YÜKSEK LİSANS HEMŞİRE KAZANIMLARIhemşirelik yüksek lisans


Merhaba arkadaşlar yüksek lisans yapmanın bazı avantajları olduğunu önceki yazılarımızda sizinle paylaştım.

Hemşirelik yüksek lisans gurubu olarak bazı yüksek lisans mezunu olup çalışan arkadaşlarımızın kazanımları tam anlamıyla elde edemediğini gördük.

Bu konuda yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde uzman hemşire olan arkadaşlarımızın kazanımlarını almalarına yardımcı olduk.

Uzman hemşirelik ne demek merak ediyorsanız buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.


Yüksek lisans bitirmiş arkadaşlarımız bize yazdığımız yazılardaki kazançları alamadıklarını ifade ettiler. Bunun üzerine biz de sağlık bakanlığı ile iletişime geçip durumun araştırılması ve hak kazanımlarının iadesi konusunda görüş istedik.

Yapılan incelemeler sonucunda 12 uzman hemşiremizin maaşlarında artış oldu; bu artış özel hizmet tazminatının artırımlı ödenmesinden kaynaklanmaktadır.

Normal bir hemşirenin özel hizmet tazminatı katsayısı 97 dir, eğer yüksek lisans bitirip uzmanlık alırsanız bu katsayı 102 olarak güncellenmektedir.

Yaptığımız yazışmalara ilgili kanunları da ekledik ve başka bir şeye gerek kalmadan uzmanlık yazıları ilgili hastanelerin personel şefliklerine geldi ve mutemetlik gerekli artırımı yaparak maaşlara yansıttı.

Peki bu artış ne kadar etkiliyor maaşımızı?

Özel hizmet tazminatının 5 puan artırımlı ödenmesi maaşlarda yaklaşık 70 tl gibi bir rakam ile ilgili, çok az gözükse de ilerde iyileştirmeler olabilir. Sonuç itibari ile bu haktır ve herşeyden önemlisi bakanlığın sizi evet bu hemşire uzman hemşiredir olarak görmesidir.

Ayrıca diploma tescil tarihinden itibaren geriye dönük kazanımlarımızı da almak yönünde çalışmamız oldu ve dün itibari ile uzman hemşirelerimiz toplu şekilde kazanımlarını tescil tarihinden itibaren aldılar.

Bunu neden yazıyorum; bizler bir topluluğuz hemşire, ebe, sağlık memuru, att yada paramedik her ne olursa olsun sağlık çalışanlarının sorunları ile de ilgileniyoruz.


Tabi ki hemşireler mesleğimiz gereği ilgi alanımız. Hemşire olarak ülkemizde hakkımızı arayacak topluluklar malesef bulunmuyor.

Türk hemşireler derneği adı altında toplantılar yapan, kongrelere katılan kuruluş da bu konuda malesef yanımızda olamamıştı.

Halen konuyla ilgili imza toplama gibi işlemlerle uğraşmaktalar. Kanun ve yönetmelik çerçevesinde eğer bir kazanımımız var ise bunun peşindeyiz ve yardımcı olmaya hazırız.

Uygulamayı yerine getirecek olan hastanelerin gereksiz dayatmalarının karşısında olduk ve hakkımızı aldık. 

Bu bağlamda bizi takip eden ve sitemizden bize ulaşan tüm meslektaşlarıma teşekkür eder saygılar sunarım....

Yorumlar

 1. Yani anladığım kadarıyla yüksek lisansı bitirdiğimizde maaşımız aylık 70 tl artış gösteriyor. Doğru mudur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu sadece bir kalem de olan artış, özel hizmet tazminatı kısmında. Diğer kalemler kadro derecenin düşmesi ile oluşan kalemler yani yüksek lisansın dolaylı olarak getirdiği artışlar var. Kendisine has olan ise evet sadece bu var.

   Sil
 2. hemşireliğin akademik boyutundan da bahsederseniz iyi olur

  YanıtlaSil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder