KALP KRİZİNİN İHMAL EDİLEN AZ BİLİNEN BELİRTİLERİkalp krizi

Kalp krizi her zaman göğüs ağrısı ile başlamaz. Nitekim, yaklaşmakta olan kalp krizinden dolayı sizi uyaran birçok semptom var. Ne yazık ki, bu semptomların çoğu olağan dışı bir şey olarak kabul edilmiyor veya görmezden geliniyor.

Örneğin, Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından yapılan bir araştırma, Amerikan Kalp Enstitüsü Dergisi, kalp krizi geçiren kadınların yüzde 95'inin, haftalar ve aylar önce semptomlar yaşadığını bildirdi. Ancak belirtiler beklenen göğüs ağrısı değildi, bu yüzden tanınmıyorlardı. 


Bu yazıda yaygın olarak göz ardı edilen bazı kalp krizi belirtilerini yazacağız:

1. ''Geçer'' ''bu yaşta olur bunlar'' duygusu


Genellikle yaşlı yetişkinler tarafından hissedilen bu duygu çoğu semptomu atlamalarına neden oluyor. Bunlar yorgunluk, çarpıntı, hafıza kaybı ve uykusuzluk gibi semptomlardır.

Olağan olmayan bir durum hissettiğinizde kalp krizi olasılığını göz önünde bulundurmalısınız.

2. Hızlı kalp atışı


Tıp dünyasında ventriküler taşikardi olarak bilinen bu hızlı kalp atışı birkaç saniye veya daha uzun sürebilir. Bunu yaşayan insanlar, aslında sanki bir koşuya katılmış gibi hissedebilirler. Çoğu zaman, istirahat durumunda bile hızlı bir kalp atışı oluşabilir.

3. Grip benzeri semptomlar


Nemli, terli cilt gibi grip benzeri semptomlar, sersemlik hissi, yorgunluk ve halsizlik hissi gibi sizi rahatsız etmeyen semptomlar olabilir. Ancak ateş veya ağırlık hissi, göğsünüzde ağırlık hissi mevcutsa, doktorunuza kontrol olmanızda fayda var. Çünkü doğru zamanı bekleyen bir kalp krizi olabilir.


4. Uykusuzluk


Uzmanlar henüz bir açıklama yapmasalar da, kalp krizi geçirenlerin uykusuzluk, kaygı veya “yaklaşmakta olan kıyamet” hissini aylar veya günler önce yaşadıklarını bildirmişlerdir. Tabii ki, farklı nedenlerden dolayı uykusuzluk çekenler hariç.


Yani kalp krizi geçiren insanlar aylar öncesinde bile bazı belirtiler yaşamışlar ve dikkate almamışlar.


5. Bacak bölgesinde şişlik ve ağrı


Kalbin pompalama hareketi bozulduğundan, olasılıkla kan dolaşımı ve vücudun farklı bölgelerine oksijen verilmesi büyük ölçüde etkilenecektir. Sonuç olarak, kan birikmesi nedeniyle bacaklarda ödem veya şişlik belirginleşecektir. Bu bölgeye yetersiz oksijen vermesi nedeniyle bacak ağrıları da mevcuttur.

6. Nefes darlığı


Kandaki yetersiz oksijen beslemesi nedeniyle, vücudun tepki mekanizmasının bir parçası olarak sersemlik ve baş dönmesi yaşanabilir.

7. Yorgunluk


Çalışmalara göre, olaydan aylar önce kalp krizi geçiren hastalar tarafından genellikle yorgunluk, kırgınlık hissi yaşandığını söylüyor. Örneğin, geçen yılki NIH çalışmasında kadınların yüzde 70'inden fazlası kalp krizinden önceki haftalarda veya aylarda aşırı yorgunluk yaşadığını bildirmiş.

8. Cinsel İşlev Bozukluğu


Erkekler genellikle ereksiyonda sorun yaşar, çünkü atardamarlar ve kalbin kan beslemesi zarar gördüğünde, penis bölgesindeki aynı yapılar da etkilenir.

9. Çene, Kulak, Boyun veya Omuz Ağrısı


Bu ağrı en çok ihmal edilen türdür, çünkü insanlar bir ağrının potansiyel bir kalp krizi belirtisi olması için, bunun sadece göğüs bölgesinden gelmesi beklerler. 


Ancak, son raporlar çeneden kulağa yayılan aralıklı ağrının ölümcül kalp krizinin en güvenilir göstergelerinden biri olduğunu kanıtlamıştır.

10. Mide rahatsızlığı


Belirtileri hafif hazımsızlıktan şiddetli bulantı, kramp ve kusmaya kadar değişebilir. Bu semptomları her zaman yaklaşmakta olan kalp krizine bağlayamazsınız, ancak kötü bir şey yemeyen veya mide rahatsızlığı olmayan bir kişide birden bire bu şikayetler başlamış ise kalp krizinden şüphelenmek hayat kurtarıcı olabilir.

Lütfen paylaşalım......

Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder