Acil Hemşireliği Tezli Yüksek LisansAcil Tıp hemşireliği yüksek lisans proğramı ile sağlık hizmetlerinin en önemli birimi, insanlara günün 24 saati, haftanın 7 ve yılın 365 günü kesintisiz sağlık hizmeti veren acil servis birimlerine baş vuran hastaların her türlü acil bakımlarının ve tedavilerinin istenilen şekilde olması için acil sağlık hizmetlerinde ki her türlü konuda akademik düzeyde derinliğine bilgi sahibi olacak, bağımsız araştırmalar yapacak ve bu şekilde acil sağlık hizmetleri konusunda hizmet verecek araştırıcı, akademisyen ve nitelikli meslek elemanlarının yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Program Çıktıları

Acil Hemşireliği, akut ve kronik hastalıkların acil durumlarında bakım, hemşirelik esasları, fizyoloji/fizyopatoloji ile ilgili kavram ve kuramlar, yaşam boyu acil durumlarda hastanın değerlendirilmesi ve kanıt temelli bakımı ile ilgili akademik düzeyde teorik ve pratik bilgi düzeyine sahip olmak.

Acil servise başvuran her türlü hastanın; ölümcül olan veya müdahale edilmezse ölümcül olabilecek olan hastalıklarının ve durumlarının erken tanınması ve erken müdahale edilmesi yanında acil diğer hastalıklarınında tanısı, tedavisi, sebep-sonuç ilişkisi, ilaç uygulamaları gibi konular hakkında akademik düzeyde bilgi sahibi olmak.


Acil servise başvuran hastalar ve hastalıkları, başvuru sıklıkları, acil servisi kullanım şekilleri, acil servis işleyişi ..vb acil servisle ilgili her türlü konuda bilgi,uygulama esasları ve veri analizlerini çağın gerektirdiği teknolojik alt yapıda yapabiliyor ve elde edilen sonuçları değerlendirebiliyor olmak.

Belirtilen yeterliliklere sahip olmak amacı ile program dahilinde yurt içi ve yurt dışı gerekli kongre, sempozyum, seminer gibi eğitim imkanlarına sahip olmak
Programda hedeflenen amaçlar doğrultusunda gerekli bilimsel literatüre ve on-line bilgi kaynaklarına kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabiliyor olmak.


Almış olduğu eğitimle kamu ve özel sektörde ki sağlık kuruluşlarında acil serviste her türlü acil hasta ve/veya hastalığa ve acil duruma gerekli müdahaleyi yapabilmek, üniversitelerde akademik personel olarak istihdam edilebiliyor olmak.


Almış olduğu eğitimle alanında bağımsız olarak bilimsel bir çalışmayı planlayıp, sonuçlandırabiliyor ve ulusal arası bilimsel yayına dönüştürebiliyor olmak.

Editörün Yorumu

Acil hemşireliği hastanelerin sürekli hizmet verdiği birimlerde görev alan hemşirelerin uzmanlık yaptıkları bir alan.

Gerek acil servisler gerekse acil arama kurtarma kuruluşları; AFAD, UMKE gibi birimlerde sorumluluk uzmanlık yapabilirler.

Gelişen acil teknikler ile uzmanı oldukları bakımı vermeleri konusunda önemli görevler yapmaları olasıdır.

Tüm hasta profillerinin başvurabileceği aciller için eğitim aldıklarından hemşireliğin her konusunda eğitim alırlar ve acil durumlar için yetiştirilirler.

İstihdam ve uzmaalık konusunda sorun yaşamayacağınızı düşündüğümüz bu bölüm de tavsiye ettiğimiz yüksek lisans bölümlerindendir.

Akademik olarak hemen hemen her sağlık bölümü acil bakım dersleri alabildiğinden akademik kadro ilanlarında da kolayca kendinize yer bulabileceğiniz bir bölümdür.

Ayrıca saha dışında da acil yardım eğitimi verebileceğiniz istihdam durumları oluşabilir ve değerlendirebilirsiniz.

Yurtdışında ENA acil hemşireler derneği kuruluşudur, tabiki sizde üye olabilir yayınlarını takip edebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. 

Avrupada oldukça önem verilen bir bölüm olduğu aşikardır. Gerek arama kurtarma, gerek acil durumlar açısından önemli yerlere gelebileceğiniz bir bölümdür.

Özellikli acil koruma görevlerine de çıkma olasılığınız hatta koruma ekibinde görev alma olasılığınız dahi olabilir bu tamamen kendinizi geliştirmeniz ve çalışmalarınıza bağlıdır.
Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder