ULUSAL KRİZ - OKUL HEMŞİRELİĞİ

OKUL HEMŞİRELİĞİ
Başlığı böyle attım çünkü bugün okuduğum bir makalede, ABD ve Avrupa'da da okul hemşireliği konusunda eksiklik yaşandığı anlatılıyordu.

Avrupa şu an hemşire sayısında dahi kıtlık yaşıyor, ancak buna rağmen evde bakım ve okul hemşireliğine çok önem verdikleri aşikar.

Ülkemizde okul hemşireliği adına, bundan aylar önce her okula bir hemşire gelecek bu konuyu milli eğitim bakanlığı ile koordineli olarak yapacağız gibi söylemler çıkmıştı.


Ama sonra nedense bir daha haber alınamadı durumdan. 

Ulusal kriz, aslında bu ulusal bir kriz değil ama tüm Avrupa ülkeleri kendi sorunları hakkında böyle düşünüyorlar. Ellerinde hemşire sayısı az olduğu için buna farklı çözümler üretip genede okullarını ve öğrencilerini hemşiresiz bırakmamaya çalışıyorlar.

Bu çözümler arasında; bir hemşirenin öğrenci sayısı az olan birden fazla okula hemşirelik yapması var.

Bir diğer çözümleri ise hastane bünyesine kurulan okul sağlığı birimleri ile aynı bizim evde sağlık birimi gibi okullara mobil olarak hizmet vermek ve takibini yapmak olmuş.

Bütün bunlara rağmen okul hemşireliğini her okula bir hemşire olarak savunup yaygınlaştırmak istiyorlar.


Okul hemşirelerinden istedikleri;


Ani gelişen allerji durumlarında Adrenalin,

Çocukluk çağında sık sık karşılaşılan allerji durumları, kızarıklık kaşıntı gibi seyreden durumlar ile ortaya çıksa da çok nadir de olsa ölümcül ve ani belirtiler ile de ortaya çıkabiliyor.

Bu yüzden bu durumu ayırt edebilmeleri ve gerektiğinde Adrenalin kullanabilmeleri isteniyor okul hemşirelerinden.

Gerçi yurt dışında adrenalin, insülin enjektörü gibi kullanıma hazır, yaş ve kiloya göre hızlıca ayarlanabilecek durumda üretilmiş. Hatta bazı insanlar arabalarında, çantalarında veya ceplerinde taşıyorlar.

Diyabet kontrolü ve İnsülin,

Gene çocukların diyabet kontrollerinin yapılması, takibi ve kullanıyorsa insülin kullanımı konusunda okul hemşirelerine iş düşüyor.

Bunların yanında;

- İlk yardım

- Sağlık kuruluşuna yönlendirme veya sevk edebilme,

- Bit, pire gibi çocuklar arasında yayılımı kolay durumların denetimi ve takibi,

- Çiçek, kızamık gibi bulaşıcı hastalıkların denetimi, takibi, yayılımının önlenmesi,

- Çocukların temizlik ve hijyen durumlarının takip edilmesi,

- Aynı zamanda okulun, kantinin ve lavaboların da temizlik, hijyen durumlarının takibi,

de okul hemşirelerinden beklenenler arasında...

Maddelere bakıldığında okul hemşireliği o kadar gerekli görünüyor ki. Hem anne babaların çocuklarının durumu açısından rahat etmeleri, hem sürekli ilaç kullanması gereken çocukların takibi, hem de hijyen değerlendirmeleri oldukça önemli.


Bir an önce okul hemşireliği hayata geçirilmelidir.

Bugün çocuk acillerin doluluk oranı okullar açıldığında artmaktadır. Çocukların çeşitli rahatsızlıkları sebebi ile eğitim hayatları aksamaktadır. 

Çoğu çocuk bulaşıcı bir hastalığı olduğu halde, okula devam edebilmekte bunun ayırım ve takibini okulda yapabilecek biri bulunmamakta ve sonucunda daha fazla çocuk hasta olabilmektedir.

Kaliteli eğitim, sağlıklı bireylere verilebilir.

Her okula bir hemşire şarttır.

Yorumlar

 1. Atamalar nasıl yapılacak, kpss puanı ile şuan yapılan hemşire ataması gibi mi yoksa her ile ilçeye ayrı başvuru mu olacak

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Atamaları meb ve sağlık bakanlığı ayarlayacak. Daha net değil ancak, MEB kendi alımını yapar iken kpss ile hemşire alımı da yapabilir.

   Sil
 2. Kesinlikle olması gereken çok elzem bir proje. Sonuna kadar destekliyorum. Hem veli hem sağlıkçı olarak.

  YanıtlaSil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder