SAĞLIK BAKANLIĞI EĞİTİM DURUMU TAYİNİNDE ÖNEMLİ DÜZENLEME

Merhaba bu yazımızı güncellemek istedim;

Sağlık bakanlığı öğrenim durumu ( eğitim durumu) atamaları konusunda güncel bilgileri eklemek istiyorum.sağlık bakanlığı eğitim durumu

Güncelleme haziran 2020

Size önemli bir konudan bahsetmek istedim , bildiğiniz üzere eğitim durumu tayini mevcut sağlıkçıların sıklıkla kullandığı bir yer değiştirme usulü.

Çoğu sağlıkçı liseden sora göreve başlayıp daha sonra eğitimini tamamlıyor.

Yeni yönetmeliğe göre 2 yıllık üniversitelere geçenler eğitim durumu tayini maalesef alamayacaklar buda en çok att arkadaşları etkileyecek diye düşünüyorum çünkü paramedikler iki yıllık okul.

Bu eğitim durumu tayini yüksek lisansıda görünürde etkilemekte ektra bir durum belirtilmemiş.

Yeni düzenlemeye göre sadece 4 yıllık ve örgün olan bölümlere eğitim durumu tayini veriliyor.

Bu durum devam ediyor arkadaşlar;eski                                                                                                               yeni

1) İller arası atama dönemleri Ocak ayı ile Temmuz ayıdır. Bakanlık ve bağlı kuruluşları açık olan ve doldurulmasına ihtiyaç duyulan kadroları ilan eder. Bu kadrolara atanmak isteyen personel, tercih yaparak müracaatta bulunur. Bakanlık ile bağlı kuruluşları tercih sırasına bakmaksızın hizmet puanına göre atamaları tamamlar. Hizmet puanlarının eşit olması halinde tercih sıralamasına bakılır. Tercih sıralamasının aynı olması durumunda ise mesleki kıdemi fazla olan personel öncelikli olarak atanır. Personelin il içi atamaları ile ilgili usul ve esaslar Bakanlık ile bağlı kuruluşlarınca belirlenir.
(2) Standardın uygun olması kaydıyla bu Yönetmeliğin puan, süre ve dönem ile ilgili hükümlerine bağlı kalmaksızın;
g) Sağlık ile ilgili bir alanda en az iki yıllık öğrenim gördüğünü belgelendirmesi halinde, öğrenim süresi ile sınırlı olmak kaydıyla, öğrenim gördüğü yere,
bir defaya mahsus olmak üzere atanabilir.
MADDE 2 - Aynı Yönetmeliğin 16 ncı maddesinin birinci fıkrasının son cümlesi "Personelin il içi atamaları ile ilgili usul ve esaslar Bakanlıkça çıkarılacak yönerge ile belirlenir." şekilde; ikinci fıkrasının (g) bendinde bulunan "iki yıllık" ibaresi, "dört yıllık örgün" şeklinde değiştirilmiştir.


16 - g) Sağlık ile ilgili bir alanda en az (Değişik ibare:RG-30/9/2016-29843) dört yıllık örgün öğrenim gördüğünü belgelendirmesi hâlinde, öğrenim süresi ile sınırlı olmak kaydıyla, öğrenim gördüğü yere, bir defaya mahsus olmak üzere atanabilir. (3) (Değişik:RG-2/3/2018-30348) Müracaatlar, gerekli belgelerle birlikte personelin kadrosunun bulunduğu il müdürlüklerine yapılır. (Mülga cümle:RG-16/1/2020-31010) (…)

(4) (Değişik:RG-2/3/2018-30348) 16 ncı maddenin (g) bendine göre atananlar  (eğitim durumu) öğrenim durumları ile ilgili belgeyi her eğitim ve öğretim yılı başlangıcında, çalıştığı kuruma bildirmekle yükümlüdür. İl müdürlükleri, mazereti sona eren personelin belgelerini 15 gün içerisinde Bakanlığa intikal ettirir.

(5) (Değişik:RG-2/3/2018-30348) Dördüncü fıkrada belirtilen hükümlere göre atanmış olup atanma gerekçeleri ortadan kalkan personelin bulunduğu il, 5 ve 6 ncı hizmet bölgesinde veya C ve D hizmet grubunda ise talebi hâlinde yerinde bırakılır. Aksi hâlde eski görev yerine veya eski görev yerleri esas alınarak, 26 ncı madde hükümlerine göre atanırlar. Eski görev yeri bulunmayanlar ise; görev yaptıkları yer esas alınarak 26 ncı madde hükümlerine göre atanırlar. Ayrıca, Devlet hizmeti yükümlülüğünü tamamlamadan sağlık ve aile birliği mazereti sona eren Devlet hizmeti yükümlüleri, (Mülga ibare:RG-16/1/2020-31010) (…) ilk Devlet hizmeti yükümlüsü kurasıyla atanırlar.

Yorumlar

 1. ilk ve acil yardım okuyorum ve edirnede kadrolu işe başladım 2. senemde stajım olacak istanbulda okulum nasıl gidip geleceğim şimdi ?? bunu düşünen hiç yok

  YanıtlaSil
 2. Okulların online eğitime geçmiş olması eğitim durumu yer değişikliklerinde sorun oluşturur mu.?

  YanıtlaSil
 3. Tayin gerçekleştikten sonra okul bitince ilk atandigimiz yere gerimi dönüyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normalde evet, kanunen böyle lakin geri dönmeyenleri de çok gördüm. Sormak istediğin okul bitince dönmek isteyen biri isen, dilekçe verip dönebilirsin.

   Sil
  2. Yani okul bittikten sonrada o şehirde kalmak istersek kalabiliriz ilk atandigimiz yere gitmemize gerek yok doğrumu anladım

   Sil
  3. Şöyle kanunen gönderme hakları var. Ancak gitmeyenleri de biliyorum. Kesin gitmezsin kalabilirain diyemem.

   Sil
 4. merhaba ben radyoloji okudum önlisanstan ve tercih yapmak istiyorum fakat şu an üniversitedeyim ve 3. sınıftayım. ilk defa atamam olucak ben de bu okuduğum şehre atamamı aldırabilir miyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 45 A ile atanıyorsunuz bu atamada bu yüzden bu maddenin eğitim durumu tayini olmadığından farklı şehre atanırsan okuduğun şehre gelemezsin

   Sil
 5. merhaba ben sözleşmeli att olarak görev yapıyorum. eğitim durumu tayini istemek için sadece acil durum ve afet yönetimi mi seçebiliyorum yoksa diğer 4 senelik lisans sağlık bölümlerini de tercih edebilir miyim ? teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sağlık ile ilgili 4 yıllık herhangi bir alan olur

   Sil
 6. Merhaba . 3+1 45 a lı hemsire 4. Yılı sonucunda egitim tayin hakkından faydalanabilir mi? Herhangi bir 4 yıllık saglik bilimleri fakultesi bölümü yeterli mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yararlanabilir alanında 4 yıllık yeterlı

   Sil
 7. Meraba lisans mezunu hemsire saglik alaninda 4 yillik herhangi bir lisans bolumune egitim taini kullana bilir mi yoksa ust ogrenim olmak zorunda mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağlık ile ilgili bir alanda en az (Değişik ibare:RG-30/9/2016-29843) dört yıllık örgün öğrenim gördüğünü belgelendirmesi hâlinde, öğrenim süresi ile sınırlı olmak kaydıyla, öğrenim gördüğü yere, bir defaya mahsus olmak üzere atanabilir.

   Sil
 8. Merhabalar ben 3+1 im ve haziranda ünüversite sınavına gireceğim eylülde kayıt yaptırıp ekimde de dilekçe ile gitmeyi düşünüyorum.(4. Senem ekimde doluyor)ben eğitim durumunu hizmetit puanımın düşük olmasından iller arası gitmek istedim yere gidemeyeceğimden dolayı kullanacağım.Size sorum şu aslında ben sınava tekrar hazırlanıp istediğim bölümü eğitim durumundan tayin aldığım ünüversitenin bulunduğu şehirde kazanırsam ona kayıtımı yaptırıp ilk ünüversitemden kaydımı sildirmem ve yemi kazandığım bölüme kayıt yaptırmam halinde eski görev yerime tekrar çağırılırmıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eğitim durun gittiğiniz ilde eğitiminizin devam ettiğine daire her yıl yazı isterler bu yazıyı verebildiğiniz sürece sorun olmaz.

   Sil
 9. Merhaba 4a lı hemşireyim veterinerlik okumak istiyorum tayin hakkı veterinerlikte geçerli midir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağlık ile ilgili 4 yıllık bir alan . Geçerli olur

   Sil
 10. Kolay gelsin . Lise öğrenim ebeyim. Hemşirelik ve ya ftr secersem egitim durumu hakkım olur mu ? Lise ebe için bu bölümler gecerli olur mu . 3+1 in 4 cü senesinin sonlarındayım .
  Bunun dışında 2 senelik bölümler seçe biliyor muyuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kısacık bir konu bu ve konuda bu soruların cevapları var.

   Sil
 11. SAGLIKTA ANTROPOLOJİ(LİSANS) EĞİTİM TAYINI OLUYOR MU

  YanıtlaSil
 12. 3+1 kadrolu radyoterapi mezunu antropoliji eğitim tayini verebilir mi

  YanıtlaSil
 13. merhaba.3+1 radyoloji teknikeriyim, kasıma 4 yılım bitiyor ve eğitim moleküler biyoloji vermeyi düşünüyorum. tam burslu vakıf üniversiteleri de verebilir miyim? teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. isteğe bağlı tayinleri isteyebilmesi için kadroya geçtikten sonra artı bir yıl daha görev yapması gerekmektedir.

   İsteğe bağlı tayinler; iller arası yer değişikliği kurası, üst ve alt bölge tayinleri, karşılıklı yer değişikliği (becayiş), eğitim, boşanma, emeklilik ve engellilik durumu tayinleridir.

   Sil
 14. Eğitim durumu tayini okullar acikken mi verilmek zorunda yani Ağustos ayında diğer dönem kaydı yapmadan bahar dönemi kaydı en son aktif iken verilebilir mi süre kısıtlaması var mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. şartlar sağlanınca okulda öğrenci belgesi aldığın her zaman başvurun olur.

   Sil
  2. Yani ben Eylül de kayıt yenilemeyi beklemeden Ağustos da verebilirim en son bahar donemi aktifti onu sorun yaparlar mı yani şimdi güz dönemi için istek yapacağım ama güz dönemi kayıtları başlamadı bu sorun olmaz değil mi çok teşekkür ederim

   Sil
 15. hocam kimse bir şeyi sorun etmez. Okul sana bu benim öğrencimdir diye öğrenci belgeni veriyorsa tamamdır. Alabiliyorsan öğrenci belgesi ona bakılır. Kayıt yenilemiş yenilememiş kısmı değil. Zaten kaydın yoksa öğrenci belgesi alamazsın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim hocam bilgileriniz için

   Sil
 16. merhaba ben sağlıkta kadrolu çalışanım eğitim durumu tayini yapmak ıstıyorum yönetmelıkte 4 yıllık orgun eğitim olması gerektıgı yazılıyor özel unıvesıtede 4 yıllık psikolojı bolumu okumak ıstıyorum ancak özel unnıversıteler bu kapsama gırıyor mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. vakıf devlet diye ayrım yapılmıyor. Yapabilirsiniz.

   Sil
 17. Kolay gelsin ben Laboratuvar teknisyeni yim.2 yıllık eğitim durumu tayini varken bu haktan faydalandım. Eğitim durumu bitince eski yerime geri geldim. Bazı arkadaşlarım kaldıkları yerde 4 yıllığa geçiş yaptı ve kurul toplanıp bu durumda olanlar ne olacak diye karar verdi ve kalmalarına karar verildi. Çkys lerine yeni eğitim durumu girildi. Bende sizce 4 yıllık sağlık bölümü yazarsam eğitim durumu tayini isteyebilir miyim.? Bu benimde faydalanabileceğim bir hak mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 4 yıllık sağlık ile ilgili bir bölüm okursan isteyebilirsin.

   Sil
 18. Eğitim tayini istenilebilecek bölümler nelerdir? Sağlık alanında olması yeterli ama bir liste var mı bununla ilgili ?

  YanıtlaSil
 19. merhaba lisans mezunu bi hemşireyim henüz mesleğe başlamadım. DGS ile veterinerlik örneğin Ege yi kazansam mesleğe başlamadan atandığım hastaneyi Ege’ye çekebilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Atanır başlarsın. Öğrenim durumu tayini istersin. Ancak 3+1 alımları ile atanırsan yani sözleşmeli eğitim durumu tayini vermez.

   Sil
 20. DGS ile eğitim durumu tayini yapılır mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 4 yıllık lisans okuyorsanız olur, nasıl başladığınız fark etmez.

   Sil
 21. Yada yüksek lisans ile eğitim durumu tayini yapılıyor mu

  YanıtlaSil
 22. Eğitim tayini için nereye başvuru yapılıyor ve ne kadar sürede sonuçlanıyor? Okullar açılmadan sonuçlanır mi devamsızlık sorun oluyormu ? Yol yardimi var mi (devlette çalışıyorum atandığım şehire giderken )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. personel şubene uğra, başvuru dilekçesi veya bilgi verirler. Dönem yok kaydı yapıp öğrenci belgesi alabildiğin an olur.

   Sil
 23. merhaba ben geçen sene okullar online diye okudum.şuan muafiyetlerle beraber 3.sınıf olark gözükmekteyim eğitim durumu tayini verirsem sorun olur mu? 3.sınıf olduğum için sorun teşkil eder mi?

  YanıtlaSil
 24. Dgs ile örgün hemsirelik kazanirsakta eğitim durumu yapabiliyoruz değil mi

  YanıtlaSil
 25. Egitim durumu tayini isteyip gittiğim şehirde okulu 5 yıla uzatırsam orada kalırmıyım yoksa tekrar eski görev yerime çağrılırmıyım

  YanıtlaSil
 26. Eğitim durumu tayin yaptıktan sonra eşim öğretmen özür grubundan yanıma gelebilir mi? Bİr de şöyle sorayım eğitim durumuyla gittiğim ilden görev yeri belgesi alırken kadrosunun olduğu yerden mi yoksa bulunduğu ilden mi alınabilir
  ( Eşim eş durumu yaparken bu belge isteniyor)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Görev yeri belgen görev yaptığın yerden alınır. Benim eşim eğitim durumundan geldi başka ile bende yanına eş durumundan geldim. Her yıl eşimin eğitim durumu belgesini çalıştığım yere veriyorum tıpkı ben eğitim durumundan gelmişim gibi aynı sanırım.

   Sil
  2. Öncelikle teşekkür ederim. Sanırım siz sağlık bakanlığındasınız. Bu işler MEBte nasıl yürüyor çoğu kişiye sordum yanıt alamıyorum. Şimdi eğitim durumu yaptığım yerde görev yeri belgesi alırken kadrosunun olduğu il ile ilgili bağlantılı bir ibare bulunuyor mu acaba? Bulunmuyorsa olur diyorlar.

   Sil
  3. Sağlık bakanlığında durum böyle orada da benzerdir farklı olacağını sanmıyorum

   Sil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder