YORGUNLUK İLE MÜCADELE İÇİN 5 SAĞLIKLI BESİN


Yorgunlukla Mücadeleye Yönelik Beş Sağlıklı Besin
faydalı besinler


Bir makinenin etkili bir şekilde çalışması için doğru miktarda kaliteli yakıta ihtiyacı vardır. Dahası, bir kişinin mümkün olduğu kadar üretken olması, yorgunlukla savaşması için en iyi yiyeceklere ihtiyacı var. Ve popüler inanca ters olarak, insanlara reklamlarında “tam beslenmeyi” vaat eden günlük takviyeler almaya gerek kalmadan aşırı yorgunlukla mücadele edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kronik ya da orta dereceli yorgunluğunuzun olup olmadığını belirlemektir.


Kronik yorgunluk için, arkasında bir tıbbi durum olabileceğinden tıbbi yardım almanız önerilir. İşinizde veya çalışmalarınızda kolayca yorulursanız, belki de sahip olduğunuz yiyecek alışkanlıklarınızı değerlendirmek gerekebilir. Öğün atlıyor olabilir veya yeterince sıvı alımı yapmıyor olabilirsiniz.


İşte size yorgunlukla savaşmanıza yardımcı olacak doğru yiyecekler listesi:


1. Su


Yorgunluk önlemenin tek bir altın kuralı varsa, günde en az 6 ila 8 bardak su içmeyi asla unutmamanızdır. Çok fazla susuz kalmışsanız, kanınız vücudunuzun normal çalışması için gerekli olan tüm besin maddelerini taşıyamaz. 

Yorgunluk birden fazla faktörün neden olduğu bir olgudur ve dehidrasyon bunlardan biridir. Kendinize doğru miktarda sıvı alımı sağlamak için çok fazla kaynak vardır, bu nedenle dehidratasyonun zarar verici etkilerinden kurtulmak için sıvı alımını ihmal etmeyin.

2. Yeşil Çay


Sade su sıkıcıdır, bu nedenle yeşil çay gibi diğer sıvı alternatiflerini deneyebilirsiniz. Bu besleyici içecek sadece gerekli miktarda sıvı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda günlük ihtiyaç duyduğunuz ekstra enerjiyi de sağlar. Sıradan kahveniz gibi, yeşil çay da kafein içeriği ile uyanık kalmanızı sağlayabilir.


3. Yoğurt


Yoğurt, size çok fazla enerji sağlayacak düşük yağlı protein kaynağıdır. Eşit miktarda karbonhidrat ve protein içerir, böylece istenmeyen enerji dalgalanmalarından kaçınmanıza yardımcı olur. Bugünlerde piyasada bulunan çok çeşitli yoğurtlar vardır, bu nedenle zevk alanınıza ve sağlık ihtiyacınıza uyacak şekilde seçim yaparak tüketebilirsiniz.

4. Kepekli tahıllar


Hiçbir şey lezzetli bir yulaf ezmesinin kahvaltıda verdiği enerjiyi yenemez. Bu sadece iyi bir protein kaynağı değil, aynı zamanda C vitamini, fosfor ve magnezyum gibi mükemmel besinler bulundurur. Üstelik günde sadece bir porsiyon ile. Öte yandan, beyaz ekmekler genellikle iyi seçim değildir, çünkü bunlar kaliteli bir enerji kaynağı değildirler ve çoğu zaman “hipoglisemik ataklara” neden olurlar.

5. Ispanak


Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, insanın ihtiyaç duyduğu enerjiyi ortaya çıkaran demir ve Vitamin C için harika bir kaynaktır. Demir, kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıma yeteneklerini kolaylaştıran hemoglobini üretmek için gereklidir. Vücudun farklı hücrelerine sürekli olarak verilen oksijen olmadan metabolizmanın devam etmesi imkansızdır ve daha sonra yorgunluk olarak ortaya çıkacaktır.

Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder