HEMŞİRELİK DERGİLERİ

Dergi, özellikle araştırma ve kendini geliştirme hatta gelişen mesleğe ve çağa ayak uydurma konusunda istekli olan tüm meslektaşlarımızın ihtiyacı olan bir yayın türüdür.


HEMŞİRELİK DERGİLERİ
Dergiler genellikle sıkıcı olurlar. Yani bilimsel dergiler bir moda dergisi yada yemek dergisi gibi renkli ve kısa kısa hoşa gidecek konulardan bahsetmez. Magazinsel değildir.


Ancak bu dergileri takip etmek siz değerli meslektaşlarımın çok çok işine yarayacaktır. Ben genelde araştırırım, ancak hem magazinsel olan hem de mesleğimizi geliştirebilecek eğlenceli bir dergiye rastlamadım eğer sizin okuduğunuz böyle bir dergi var ise lütfen yorum kısmına yazın.

Gelelim benim bahsetmek istediğim dergiye. Bu dergiler hem sizin çalışmalarınızı yayınlayabileceğiniz hem de yapılan çalışmalardan haberdar olabileceğiniz dergiler. Bilimsel dergiler diyebiliriz.

Er yada geç bir yüksek öğrenim ile ilgilenen meslektaşlarım bu dergilere göz atmak zorunda kalacaktır.

Faydası;


Gelişmelerden haberdar olmak,

Hemşirelik adına yapılan yayınlara aşina olmak,

Hemşirelik mesleki gelişmelere veya sorunlara güncel şekilde adapte olmak,

Yayın yapma isteğinizin gelişmesi,

Yapacağınız yayınlar için fikir ve zemin hazırlamak,

Ufkunuzu mesleki anlamda genişletmek......

Daha bir çok konu sayabilirsiniz. Bunun yanında, her yapılan araştırma öncesinde bilimsel kaynaklara dayalı konu ile alakalı bilgiler verir. Bu bilgiler günceldir ve çok fazla kaynaktan toparlanıp derlendiği için sanki bir kaç kitaptan aynı konuyu okumuş gibi sizleri bilgilendirir.

Dolayısı ile yapılan araştırma makalelerinin genel bilgiler bölümü size mesleki her konuda güncel güvenilir ve çoklu kaynaktan bilgi sunar.

Okumak oldukça zevklidir.


Dergileri Nereden Bulacağız;Size bazı tanınmış hemşirelik dergilerinin linklerini vereceğim. Bu dergiler internet sitelerinde sayılarını ücretsiz olarak yayınlarlar. Bu yayınları zaman buldukça tarayabilirsiniz.

Yayın yapmak;


Bir dergide yayın yapmak istiyorsanız eğer bunun tabi ki bazı kuralları var. Dergiler hakem dedikleri bir dizi kurul tarafından denetlenir ve yayınlar seçilir. Bu dergi hakemleri dergide yayınlanabilecek konu ve kuralları dergi sitelerinde yayınlarlar.

Bu yayın kurallarına göre elinizdeki araştırma, makale, tez, derleme, deneme gibi bilimsel yayınları dergilere gönderebilirsiniz. 

Göndereceğiniz yayınlar bilimsel olmalı yani bir etik kurul onayından geçilerek yazılmış yazılar omalı. Diğer yazılarınızı biz kabul edebiliriz:) İletişim kurmanız yeterli.

Size vereceğim dergi sitelerinden bu kuralları okuyarak size uyan dergilere yayın gönderebilirsiniz.

Yayın göndermek için seçtiğiniz dergiler uluslararası hakemli dergiler olursa yaptığınız yayının değeri o denli artacaktır. Ancak uluslararası yayın yapan dergilere makale gönderirken mutlaka tez hocanız veya bir hocanızın yardımı ve aracılığı ile göndermeyi deneyin.

İşte bazı hemşirelik dergileri;
Florence Nightingale Hemşirelik Dergisi

Uluslararası Hakemli Hemşirelik Araştırmaları Dergisi (UHD)

JAREN / Hemşirelik Akademik Araştırma Dergisi

Bu dergiler en ünlü olan dergiler. Tabi ki başka yayınlarda vardır. Beğendiğiniz yayınları yorum kısmına ekleyin lütfen.


Yorumlar

 1. buğün klinikte ki hemşirelerden kaç tanesi takip etmeyi geçtim iki tane hemşirelik dergisi ismi söyleye bilir merekediyorum doğrusu o yüzden daha ilgi çekici güncel bir hemşirelik dergisi çıkarıla bilir bunu thd veya sizin gibi bu konuda dert sahibi insanlar tarafından olabilir her serviste masanın üzerinde hemşirelik mesleği ile ilgili gelişmeleri okuyabileceğimiz bir dergi olsa ne güzel olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bu konuda çok yazılar yazdık, talep belirttik ama dergiler sürekli olamıyor. Hatta bir hevesle başlayıp bırakılıyor.

   Ücretsiz olmasını ve dağıtımının tüm hastanelere yapılmasını çok istemiştik.

   Buna benzer çalışmayı blog olarak biz yapıyoruz. Umarım bir gün dergide çıkarır ücretsiz bir şekilde tüm hastanelerimize ulaştırırız.

   Sil
 2. Bu tip dergilere yönelim artmalı , hiç bir meslek ben biliyorum düşüncesine gelemez . Bunu kabul etmek lazım. Hemşirenin okulda 4 senelik verilen eğitimin kaçını hatırlayabiliyor . Sürekli okuyup öğrenmek lazım . Kelebek etkisi şart.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız, yaygın değiller. Gönül ister ki, hastane hemşire bankolarında bu dergilerden olsun. Ücretsiz ve sürekli.

   Sil
 3. Bu dergileri internetten okumak istemiyorum evime sipariş alabilir miyim acaba ? Bizzat kendim okumak istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. verdiğim linkleri inceleyin alabilirsiniz. Ayrıca sitemiz bir dergi gibi zaten

   Sil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder