HEMŞİRE DERNEKLERİ

Merhabalar bu yazımda sizlere bazı hemşirelik derneklerinden ve topluluklarından bahsedeceğim. Günümüz dünyasında büyük öneme sahip olabiliyor bazı topluluklar. 


HEMŞİRE DERNEKLERİ
Ama öyle siyasi anlamda olan bir topluluktan bahsetmiyorum. Daha çok mesleği geliştirici, eğitimci, meslekteki insanlara yardımcı olan, sözü geçen topluluklardan bahsediyorum.

Örneğin yurt dışına baktığımızda bir ANA gibi kuruluşlar, sağlık alanındaki gelişmeleri yakından takip eder, yeni gelişmeler ışığında üyelerine eğitim verir hatta ve hatta bu gelişmelere katkı sağlamak adına çalışmalar yaparak yeri geldiğinde bu gelişmeyi kendisi yapar.

Türkiye henüz böyle dernek veya kuruluşlara sahip değil ama ben ülkemizde olan hemşirelik dernek ve topluluklarına beraber bir göz atalım istedim.


ROMHEMDER


Romatoloji Hemşireleri Derneği2006'da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalında çalışan hemşireler tarafından kurulmuş. Dernek seffaf bir dernek, yayınlarını, toplantı ve zamanlarını derneği kimin ne amaçla kurduğunu, dernek başkanının kim olduğunu.... ve daha bir çok bilgiyi sitelerinden bulabiliyorsunuz.

Derneğin yıllık üyelik ücreti bulunmakta ve 50 tl.     https://www.romhemder.org/


Nöroloji Hemşireliği Derneği
Nörolıji hemşireliğine katkı sağlamak ve geliştirmek amacıyla kurulmuş bir dernek. Web sitesi aktif sayılır ama orta düzeyde. Kongre ve sempozyum katılımları ve bazı kongrelerde hemşirelik eğitimleri var.

Dernek başkanı hemşirelik kökenli bir Profesör. Üyelikleri referans ile alıyorlar. 25 tl yıllık üyelik ücreti var.   http://www.norolojihemsireligi.org/index.php


GERHEMDER


Geriatri hemşireliği derneği

Başkanı hemşirelik kökenli bir Profesör olan dernek yeni kurulanlardan. İnternet sitesi oldukça aktif. 2012 yılında kurulmuş. 

Hemşire ünvanına sahip kişiler yıllık 30 tl karşılığı üye olabilir.  http://www.gerhemder.org.tr/
Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği


1998 de ameliyathane hemşireleri derneği olarak kurulup, 2005'de bugünkü adını almış.

Yılda iki kez bülten yayınlamaktalar ve web sitelerinden bu bülteni vermekteler. Oldukça aktifler. Avrupa Ameliyathane Hemşireleri Derneğine de üyeler ve Helsinki deki toplantılarına da gitmişler.

İzmir merkezli, aylık bilimsel toplantılı ve dediğimiz gibi çok aktif bir dernek. Başkanları da gene Hemşire kökenli bir Profesör.

Hemşire olanlar derneğe üye olabilirler ve ücreti yıllık 30 tl.  http://www.tcahd.org/?


Yara, Ostomi, İnkontinans Hemşireliği Derneği

2008 Ankara merkezli bir dernek. Yara, ostomi, inkontinans sorunu olan bireylere bakım veren hemşireleri desteklemek ve gelişimlerine katkıda bulunmak amacı ile kurulmuş.

Başkanı hemşirelik kökenli bir öğretim görevlisi. Yıllık 30 tl karşılığı hemşireler üye olabilirler.

http://www.yoihd.org.tr/ENDOHEM


Gastrointestinal Endoskopi Hemşireleri ve Teknisyenleri Derneği

Dernek başkanı hemşire. Gene internet sitesi fena olmayan bir dernek. Aktifler; sunum sempozyum katılımları var. Yıllık 25 tl üyelik ücretleri var.

Bu konuyla ilgili olan arkadaşlar tercih edebilirler.

http://endohem.com/Nöroşirürji Hemşireleri Derneği

Başkanı hemşire kökenli bir Profesör. 1999 yılında İstanbul Cerrahpaşa merkezli kurulmuş bir dernek. Kongre ve sempozyumları var. Aktif bir dernek. Üyelik ücreti yıllık 12 tl.

Cerrahi ve Sterilizasyon Hemşireleri Derneği


2017 Ankara merkezli bir dernek. Kongre, sempozyun, smeiner ve kursları olan aktif bir yapısı var.

Yıllık üyelik 60 tl, hemşire, ebe, sağlık memuru kabul ediliyor.


Üroloji Hemşireleri Derneği


Başkanı hemşire kökenli bir Profesör. Dernek aktif şekilde devam ediyor. Uluslararası kursları ile dikkat çekiyor. Konuyla ilgisi olan arkadaşlar üye olabilirler. Ayrıca Türk Üroloji Dergileri var. Ürotürk adı altında bir de gazete yayınları var.
Yıllık üyelik aidatı 20 tl.

http://www.uroturk.org.tr/urolojihemsireligi/index-2.html

Türk Nefroloji, Diyaliz ve Tranplantasyon Hemşireliği Derneği


Nefroloji hemşireliği adı altında dergi yayınları var. Aktif bir dernek. İstanbul merkezli olan derneğin başkanı hemşire kökenli.

 Kongre sunumlarını da bulabileceğiniz internet sitesi hem bilgi hem yeni gelişmeleri takip etmek açısından oldukça zengin ve yararlı.

Yıllık üyelik aidatı 20 tl.Çocuk Hemşireliği Derneği


Dernek başkanı hemşire kökenli bir Profesör. Dernek İstanbul merkezli. Oldukça etkin bir dernek. İnternet siteleri oldukça zengin ve faaliyetleri de çok fazla. Çocuk konusu çok geniş zaten bu yüzden çok aktifler.

http://www.cohemder.org.tr/


Türk Yoğun Bakım Hemşireleri DerneğiDernek başkanının da bir yoğun bakım hemşiresi olduğu dernek, oldukça aktif. Her derneğe aktif yazıyorum ama zaten aktif olanları seçiyorum. Ayrıca gördüklerim arasında en aktif olan derneklerden. Yoğun bakım oldukça önemli zaten.

30 tl yıllık üyelik ücretleri var. Seminer, kongre, sempozyum, eğitim ne ararsanız mümkün dernekte. Dergileri mevcut. 

Kongre kitapçıklarını sitelerinden indirebilirsiniz. Ayrıca bir çok kursa da erişmeniz mümkün.Psikiyatri Hemşireleri Derneği

Dergileri olan bir dernek daha. Aktifler, kongrelerini sitelerinde yayınlıyorlar. Uluslararası platformda da etkinler. Ayrıca güncel basın açıklamaları ile hemşirelerin sorunlarına sessiz kalmıyorlar.Öğrenci Hemşireler Derneği


Mesleğin geleceği öğrenci hemşirelerimiz için kurulmuş bir dernek. Güzel faaliyetleri olan yararlı derneklerden.İnovatif Hemşirelik Derneği


İnovasyon yani yenilik, mesleği yenilikler ile buluşturma adapte etme amacı güden bu dernek. ÇAğımız için oldukça önemli bir noktaya değinmiş. Ayrıca gerek basında gerek kendi aralarında oldukça aktifler. Üyelik aidatı 40 tl.Hemşirelikte Araştırma Geliştirme Derneği


Hemşireliğin geliştirilmesi ve hakların korunması amacıyla kurulan bir dernek. Oldukça popüler. Birde bünyelerinde dergileri bulunmakta.

Yıllık üyelik ücreti 60 tl.
Neonatoloji Hemşireliği Derneği


Yenidoğan hemşireliğine katkı sağlamak amacıyla kurulan derneğin aidatı 20 tl. Dernek eğitim konusunda çok aktif. Web sitelerinde online eğitimler vermekteler. Bu eğitimlere katılabilir veya sonradan izleyebilirsiniz. Eğitimciler genellikler Profesörlerden oluşuyor.Acil Hemşireler Derneği


Aslında çok önemli olmasına rağmen çok aktif olamamış bir dernek. Belki önümüzdeki günlerde daha aktif olabilirler. Çok sevdiğim bir dal olmasına rağmen malesef dernek hakkında güzel sözler yazamadım.

http://ahemder.org.tr/


Çocuk Cerrahisi Hemşireliği Derneği
Çocuk Cerrahisi Hemşireleri Derneği 5 Mayıs 1998 tarihinde, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Hemşireleri tarafından, Çocuk Cerrahisi Hemşirelerinin bilgi ve deneyimlerinin birleştirilmesi, hemşirelerin eğitilmesi ve aralarında dayanışma sağlanması, araştırmalar yoluyla bakım ve tedavi standartlarının geliştirilmesi ve yükseltilmesi amacıyla kurulmuştur.


Diyabet Hemşireliği Derneği

Derneğin amacı , diyabet hemşireliğini geliştirmek, diyabet hemşiresi/ diyabetlilere bakım veren hemşireleri (diyabetli bireylerin bakım gereksinimlerini saptama, uygun girişimleri planlama ve uygulama ve bakımın sürekliliğini sağlama konularında ) desteklemek, mesleki gelişmelerini teşvik etmek ve geliştirmektir.


Kadın Sağlığı Hemşireliği Derneği


Kongre ve sempozyumları olan aktif sayılabilecek bir dernek. Ayrıca dergileri de bulunmakta.
Kemik İliği Nakli Cerrahisi Hemşireleri Derneği


Önemli bir hemşirelik dalı. Kendileri de aktifler. Web sitelerinde ücretsiz eğitim sunumları bulunakta.Onkoloji Hemşireleri Derneği


VİZYON Onkoloji hemşireliği alanında sürekli gelişimi sağlayarak ulusal ve uluslararası düzeyde lider olmak.

MİSYON ÖZGÖRE/MİSYON Onkoloji hemşireliğini güçlendirmek, geliştirerek birey ve toplumun bu alanda bilinçlenmesini arttırmak, bakım kalitesini yükseltmek.
Ortopedi ve Travmatoloji Hemşireliği Derneği


Çok aktif değiller ama ekliyorum ilgilenenler için.Unuttuğum dernekler var ise yorum kısmına lütfen ekleyin. Teşekkürler.

Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder