişe etmesinler diplomalarında cerrahi hastalıkları veya hemşirelik esasları yüksek lisans mezunu yazacak ise sorun kalmayacağını ümit ediyorum.

   Yukarıdaki endişelerimizi yazma nedenimiz başlarken bunları dile getirmeniz yada olabilecekleri düşünmeniz yönünde.

   Bazı yorumlarda bilmediğiniz konularda atıp tutmayın diyen arkadaşlarımız da olmuş. Bu ne akademik dile nede yüksek lisans okuyan birine yakışır bir dil değil.

   Sizlere yorumlarınız için teşekkür eder, okul hayatınızda başarılar dileriz.

   Eğer bir alan mezunu olarak sizi mezun edecek iseler sorun görmüyoruz.

   Sil
 2. Merhaba, bende şu anda hemşirelik ana bilim dalında yl yapıyorum. Ancak diplomamda bulunduğum bölümün (esaslar) belirtileceği söylendi.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba ben hemşirelikte yl yapıyorum derslerimizi yani alanı yönetim seçtik fakat sağlık bakanlığı hemşirelik alanında yl diplomasını tescil etmiyor bizzat gidip il sağlık müdürlüğüyle konuştum uzman hemşirelik için diploma da Anabilimdalı yazması gerekiyormuş örneğin cerrahi hem. Abd. Gibi. Yanı hemsirelikte yl diploması olup yanına cerrahisini de yazsan tescil etmiyoruz dediler. Ama bu konudan muzdarip birçok kişi olduğundan bir takım süreçler devam ediyormuş. Bu kadar üni bunu açıyor ve mezunlar artıyor yarin birgun herkes bakanlığa bu sorunla gittiğinde bir çözümüne bakacaklardir diye düşünüyorum. Tabi burası Türkiye bilemeyiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili meslektaşım, bu konu hakkında defalarca uyarımı yaptım. Bilip bilmeden yazıyorsunuz bizde bölüm alan yazıyor dediniz yorumlarda.

   Yönetmelik açık ve net, tercih etmeyin bir sene bekleyin en aızndan gelmiyorsa bölüm diye uyarımı yapıyorum.

   Bir çok yl bölümü şu an anlaşma yaptık adı altında paralı diploma dağıtıyor. Sizinki hangisi bilmiyorum ama bir lisansüstü eğitim alıyorsanız nereden, kaç kişi ile, nasıl aldığınıza bakmanız gerekiyor.

   50 kişilik kontenjanlar ile, açıktan, tezsiz uzaktan vb yöntemler ile lisansüstü eğitim olmayacağını elbette biliyorsunuz, ancak kolay diye okuyorlar sonrasında mağdur olduk diyorlar.

   Mağdur değil kimse bilerek tercih ettiniz bence.

   Sil
 4. Anestezi hemsiresi olmak istiyorum ama bunun hakkinda fazla bilgi bulamadim crna yetkisine nasil sahip olurum ayrica sadece yüksek lisans yapmam yeterli olur mu bunun için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mediforum.net de konu açın bu sorunuz için

   Sil
 5. Hemşire olarak görev yapıyorum. Sağlık yönetimi yuksek lisans yaparsam uzman hemşire unvanını alabiliyor muyum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır malesef. Ama yöneticilik alanlarında çalışırsanız bu ünvanı alabilirsiniz.

   Sil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder