HEMŞİRELİKTE YÜKSEK LİSANS NEDEN YAPMALIYIM?
hemşirelik yüksek lisans

HEMŞİRELİKTE YÜKSEK LİSANS NE İŞE YARAR?

Merhaba arkadaşlar, hepiniz büyük bir istekle yüksek lisans yapmak konusunda araştırma içindesiniz, belki bazılarınız buna değip değmeyeceğini araştırmaktadır.


 • Yüksek lisans yapınca ne oluyor, yapan bir insanın hayatında neler değişiyor?
 • Yapmazsam ne kaybederim?
 • Yaparsam ne kazanırım?
 • Akademisyen olmak zorunda mıyım?


Evet arkadaşlar ve daha bir sürü soru kafanızda dolaşıyordur eminim.

Rahat olun öncelikle ve çevrenizde söylenenlere çok kulak asmayın. Yüksek yapmak size ne sağlar bahsedelim:

Maaş;

maaşınızı etkilemesi konusunda son dönemlerde düzenlemeler yapıldı, ancak bakıldığında diyebilirsiniz ki 40-50 lira ya değer mi onun için!! Muhtemelen çevrenizde de böyle söyleyen arkadaşlarınız vardır. Bu konuya biraz daha derin bakalım isterseniz; şimdi devlet memuru oldunuz atandınız evraklarını verdiniz başladınız, ilk etapta lisans bir hemşire 8 . kadrolardan başlar memurluğa sonra sizin verdiğiniz bir diğer diploma kadronuzu aşağı çeker yasal mesela 7. Derecen memur olursunuz bunu almak için üç yıl çalışmanız gerekirken ama maaşa etkisi evet 30-50 lira arası bir şeydir ama, siz memurluğa devam ederken erken kadrodan başladığınız için kadro arası maaşın 150-200 lira fark yaratacağı 4. Ve 1. Derecelere her kezden daha önce erişeceksiniz yanı aylardır aldığınız 40 lira fark üstüne birde normal memurlardan daha önce çıtaya gelerek 200 lük farkları daha erken almaya başlayacaksınız. Bu döngü böyle devam ederken maaşınızdan hatırı sayılır artış olduğunu fark edeceksiniz.

Bir diğer maaş son zamanlarda çıkan kanunla özel hizmet tazminatını beş puan artırımlı alıyor olmanız oradan da gelecek 50 tl kadar miktar ve maaşınız gerçekten hatırı sayılır farka ulaşacaktır.

Unvan; 

gene yeni çıkarılan kanun ile unvanımız uzman olarak değişecek, peki bu bize ne sağlayacak; Öncelikle uzmansınız yani yaptınız işte uzman olduğunuz çalıştınız kurumca evet denmiş güzel bir başlangıç.

Sonrasında hangi dalda uzmanlaşmış sanız o dalda servis sorumlusu eğitim hemşiresi olma şansınız var ekip şefisiniz bir nevi, daha önceden bir fark yoktu yüksek hemşire diye sözde geçiyordu ama artık maaş ve ek tazminatlarla teminat altına alınmış fark oluşturulmuş bir uzman unvanı var.Sonra elinizin altında sizi her an bir akademik kadroya başvuruda bulunacak seviyeye getirmiş bir diploma var ve bu diploma ile canınız istediğinde akademik başvurularda bulunabilir meslek değişimine gidebilirsiniz, kolay mı zor ama zaten çalışıyorsunuz yıllarca başvuru yaparak bu şansı 35 yaşınıza kadar elinizde tutmanız mümkün.Ve daha öncede bahsettiğim gibi artık bir konuya eğilmiş uzmanlaşmış biri olarak size mesleğinizle ilgili sorular sorulduğunda kendinizden emin cevaplar verebilir ve hastalarınıza tatmin edebilir bunun doyumunu yaşayabilirsiniz.


Ayrıca çevreniz size daha çok güvenecektir. Sadece hemşire dahi kalsanız seçilmiş bir hemşire olarak kalacaksınız.Ama unutmayın ki bu saydıklarım tezli ve dalı olan bir alanda yapılmış yüksek lisans için geçerli, 3 bin tl gibi rakamlar ödeyip uzaktan alınmış tezsiz olan ve hemşirelik dalları ile çok ilgisi olmayan yönetim işletme tarzındaki yüksek lisanslar size ne saygınlık nede başka şeyler kazandırmaz.


Vaktinizi değerli işler peşinde harcamanız adına seçiminiz önemli.Bu yazıyı okuyun belki tam bağlantılar kuramadım ama ana konulara değinmeye çalıştım bu yazıyla ben bunu istiyor muyum diye kendinize sorun elinizin altına bir kağıt alın başlığına yüksek lisans yapınca yazın, sağ tarafına kazanacaklarınızı sol tarafına da kaybedeceklerinizi yazın sonra oturup kararınızı verin.Sevgiyle kalın .


Yorumlar

 1. Merhaba Tezsiz yüksek lisans yapilmasi durumunda uzman hemsire unvani almak ve maas farkindan yararlanmada problem olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tezsizde problem olma ihtimali vaar üt öğrenim sayılmıyor. Ancak uzman hemşirelik yönetmeliğinde ise tezli ibaresi yer almıyor. Eğer diplomanız bakanlıkça üst öğrenim sayılır ise tezsiz olması önemli olmadan uzman olursunuz. Tek önemli nokta alanınız ile ilgili bir yüksek lisans olması

   Sil
 2. Merhaba hocam.Ben memurun aynı zamanda hemsirelik okuyorum.lisans bittikten sonra yüksek lisans bana ne katar.maasimda bir fark olurmu acaba.yada bana bir öneriniz varmı?ünv de çalışıyorum.

  YanıtlaSil
 3. merhaba 40 yaşında bir devlet memuru hemşireyim,17 yaşımdan beri hemşirelik yapıyırum..advanced seviyesine getirdiğim ingilizce becerilerimi türkiyede veya yabncı bir ülkede nasıl kullanma konısunda bana birkaç tavsiye verbilirmisinz.teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hocam sitemizde yurt dışında hemşirelik bölümünden yurt dışında çalışma ile ilgili bilgi alın, YDS ye girip 70 üzeri alıp maaşa küçük katkı yapabilirsiniz ayrıca Yüksek lisans doktora başvuruları için gene yds puanını kullanabilirsiniz, ayrıca bazı gemi turlarında hemşirelik yapabilirsiniz. Yabancı dil bu şekilde kullanılabilir.

   Sil
 4. merhabalar ben şuan lisans öğrencisi 1. sınıfım yüksek lisans için alese girmem gerekiyor peki okurken sınava girebilir miyim yoksa meslekte deneyim arıyor mu ales

  YanıtlaSil
 5. Merhaba yüksek lisans başvurularında alan belirtmeksizin hemşirelik yüksek lisans yazıyor alan belirtilmediği için basvurduktan ve kabul edildikten sonra mi alan açılıyor alam belirtildiği icin anlayamadim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. https://hemsirelikyukseklisans.blogspot.com/2019/06/yuksek-lisansimi-alan-secmeden-sadece.html

   Sil
 6. merhabalar bir psikiyatri hemşiresi ne kadar maas alir?

  YanıtlaSil
 7. merhabalar, lisans 3 sınıf öğrencisiyim bu yıl kpss ye girecem. lisans eğitimini bitirdikten sonra yüksek lisans yapmak istiyorum, bunun için şimdi den neler yapmalıyım neye çalışmalıyım. ingilizce seviyem a2. önerileriniz nelerdir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. https://hemsirelikyukseklisans.blogspot.com/2016/06/yuksek-lisansa-baslamam-icin-ne-gerekli.html

   Sil
 8. merhaba ben kadrolu bir hemşireyim okul hemşireliğini düşünüyorum ileride alımı olduğunda halk sağlığı alanında yüksek lisans yapmış olmanın bir avantajı olurmu? kpss girmeden direk geçiş hakkımız olurmu?

  YanıtlaSil
 9. Merhaba . Bu yıl lisansta hemşirelik 3 . sınıf olacağım . Aklımda 2 soru var. Aöf'ten sağlık yönetimi mi okumalıyım yoksa yüksek lisans olarak 'hemşirelikte yönetim anabilim dalını' nı mı seçmeliyim . Bu arada İleriye yönelik olarak başhemşire olmak istiyorum . Hangisi başhemşire olabilmem için bir kolaylık sağlar (zaman, ücret vs bakımından )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yüksek lisans biraz daha avantajlı olabilir ama, kesinlikle başhemşire olursun diyemeyiz.

   Sil
 10. Gerçekten akademisyen olmak istiyorum hemşirelikte dal olarak hangisinin önü daha açık?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geniş bir soru. Ama tezli tüm dallar akademisyenlik için uygundur.

   Sil
 11. Merhaba.Sağlık yönetimi tezsis yüksek lisansa başladım bu sene.657 li hemşireyim.Yüksek lisans bitince,uzman hemşire ünvanını alamayacakmıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sormak istediğim soru ama yanıt yok kimseden

   Sil
 12. Uzman hemşire ünvanı alamayacaksın ama öğrenim durumu yüksek lisans diye düzenlenir ve maaşta da çok az fark alacaksın.Maaşımdaki farkı farketmedim bile �� kadro derecen bir kademe ilerleyecek yani dördün birinden dördün ikisi olacak.��‍♀️

  YanıtlaSil
 13. Merhaba ben yeni mezun oldum.ikinci dönem için yüksek.lisansa başvurmak istiyorum da ortalama olarak 2,40 isteniyor. Benim ki 2 39 sizce okulla iletisime geçsem bişey yapabilirler mi ortalama için

  YanıtlaSil
 14. Merhaba ben 10 yillik bir hemsireyim.Halk sağlıgi yüksek lisansı ile halk sagligi hemşireligi yuksek lisans farkı nedir?Doktora aşamasında bir fark yaratır mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. https://hemsirelikyukseklisans.blogspot.com/2019/12/halk-sagligi-yuksek-lisans-ve-halk.html

   Sil
 15. Merhaba.yuksek lisans için bir üniversiteye başvursak ve kazansak daha sonra çalıştığımız kurumdan dolayı devam edemezsek ve bıraksak daha sonra tekrar başvuru yapmada sıkıntı yaşar miyiz. Tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaydınız silinirse yaşamazsınız ama aynı anda iki tane okuyamazsınız. Kaydınızı sildirir sonra başka bölüme başvurursunuz.

   Sil
  2. Baska universitede de okumak degilde başvurup kazandigimiz ama gitmedigimiz universiteye ilerde tekrar başvursak bu bizim için sıkıntı oluşturur mu..yanıtladığınız için teşekkür ederim

   Sil
  3. Olmaz, mantık kaydınız devam etmemesi gerekir. Etmiyorsa sorun olmaz.

   Sil
 16. Merhaba hemşireyim ebelikte yüksek lisans yaparsam ebe olarak devlette atamam olurmu

  YanıtlaSil
 17. Merhabalar başhemsirelik için hangi dalda uzmanlık yapmak daha avantajlidir.
  Bu konuda bir bilginiz var mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzmanlık iyidir, yolunu açar ama dalı şu durumdaki yönetimde hiç fark etmez. Yönetim derler ama alakası yok.

   Sil
 18. Merhba, yüksek lisans hemşirelerinin lisans hemşirelerine göre çalışma saati farkı var mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yo hayır, çalışma saati şekli nöbeti her şey aynı

   Sil

 19. Merhaba ben cerrahi hemşire olmak istiyorum. Yüksek lisans okumadan olabilir miyim acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cerrahi servislerde çalışabilirsiniz elbette ama uzman olmazsınız

   Sil
 20. Merhaba, önlisans birinci sınıf anestezi öğrencisiyim. Dgs ile hemşirelik tamamlayıp, yüksek lisans yapıp, akademisyen olmak istiyorum. O kadar uğraşmaya değer mi sizce?, Yoksa anestezi ile birlikte çap yapmak mı daha avantajlı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani biri akademisyenliğe giden bir yol diğeri farklı mesleğe giden bir yol. Ne istediğinize bağlı. Ancak akademisyen olmak bu saydıklarınızı yapsanız dahi olamayabileceğiniz bir şey. Demek istediğim yüksek lisans veya doktora da yapsak olamayabiliyoruz. Ama diğer seçeneğinizde kesinlik var . Karar sizin

   Sil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder