SAĞLIK BAKANLIĞI YURTDIŞI GÖREVLENDİRME

Sağlık Bakanlığı Sudan ve Somali'de Bulunan Hastanelerde Sağlık Personeli Görevlendirmesi Yapıyor.
sağlık bakanlığı yurtdışı görevlendirme


Bu konuda öncelikle size genel bilgiler vereceğim, bu bilgiler her yerde var. Sonrasında gidip gelmiş kişiler ile yaptığım bir röportajı ekleyeceğim. Konuyu derinlemesine inceleyeceğiz.

Kimler Başvurabilir?

Aktif çalıştığı yerde unvan ve branşında tek olmamak, 

Özellikli birimler (Acil Servis, Yoğun Bakım, Diyaliz, Ameliyathane vb.) için yapılacak görevlendirmelerde gerekli sertifika veya eğitim belgesine sahip olmak, 

Başvurmuş olduğu unvan/branşta fiilen en az üç yıl çalışıyor olmak, 


657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/A maddesi kapsamında görev yapıyor olmak, 

Tabip ve uzman tabip dışındaki sağlık personelinin belirtilen kriterler çerçevesinde yoğun bakım ünitesi, ameliyathane, acil servis ve diyaliz ünitesi vb. özellikli birimlerde görevlendirme talep etmeleri halinde görev alacakları yıl içerisinde 40 yaşını, diğer sağlık hizmetleri için 45 yaşını doldurmamış olmak, 

Önemli Konular

Yurt dışı sağlık tesislerinde ilk defa görevlendirilecek olanların taleplerine öncelik verilir. 

Görevlendirmeler için başvuranlar arasından kriterlere uygun personel bulunamaması durumunda, KHGM tarafından resen tespit edilen personel arasından komisyonca uygun görülenlerin görevlendirmesi yapılır. 

Gerekli görülmesi halinde komisyon marifetiyle ve komisyonca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde yurt dışı görevlendirmelerine ilişkin mülakat yapılabilir. 

Başvuru Esasları:

Müracaatlar ilan metninde belirlenen usul ve esaslara göre Sağlık Personeli Takip Sistemi (SPTS) üzerinden alınır. Başvuru için kullanılacak internet adresi spts.saglik.gov.tr dir. 


Görev almak isteyen personel, Sağlık Personeli Takip Sisteminde yer alan “Yurtdışı Sağlık Tesislerinde Görev Talep Formu’nu doldurularak, görev yaptığı kurumun en üst amirine onaylatılır. 

Onaylatılan evraklar elektronik ortama aktarılarak “pdf” formatında başvuru yapılan sayfaya yüklenerek başvuru kesinleştirilir. 

Daha önce farklı görevler ile yurtdışında bulunup, görevini yerine getirmeme, disiplinsizlik, devleti temsil edememe gibi nedenlerle görevi sonlandırılan personel herhangi bir görev/unvan ayrımına bakılmaksızın yeniden görevlendirilemez. 

Usule uygun başvurular ilgili Komisyon tarafından değerlendirilecektir. 

Görevlendirme süreleri 

Görevlendirme süreleri; sağlık tesislerinin ihtiyaçları doğrultusunda sağlık tesisi ve unvan/branş bazında, sağlık hizmet sunumunu kesintiye uğratmayacak şekilde ilgili ülke vize uygulamalarına dikkat edilerek uygun periyotlarda alınacak görev onayı ile belirlenir. 

İlgili ülke için Komisyonun uygun görmesi halinde yönetici, tabip ve uzman tabip, diş tabibi ve uzman diş tabibi olarak görevlendirilmiş personelin görev süreleri dönem ve süre şartı aranmaksızın uzatılabilir.


Görevlendirme ve yurt dışında çalışma ile ilgili merak edilenler;

Başvurunuz nasıl onaylandı?Burada ben ne söylersem söyleyeyim torpil var diye bir olay gelecektir insanların aklına, o yüzden çok fazla üzerinde durmuyorum bu konunun. Başvurumu yaptım yenidoğan CPR sertifikam vardı onuda ekledim. Yani ekstra bir şey yapmadım görevlendirme çıktı göreve gittim.

Başvuru sırasında evrakları hastaneye onaylatma da sorun yaşadınız mı?


Bu konuda evet, hastane evrakları imzalamak istemedi önce, yani bilgimiz yok dediler bize yazı gelmedi dediler. Bilmiyorum gerçekten yazı geç gelmiş olabilir ama üst amirin izni olmadan başvuru yapamıyorsunuz.

Bu sürçte bir kaç defa evrakları imzalatmak adına üst amirime çıktım ama sonuç olarak imzalandı, bunun sebebi aşırı başvuruları önlemek olabilir veya aynı hastaneden çok fazla başvuru olmaması olabilir. Çünkü biz gittiğimizde kadromuz boş kalıyor ve bizim yerimize personel bulunması gerekiyor.

Başvuran kişiler de belirli süredir çalışan, sertifikaları olan insanlar yani kurum için önemli noktada olduklarını düşündüğüm insanlar, bu bağlamda kurum onayı almak zor olabilir. Yani kurum benim burada bu kişiye ihtiyacım var diyebilir. Ancak çok sorun olacağını sanmıyorum.

Sizce başvurular çok oluyor mu?


Başvurular bizim gittiğimiz dönemde bu kadar çok değildi. Hatta kimse böyle bir başvuru yada olay olduğunu bile bilmiyordu. Bunun yanı sıra giden kişiler oranın güvenli olup olmadığı ve şartları ile ilgili de bu kadar bilgi sahibi değildi.

Yani biz gözümüzü karartıp bilmediğimiz bir yere başvuru yapıp gittik ama şu an gidip gelenlerden bilgi alınabiliyor, şartlar iyi önünüzü görerek başvuruyorsunuz. 

Ayrıca dolar kuru arttığı için daha yüksek kazançlar konuşulur oldu ve başvuruları bu da artırdı. Şu an bence yoğun bir başvuru süreci olacaktır.

Başvuruda dikkat edilmesi gerekenler var mı?


Çok dikkat etmeniz gereken bir nokta yok. Her şey gayet açık usulüne uygun şekilde sertifikalarınızı mutlaka ekleyerek başvurunuzu yapın ve bekleyin.

Çalışma koşulları nasıl?Çalışma koşulları çok ağır değil, ama yoğun olduğu zamanlar oluyor. Buradaki ortamdan tabi ki farklı. Ama korkulacak bir durum yok. Gelen hasta profili zaman zaman değiştiği için bu konuda bir şey söylemem doğru değil. Ancak ben zorlanmadım diyebilirim.


Kalacak yerler nasıl?


Hastanede kalıyorsunuz. Lojman gibi ama sürekli hastane bağlantılı hastane içi kaldığınız yer. Güvenli sorun yaşamazsınız ama dışarı çıkamıyorsunuz.

Erkek personeller zaman zaman dışarı çıkıyor ama bayan personeller kesinlikle yanlarında başka birileriyle çıkmak zorunda kalıyor ve çıkmamayı tercih ediyorlar.


Aktiviteler oluyor mu?


Zaman zaman olabiliyor. Safari yapmıştık bir keresinde erkekler için daha kolay bu durum ama çok sık değil.

Nöbet listeleriniz nasıl?


Nöbetler o anki şefiniz sayıya göre ayarlıyor. Zaten hastanede kaldığınız için sayı ve yoğunluğa göre ara vererek çalışıyorsunuz. Çalışmadığınız zamanlar odanızda kalıyorsunuz sonra inip çalışıyorsunuz. Sayıya göre sıklık değişiyor ama normal.


Ailesi olanlar zorluk çekiyor mu?


Türkiye'de ailesini bırakıp gelenler az ama tabiki zorlanıyorlar. Hasret var bunun yanında ailesinin endişe duyması var. Zaman zaman zorlandıkları oluyor.


Eklemek istedikleriniz?


Maaş sorarlar muhtemelen ama o konuda da net bilgi vermek olmaz ama baya dolgun özellikle kur farkından dolayı şu sıralar daha dolgun dur.


Birde şunu eklemek isterim bu tür yerler zaman zaman değişiyor. Yani koşullar ben kendi hissettiklerime ve o dönem olanlara göre anlattım. Bir fikir olması açısından size ancak değişen gelişen durumlar olmuş olabilir. Bunu da okurken dikkate alsınlar.

Ben gene olsa gene giderim. Herkese bol şanslar.


Yorumlar

 1. Ne zaman açıklanıyor 2020 başvuruları ve nereden takip etmemiz gerekiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mediforum.net üzerinden takip edebilirsiniz.

   Sil
 2. Nereden başvuru yapabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bakanlığın sitesinden zaman zaman ilan açıyorlar.

   Sil
 3. Yurtdışı görevlendirme için dil şartı var mı? Yds 'ye mi girmek gerekiyor?

  YanıtlaSil
 4. Merhaba.
  Bayan eş görevlendirildiğinde bir çocuğu ve kocasını birlikte götürme imkanı olabiliyor mu? Böyle yapanlar, ailesini birlikte getirenler var mıydı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır hiç duymadım. İlan metninde de bu duruma değinilmemiş. Ayrıca süreli görevlendirme ve isteğe bağlı. Bu durumda eş ve çocukları ile ilgili sorun yaşayan personel ya bu sorunu kabul eder geçici olarak gider ya da gitmez. Çok fazla başvuru var ve gönüllülük esası var.

   Sil
 5. Çocuklarımızı götürürsek onların masraflarını karşılıyorlarmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hayır çocuklar ile gidemezsiniz ve masraf karşılanması söz konusu değil

   Sil
 6. Merhaba..Bu yıl ki yurtdışı görevlendirme başvurularinin sonuçları ne kadar sürede açıklanıyor.belli bu tarih bulamadim sitelerde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belirli bir tarihi yok ihtiyaç halinde iletişime geçiyorlar sizlerle. Yıl içerisinde herhangi bir zaman

   Sil
 7. basvuru sonucları bellı bır tarıhte acıklanmıyor mu
  yıl ıcınde farklı aylarda ıhıtıyac halınde arıyorlar mı?
  harcırah verılıyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belirli bir tarihi yok, ihtiyaç halinde başvuranlar içinden arama yapılıyor, maddi olarak çok fazla getirisi var.

   Sil
 8. Yanıtlar
  1. Genellikle somali gibi ülkeler her yıl ilana çıkarken ülkeler de yayınlanıyor

   Sil
 9. Merhaba yurt dışı görevi ile ilgili mesaj veya arama olan oldumu..

  YanıtlaSil
 10. Torpili olmayanın gitmesi zor diyorlar ama doğruluk payı nedir? Başvuru prosedür icabı mı o halde

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. biraz prosedür gibi duruyor ben de torpilsiz gideni duymadım şimdiye dek

   Sil
 11. Merhaba görevlendirme ile ilgili geri dönüş alan varmı dönem olarak gidilmesi gerekiyordu ama pandemi den dolayı ertelendi mi yada iptal olurmu bilginiz varsa yanıtlarsanız sevinirim teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam olduğunda yıl içinde ararlar ama genelde sessiz sedasız giden gider. Torpili olmayan insanları pek aramazlar ve gidiyoruz ve giden kişiler şunlar diye açıklamazlar.

   Sil
 12. Ben 1970 doğumluyum.Gitmek isterim.Yaşamı takıldım şimdi

  YanıtlaSil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder