UZMAN HEMŞİRELİKuzman hemşire
UZMAN HEMŞİRELİKUzman hemşire kimdir?, Uzman hemşire olmak için ne yapmanız gerekir?, Uzmanlığınızı bakanlığa nasıl kabul ettireceksiniz?, Uzman hemşirenin görev ve yetkileri nedir?, Kimler uzman hemşire olabilir? bu sorulara yanıt bulacağınız bir yazı hazırladım.


Öncelikle ön lisans ve lisans hemşire ve ebelere yüksek hemşire/ebe deniliyor hastanelerde. Buna çok rastladım. Doğruluğuna bakıp, yazıyı yönetmelikler eşliğinde hazırladım.

Uzman Hemşire Kimdir?

Uzman hemşirelik, 2010 yılında yayınlanan hemşirelik yönetmeliği ile hemşirelik mesleğine kazandırılmış bir alandır.

Yönetmeliğin ilgili bölümü şu şekildedir;

8 Mart 2010 Hemşirelik Yönetmeliği 

Sayı : 27515

Resmî Gazete


Sağlık Bakanlığından:


YÖNETMELİK 


HEMŞİRELİK YÖNETMELİĞİ

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Uzman Hemşire


MADDE 7 – (1) Lisans mezunu hemşirelerden; yurt içinde hemşirelik ana bilim dallarında ve bunların altında açılan lisansüstü eğitim programlarından mezun olan ve diplomaları Bakanlıkça tescil edilen hemşireler ile yurt dışında bu programlardan mezun olup, diplomalarının denklikleri onaylanan ve diplomaları Bakanlıkça tescil edilen hemşireler alanlarında uzman hemşire olarak çalışırlar.

(2) Uzman hemşireler, temel hemşirelik rollerinin yanı sıra uzmanlığını yaptığı alana yönelik klinik bilgi, beceri, sağlık araştırmaları, danışmanlık hizmetleri, sağlık eğitim hizmetlerinin programlanması, uygulanması ve değerlendirilmesinde sorumluluk alır, uygular ve değerlendirir.Yönetmelikte de açıkça belirtildiği üzere uzman hemşire lisansüstü eğitim programlarından mezun olup diplomaları bakanlıkça tescillenen hemşirelerdir.

Biz size sürekli hastanede birimi olan bir bölümde yüksek lisans yapın dememizin sebebi; burada belirtilen alanlarında uzman hemşire olarak çalışırlar ibaresidir. Alanınız demek yaptığınız yüksek lisans ile ilgili hastanedeki bölüm demek.

Uzman Hemşirenin Görev ve Yetkileri?

Yönetmeliğin 7. maddesi 2. fıkrasında belirtildiği gibi; uzmanlığını yaptığı alana yönelik klinik bilgi, beceri, sağlık araştırmaları, danışmanlık hizmetleri, sağlık eğitim hizmetlerinin programlanması, uygulanması ve değerlendirilmesinde sorumluluk alır, uygular ve değerlendirir.


Bu görevlerin yanı sıra 2011 yılında güncellenen yönetmelik ile yeni görev ve yetkilere de kavuşmuştur uzman hemşireler.

Eklenen ilgili bölüm şu şekildedir;
19 Nisan 2011 Hemşirelik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

YÖNETMELİK

Sayı : 27910


Sağlık Bakanlığından:


HEMŞİRELİK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 8/3/2010 tarihli ve 27515 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Hemşirelik yönetmeliğinin 7. maddesine aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

(3) Uzmanlık alanı ile ilgili kapsamlı sağlık değerlendirmeleri yapar. Hemşirelik bakımını planlar, uygular ve yönetir. Bakımda istenen hedeflere ulaşılamaması durumunda, yeni stratejiler geliştirir.

(4) Hastalara uygulanan tıbbi tanı ve tedavi işlemlerine ilişkin karşılaşılan kritik durumlarda, uygun kararın verilmesinde hemşirelere danışmanlık yapar, meslekî gelişimleri açısından hemşirelere yardımcı olur.

(5) Hasta ve ailesinin eğitimini planlar. Hastaları, bakım ve tedavi yöntemleri ile olası yan etkileri hakkında bilgilendirir. Hastaların güncel ve güvenilir sağlık bilgisine ulaşmasını sağlar.

(6) Uzmanlık alanı ile ilgili ve etik konularda kişi, kurum ve kuruluşlara danışmanlık ve bilirkişilik yapar. Çalıştığı kurumda araştırmalarla ilgili etik komitede görev alabilir.


Tekrar aynı şeyleri yazmayacağım yönetmelik gayet açık zaten. Belirtilen yetki ve sorumluluklar oldukça kapsamlı.

Uzman Hemşire Maaşları

Uzman hemşire maaşları hakkında da sorular gelmekte, bu maaş çalıştığınız hastane politikaları ile ilgili olmakla beraber kesin olan farklar da var.

Hastane politikaları ile ilgili olanlar şunlar; eğer uzman hemşire olarak sizi birim sorumlusu veya eğitim hemşiresi yapmışlarsa ve hastane bu birimlere fazladan döner sermaye ödüyor ise buda maaşınıza artı olarak yansıyacaktır.

Öte yandan yüksek lisans sonrası alacağınız ekstra derece kademe ilerlemesi maaşınıza mevcut derece kademenizin durumuna göre artış sağlayacaktır. Bu artış küçük bir miktar dahi olsa çalışma hayatınız boyunca alacağınızı unutmamanız gerekir.

Ayrıca bakanlığın aşağıdaki açıklamaları ile, özel hizmet tazminatlarınızı 5 puan artırımlı alacaksınız. Bütün bunlar maaşınıza uzman hemşire olmanın getirdiği katkılardır.Şunu belirtmek istiyorum yüksek ebe/hemşire diye bir tabire ben yönetmeliklerde rastlamadım.Gelelim uzman hemşire olmak için ne yapacağınıza. Yönetmelikte belirttiği gibi yüksek lisans yapıp diplomanızı tescil ettirmeniz gerekiyor.


Uzman Hemşire Tescil İşlemleri


Yüksek lisans yaptıktan sonra size geçici mezuniyet belgesi verilir. Bu belgeyi çalıştığınız kurumun personel şubesine sicilinize işlenmesi için verebilirsiniz.

Asıl size gereken belge diplomanızın tescilli halidir. Bu il sağlık müdürlüklerince yapılmaktadır. Ancak çalıştığınız il deki il sağlık müdürlüğü bunu yapmaz. Okuduğunuz ildeki il sağlık müdürlüğüne gitmeniz gerekir.

Eğer müracaat ederseniz gene olmama ihtimali vardır. Tescil işlemlerinin en kolay yolu üniversiteniz üzerinden yapılandır. Bitirdiğiniz üniversitenin öğrenci işlerinden diplomanızı tescilli bir şekilde alabilirsiniz.

Bu bir kaç sene sürebilir sizi ararlar veya siz arar bilgi alırsınız diplomanız hazır ise alırsınız. Bu diploma ile geldiğinizde asıl uzman hemşirelik işlemleriniz başlar.

Eğer çalıştığınız kurumun personel işleri bu konuları daha önce yapmamış ise, işi bilmiyorlar ise veya yokuşa sürüyorlar ise ne yapacaksınız.

Elinize bu yönetmelikleri alıp diplomanızla beraber giderek gerekirse bir dilekçe yazarak diplomanızın işleme konulmasını isteyebilirsiniz.

Yönetmeliğin şu şu maddesinde belirtilen şartları yerine getirdiğimi belirten diploma ektedir. Sicilimin uzman olarak değiştirilmesi adına gereğinin yapılmasını bilgilerinize arz ederim, gibi bir dilekçe işinizi görebilir.

Eğer hala şüpheleriniz var ise bakanlığın sağladığı bilgi sisteminden durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Bu linke tıklayarak pbs sitemine ulaşabilirsiniz.

Bakanlığın yeni uygulaması ekip portal sorgulama için yeni adresiniz. Ekip portal hakkında bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Uzman hemşirelik konusunda bir sorunla karşılaşırsanız lütfen bize yazın. Aklınıza takılan yapamadığınız, anlayamadığınız konuları da belirtebilirsiniz.Yorumlar

 1. Peki yüksek lisansı nasıl yapıcaz? Yüksek lisans yapmamız için neler gerekli?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. https://hemsirelikyukseklisans.blogspot.com/search/label/y adseindeki konularda ayrıca site içerisinde birçok konuda sorunuzun cevapları mevcut. Teşekkürler sitemizde dolaşmanızı şiddetle tavsiye ederiz

   Sil
 2. Merhabalar. Lisans üstü eğitimimi tamamladım ve diplomam bakanlıkça tescil edildi. Uzman Hemşire unvanını aldım. Benim sorum; Uzman Hemşireye isteği dışında nöbet tutturulabilir mi? Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. nöbet konusunda bir düzenlemesi yok. Normal hemşireler ile aynı durumdasınız. Uzman hemşire nöbet tutturulabilir evet yani tutmaz diye bir madde yok.

   Sil
  2. Benim Ünvanım bakanlık pbs sinde halen düz hemşire olarak geçmektedir. bu durum normal midir?

   Sil
  3. Aynı durumla bende karşı karşıyayım. Uzmanlık alanım patoloji diplomam tescilli. Klinikte çalışıyorum nobetli. Farklı klinikte nöbet tutup diyaliz e icap nöbetine geliyorum ekstra. Hiçbir talepte bulunamıyorum. İlk aldığım cevap başka hemşire yok oluyor. Bu durumda izlemem gereken yol hakkında bilgi alabilir miyim?

   Sil
 3. Merhaba. Üniversite hastanesinde çalışmaktayım. Kurumuma uzman hemşirelik yönetmeliğini ekte sunarak dilekçe verdim. Klinik sorumluluğu, hastane içinde farklı sorumluluklar vs verilmesi talebinde bulundum. Olumsuz yanıt aldım. Oysaki hastanemizde önlisans mezunu hemşireler klinik sorumluluğu yapmakta. Konuyla ilgili neler yapılabilir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba hangi bölüm mezunusunuz bilmiyorum bunuda yazarsanız daha net bilgi verebilirdim. Şöyle yapalım örneğin dahiliye uzman hemşiresisiniz ve talebiniz dahiliye servisi sorumlusu olmak. Bu konuda size olumsuz cevap veremezler verdiler diyorsunuz. Sorunu Sbn sağlıkta buluşma noktasına yazabilirsiniz veya bimere yazabilirsiniz bu yazışmalarınız bilgi alma amaçlı olsun ilk etapta konuyla ilgili size dönüş yapacaklardır.

   Sil
 4. Okullara da hemşire atanıyor. Peki okulda çalışan hemşire çocuk sağlığı alanında yuksek lisans yapsa uzman unvanı alabılır mı acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yönetmeliğe göre alamayabilir de alabilir de bu madde madde yazılmamış sonradan meydana gelen değişiklikler olabiliyor. Bunun kararını sağlık bakanlığı veriyor. Diploma tesciliniz ile beraber çalıştığınız kuruma uzman yazınız geliyor. Gelmemiş ise talep ediyorsunuz

   Sil
 5. uzmanlığım dışında başka birimde çalıştırabilir mi hastane acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. isteğiniz ile olur, diğer türlü olmaz.

   Sil
 6. Tezsiz yüksek lisans yaptığım taktirde uzman hemşire unvanı almakta ekstra bir sıkıntı çekermiyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bölümünüz ile ilgili yüksek lisans yapmak. yani yönetmelik uzman hemşirelik ibaresine tezli veya tezsiz ibaresi koymamış. dolayısı ile çekmeyeceğinizi düşünüyorum.

   Sil
 7. Mrb ebelik mezunuyum saglik bilimleri enst. Halk sagligi hemsireliginde tezli yükseklisans yaptim uzman hemsire unvani alabilirmiyim. Birde devlet hastanesinde ebe olarak çalışıyorum hastanede benden baska yükseklisans mezunu yok bu durumda idari birime gecme hakkim var mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. var tabiki uzman ebe/hemşire olarak da çalışabilirsiniz. diplomanızı sağlık bakanlığından onaylantırın ve personele yazı yazın gerekirse. Bunun yanında idari birime geçme olasılığınız da olmak ile birlikte bölümünüz halk sağlığı olduğundan halk sağlığı ile ilgili birimlerde idari işler yapmanız daha olası

   Sil
 8. Ben doktoramı bitirdim. Bağlı olduğum universite doktorada bakanlığın tescil ile ilgili bir çalışması yok dendi.uzman hemşire olmak icin saglik bakanlığına mi gitmem gerekli

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. direk doktora yapmış iseniz bakanlığa yazmanız gerekir. Siz diplomanızı üniversiteniz aracılığı ile bakanlıkça tescil ettirin. Tescil dedikleri diploma arkasına bakanlıkça atılan imza yani diplomanızın bakanlıkça tanınması. Bundan sonra sbn den bakanlığa bilgi alma amaçlı durumu anlatın onlar gerekli işlemi hastaneniz ile görüşerek yapacaklardır.

   Sil
 9. doktoradan once yuksek lisans yapmayıp dırek doktora yaptı iseniz bakanlığa yazmanız gerekli sbn den yazın. eğer yüksek lisans yaptı iseniz yüksek lisans diplomanız ile gerekli işlemleri yapın.

  YanıtlaSil
 10. Mrhb ben üniversite hastanesinde hemşireym.isg tezsiz yüksek lisans yaptım uzman hemşire olabilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yönetmeliğe bakılırsa olabilme ihtimaliniz var. Alan diyor eğer isg ile ilgili bir alanda çalışırsanız uzman olursunuz. diploma tescili ardından personel birimi ile görüşüp tatmın edici cevap alamaz iseniz sbn ye bilgi edinme kısmına durumu yazmanız sizin için faydalı olur.

   Sil
 11. uygulamalı birim öğr. gör olarak atandım. psk hemşireliği doktora öğrencisiyim. 7 yıllık psk hemşireliği alanında çalıştım. şu an cerrahi bir klinikte hemşire olarak çalıştırılıyorum. bu konuda önerileriniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doktoraya direk mi geçtiniz yüksek lisans mezunluğunuz var mı? eğer yok ise uzmanlık henüz sizin için uygun değil. Doktora bittikten sonra psikiyatri için uzmanlık söz konusu.

   Eğer yüksek lisans mezunu iseniz hangi bölüm bitirdiğinize bağlı olarak uzmanlığınız söz konusu olur.

   Atama şekliniz ve ne kadar yıl hangi birimde çalıştığınızın uzmanlık konusu ile ilgisi yoktur.

   Sil
 12. Yüksek lisansımı yaptım. Şimdi doktora tez sürecindeyim. 7 yıl psikiyatri hemşireliğinde çalıştım. Uygulamalı birim öğretim görevlisi olarak atanınca cerrahi kliniğinde hemşire olarak çalışmaya başladım.aslında temel nokta uygulamalı birim öğretim görevlisiyim. Uzmanlık alanım psikiyatri hemşireliği ve ben cerrahi klinikte çalışıyorum. Ne kadar mantıklı ve doğru?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. MAntıklı ve doğru değil bu tarz bir atama kendi isteğiniz ile mi oldu akademisyenlikten hemşireliğe nasıl geçtiniz, eş durumu tayini felan mı istediniz bilemiyorum. Yüksek lisansı psikiyatri hemşireliğinde yaptığınızı anlamış bulunmaktayım. Eğer doğru ise psikiyatri uzman hemşiresisizniz.

   Sbn üzerinden bakanlığa uzmanlık alanımda çalışmak istiyorum ancak hastanem bir türlü bunu sağlamıyor demeniz yeterli sorununuz hemen çözülür.

   Sil
 13. Uyg. öğretim görevlisi hemşirelik ve diğer uygulamalı birimlerde yeni bir kadro türüdür. Başvurdum ve kazandım. Ancak hem alanım dışında çalışıyorum. Hemde yeni atanmış bir hemşire gibi çalışıyorum. Bu konuda ne yapabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. SBN ne bilgi almak için yazarak başvuru yapın

   Sil
 14. Merhaba hemşirelik anabilim dalında tezli yüksek lisans yapmaktayım, alan olmadığı için (örneğin,iç hastalıkları,cerrahi hastalıklar hemşireliği değil)acaba sıkıntı yaşar mıyım çalışırken. Ek ödeme,derece gibi konularda.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuda endişelerimizi belirttik ama, yönetmelik alanında yüksek lisans yapmış olmak diyor. Diplomanızı belirli bir alana göre mi verecekler hemşirelik yüksek lisans diye mi verecekler? her iki durumda da hemşirelik alanında olduğunuza göre yararlanabilirsiniz. Ama endişelerimiz sorun yaşamanızdı. Ancak okuyorsunuz sorun yaşasanız dahi çözülür umarım. Şimdilik yönetmeliğin şu hali ile hem mantıklı hem mantıksız geliyor. Buraya bitirip mezun olmuş ve uzmanlık almış birinin yorum yapmasını bekleyelim, eğer rastlar isem böyle birine ben tekrar yorum yapacağım bu konuda.

   Sil
 15. Merhaba eğitim araştırma hastanesinde hemşireyim yüksek lisans yapmak için çaba harcamaktayım benim asıl sorum ben öğretmenlik yapmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. formasyon ile sitede formasyon diye aratın konuyu okuyabilirsiniz.

   Sil
 16. Merhaba ben cocuk servisinde sorumlu hemsire olarak calisiyorum. Bulunduğum yerin merkeze uzaklığından dolayı tezli yüksek lisans derslerinin de zorunluluğundan dolayı tezli yüksek lisansını bıraktım.smdi tezsiz ve uzaktan yüksek lisans programlarından saglik kurumları yöneticiliği programına başvurmayı dusundum.benim sorum su bu programdan mezun olunca uzman hemsire unvanı alabilecekmiyim. Yine bir servis sorumlu hemşiresi olsam veya normal klinik hemşiresi olsam bile uzman unvanim olacakmı? Yönetmelikte bu konularda netlik göremiyorum yardımcı olursanız sevinirim.ayrica özel üniversitelerden alınan diplomaları bakanlığın onaylamama gbi bir durumu oluyormu?Iyi gunler tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. netlik yok alanı ile ilgili yüksek lisans yapan uzman olur diyor. Yani uzman olabilmeniz için pediatri hemşireliği alanında yüksek yapmalısınız.

   Sil
 17. Merhaba ben universite eah de cerrahi birimde hemsireyim pediatri yl programini yine ayni ayni univede kazandim kazandim su andaki en buyuk tereddutum klinik sorumlugu yasal olarak benim listemi ders saatlerime gore yapmak zorunda mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eğitim hakkın engellenemez maddesine göre sana yardımcı olmak durumundalar. Ama servisin yoğunluğunu vesaire bahane göstererek olmama gibi durumlarıda var. Ancak genellikle böyle bir durum oluşmaz. Derslerine göre nöbetlerin ayarlanır. Ama bu durum kanuni hak gibi yaklaşmamanı tavsiye ederim olaya.

   Sil
 18. Merhabalar ben sağlık memurluğu lisans mezunuyum ayrıca mersin toros üniversitesinde sağlıķ kurumları işletmeciliği ve sağlık yöneticiği bölümunde tezsiz yüksek lisans yaptım 10 yıldır bir devlet hastanesinde kadrolu hemşire olarak çalışıyorum bende uzman hemşirelik için tüm işlemlerimi yaptım ama benim diplomam onaylanmadı sözde mesleğimle ilgili yüksek lisans yapmamıs oluyorum aslında resmi yazıda bu net bir şekilde belirlenmemiş bu yüzden de biz magdur oluyoruz lütfen bunu yetkililere dile getirin bu durumda olan çok kişi var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belirttiğiniz bölümü zamanında bir miktar para karşılığı çoğu hastane okula gitmeksizin yaptı ve diploma dağıttı . Biz o zaman meslektaşlarımızı ve yetkilileri bu insanlara para kaptırmamaları konusunda uyardık. Şimdi size uzmanlık verilmiyor olması doğal. Çünkü alanınız ile ilgili bir yüksek lisans yapmadınız. Ayrıca yönetici değilsiniz.

   Sil
  2. Çoğu hastaneyi bilmiyorum ama bizim hastane toros üniversitesindeki hocalarla anlaşma yapmışlardı yüksek lisans bitene kadar her hafta geliyorlardı ders,sınav yaptılar hatta herkese bir tez konusu bile verdiler herkes onu bile hazirladı çok büyük bir haksıklık oluyor

   Sil
  3. haksızlık olmuyor bence. Halen anlaşmalar ile üniversiteden gelip toplu mezun veriyor bu bölüm. Sizinde paranızı alıyor. Gene var aynısı. 3-5 bine diploma bence gidip bu anlaşmayı yapanların ve paranızı alanların kapısını çalmalısınız.

   Sil
 19. Sağlık kurumları işletmeciliği tezsiz yüksek lisans mezunları sözde hemşirelik mesleğiyle ilgili olmadığı için bakanlıkça tescil edilmiyor bu çok büyük bir haksıklık bunun için nerelere başburabiliriz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yukarıdaki yoruma gereken cevap verilmiş aynı konudur.

   Sil
 20. Ben ünv. Hastanesinde hemsireyim. Psikiatri bölümde yüksek lisans yaptım. Daha öncesinde dahiliye birimine verildim. Simdi başvuru yapsam bana psikiyatri sorumluluğu verirler mi ? Yada nasıl alırım sorumluluğu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belirli prosedürleri var bu konunun, öncelikle hastane yönetimine dilekçe verip talep etmelisiniz. Sonrasında gelen cevaba göre üst mercilere başvurabilirsiniz.

   Sil
 21. Merhaba. Hemsire olarak gorev yapmaktayim. Hemsirelik bolumu Tezsiz Yukseklisans yaptim. Fakat hemsirelik bolumu kabul edilmediginden uzman hemsire unvani alamiyorum. Meslekle Ilgili bolum yonetmelikte yer almiyor bu konu ile ilgiline yapabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bölüm tam olarak ne anlamadım, diplomanızda ne yazıyor. Bu konuyu forumda konu açarak değerlendirmek daha güzel olur. https://mediforum.net/ konu açabilir misiniz?

   Sil
 22. Hemsirelik Anabilimdali olarak geciyor diplomada. Hemsirelik oldugu icin de bir ustogrenim olarak kabul edilmiyor. Ozel hizmet tazminati verildi. Uzman hemsire unvani verilmiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. https://hemsirelikyukseklisans.blogspot.com/2019/06/yuksek-lisansimi-alan-secmeden-sadece.html

   burada bu sorunların olabileceğinden bahsettim.
   dediğim gibi forumda konu açın biraz daha üst düzey tartışalım bu konuyu

   Sil
 23. Malesef uzman hemşireler gereken değeri görmüyor. Doktora yapsanda bu böyle. Haklı olarak akademisyenliğe yöneliyorlar. Klinik eski düzen devam ediyor, ilerleme yaşanmıyor. En azından sorumlu hemşireleri torpille değil eğitim düzeyine ve tecrübesine bakarak seçmeliler. Uzm. hemşireleri uzmanlık alanlarında istihdam etmeliler. O bile yok. Atandığımda alışacağım birimi belirleyen hemşireye yl yaptığımı söyleyince 'geç bunları' cevabını aldım. Öğrendim ki kendisi lise mezunu. Üzücü ama gerçek.

  YanıtlaSil
 24. 2014 te pisikiyetri yükseklisansi tezsiz bitirdim diplomam sağlık bakanlığı onaylı dilekçe yaazdım özlük haklarımı icin uzman hemşire kadrosu olmadığı icin hemşire olarak geçiyor ünvanım.Bunun için ne yapabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzman hemşire kadrosu aranmaz uzmanlık için. Özlük hakların yan, artırımlı özel hizmet tazminatı ödemesini alman gerekir eğer almadı isen geriye dönük toplu alabilirsin hepsini.

   Ayrıca çalıştığın hastanede psikiyatri servis sorumluluğu talep edebilirsin. Daha detaylı bilgi için mediforum.net de konu açarsanız detaylı yardımcı olabiliriz.

   Sil
 25. İyi geceler diliyorum öncelikle, bir sorum olacaktı yuksek lisans tez asamasındayım ve yapmış olduğum bilimsel çalışmalarım mevcut yayınlamış olan tam ve özet metin bildirileirm var bunu acaba nasıl ekletebilirim pbs bilgilerime artık yeni adıyla ekip portalına, teşekkürler.

  YanıtlaSil
 26. Merhabalar. Ben ünv.hastanesinde uzman psikiyatri hemşiresiyim. Mevcut sorumlum 2 yıllık ücretsiz izne çıkacak. Çıkınca başka birine bırakmayı düşünüyor. Ben varken o sorumlu olabilir mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer bahsi geçen klinik psikiyatri kliniği ise sizin sorumlu olma hakkınız kanunen var. Farklı bir klinik ise yok.

   Sil
 27. Dahili yoğun bakımda görev yapmaktaydım.Cerrahi hemşireliği yükseklisansı bitirdim. Ayrıca yoğun bakım sertifikam var. Cerrahi servisinde çalışmak istediğime dair dilekçe verdim. Yoğun bakım sertifikam olduğu için (2004 de alınma) beni yoğun bakımdan çıkaramayacaklarını söylediler. O zaman ben de cerrahi yoğun bakımda sorumluluk için dilekçe verdim. Kabul edilmedi. Beni koroner yoğun bakıma aldılar. Bu arada 20 yıllık hemşireyim. 16 yıldır yoğun bakımda çalışıyorum. Sizce ne yapmalıyım? Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mediforum.net de konu açın oradan yardımcı olalım

   Sil
 28. Merhaba. Şu an dahiliye servisinde hemşireyim. Psikiyatri hemşireliğinde yüksek lisans yapıyorum. Mezun olduktan sonra psikiyatri servisinde görev almak istediğim takdirde bunun olmama ihtimali var mı?

  YanıtlaSil
 29. Merhaba ben cerrahi hastalıklar hemşireliğinde yüksek lisans yaptım. Şu anda cerrahi bir birimde çalışıyorum. Hastane de bazen dahili branslara takviye çekiliyorum. Bu durumda sağlık bakım hizmetleri müdürlüğüne dilekçe yazdım. Hani cerrahi hastalıklar hemşireliğinde yüksek lisans yaptım çalıştığım birim cerrahi birimi bu yüzden dahili branslara takviye çekilmek istemiyorum diye. Buna rağmen çekmeye devam ettiler. Benim yapabileceğim bişi var mı? Veya böyle bir talepte bulunmam doğru mu veya böyle bir talepte bulma hakkım var mı? Teşekürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. https://mediforum.net/konu-uzman-hemsire-alani-disi-gorevlendirilir-mi.html?pid=1899#pid1899

   Sil
 30. Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği yüksek lisans yaptım.Servis ve ameliyathane dersleri aldım.Ortalama 17 yıldır ameliyathanede çalışıyorum.Cerrahi servise çeebilirler mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zorunlu değil geçmeniz ama olası anlaşmazlık durumunda, uzmanlığınızı gösterip çekme ihtimalleri olur.

   Sil
 31. merhabalar uzman hemşireler patolog olabilir mi ?

  YanıtlaSil
 32. merhaba ben hemşirelik mezunuyum ve sağlık bilimleri enstitüsü sağlık hizmetlerinde iletişim bölümünde tezsiz yüksek lisans yapmak istiyorum uzman hemşire sayılır mıyım ?

  YanıtlaSil
 33. Madem alan dışı tezli ya da tezsiz yükseklisanslara müracaatlar oluyor.Ve bundan fayda sağlayamıyorsak bu üniversitelerin neden alan dışı öğrenci almalarına müsaade ediliyor.Yazık değil mi onca verilen emeğe.Ben de eğitimde ölçme ve değerlendirme tezsiz yüksek lisans yaptım.Hemşireyim.Gerçekten emeklerin hiçe sayılması çok üzücü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elbette üzücü, hatta daha üzücü bir şey söyleyeyim, uzmanlık vermeyen alan dışı diploma satıyor sendika. Yaptığı anlaşmalar ile uzaktan yüksek lisans adı altında meslektaşlarımızdan para alıp diploma veriyorlar. İşe yaramayan bir diploma....

   Sil
 34. Merhaba, ben hemşirelik lisans mezunuyum, sağlık yönetiminde yüksek lisans tezli yaptım bu durumda ben uzman hemşire mi oluyorum? Yl diploma örneğini e devletten alıp çalıştığım kuruma verdim ancak uzman hemşire diye bir tabirle karşılaşmadım. Ya da buna yönelik bir artısını göremedim. Ne yapmam gerekiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alanında yüksek lisans yapmış olmak diye bir tabir olduğu için. Alanınızda yüksek lisans yapmanız gerekiyor. Yönetim alanında çalışmıyorszanız o yüzden dir.

   Sil
 35. yuksek lisans yaptik diyelim ondan sonra ne yapmamiz gerekiyor yani yuksek lisans bittikten sonra direk uzman hemsire mi oluyiruz? yoksa hala yapmamiz geeken seyler var midir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Personel şubeye sağlık bakanlığından tasdiklenmiş diplomanızı vereceksiniz bu kadar

   Sil
 36. yuksek lisansli uzman hemsire mi iyi yoksa hastanede calisan hemsire mi ya da hemsireyle uzman hemsire arasinda ne gibi bir fark var? ben universite okuyorum ve yuksek lisnas yapsam mi yapmasam mi bilmiyorum yardimdi olursaniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzman hemşire hemşire ile anı işi yapıyor şu an, yönetmelikte uzman hemşire servis sorumlusu olur diyor ancak pek uyan yok yönetmeliğe şu durumda.

   Sil
 37. Merhaba ...lisans ebelikte sonra hemşirelik yüksek lisans yapınca uzman hemşire mi oluyorum ...işyeri hemşireliği vs yapılabiliyor mu o zaman? Örneğin emekli olunca...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ebelik lisans ile hemşirelik yüksek lisansa girebilirseniz olur. Lakin uzmanlık veren alanlara giremezsiniz. Yüksek lisans yapan işyeri hemşiresi olmaz ayrıca

   Sil
 38. merhaba bir sorum olacaktı hemşirelikte yüksek lisansı bitirip diploma tescil ettirildikten sonra maaşa ne derece etkisi olur normal lisans hemşire maaşından bır farkı olur mu ben kuruma sorduğumda max 50 lira gibi bir fark söylendi de doğru mu acaba

  YanıtlaSil
 39. Merhabalar ben bügün istifa sonrası açıktan atama kurası ile atandım fakat sadece konya olarak görülüyor hangi hastane olduğunu nerden nasıl öğrenebilirim acaba

  YanıtlaSil
 40. merhaba bir sorum olacaktı ben 3+1 hemşireyim ilçe devlet hastanesinde 3.yılımı tamamladım 1 sene öncede hemşirelik alanında tezli yüksek lisansımı bitirdim. araştırmalar yaptım fakat biraz daha anlaşılır biçimde ek ödeme tazminatı nedir merak ediyorum yani lisans hemşire ile yüksek lisans hemşire arasında olan bir fark mı ve her ay alınması gereken bir ödeme mi ve yüksek lisans tan sonra derecenin mi kademenin mi değişmiş olması gerekiyor bana bu konu hakkında hiçbir farklı ödeme yapılmadı zaten 40-50 lira denilip geçiştirildi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anladım detaylı anlattım ama daha fazla detay için forumda konu açın oradan yazalım uzun bir konu. mediforum.net forum adresimiz.

   Sil
 41. MERHABA BEN HEMŞİRELİK 1.SINIF ÖĞRENCİSİYİM.BAŞHEMŞİRE OLMAK ÇOK İSTİYORUM.BUNUN İÇİN YÜKSEK LİSANS DA YAPACAĞIM.AMA TORPİL OLAYLARINDAN BAHSEDİYOLAR.HASTANEDE BENDEN DAHA TECRÜBELİ AKADEMİK KARİYERİ YÜKSEK DEĞİLSE BAŞHEMŞİRE ŞİKAYET DE FALAN BULUNUP BR ŞEKİLDE YERİNİ ALABİLİR MİİYİM

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok, kısmen torpil döner. Ama yerinden edemezsin

   Sil
 42. Merhaba ...lisans ebelikte sonra KADIN SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI HEMŞİRELİĞİ PROGRAMINDA yüksek lisans yapınca uzmanlık oluyor mu? Oluyorsa uzman ebe mi? uzman hemşire mi oluyor? TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Program sizi ebe olarak alıyor ve ebe olarak mezun ediyor ise uzman ebe olursunuz. Program sizi ebe olarak alıp hemşire olarak mezun ediyor mu? edecek ise gene uzman ebe olursunuz ancak az bir ihtimalde olsa sorun çıkarabilirler, hemşirelik alanından mezun olmuşsun alanın değil diyebilirler mi? Her şey olabilir bizde....

   Sil
 43. merhaba ben hemşireyim trakya üniversitesi (tezli) sağlık yönetimi yüksek lisans mezunuyum. sorulara cevaplarınızı okudum. sendikaların anlaşmalarıyla yapılan ücretli sağlık yönetimi yüksek lisanslarının işe yaramadığını / yaramayacağını yazmışsınız. peki ileride devlet üniversitesinden mezun olan ve tezli olanların, o parayla yapılan yüksek lisanslarla aynı kefeye koyulmayıp yönetmelikte bununla ilgili bir ibare olması imkansız mı sizce?
  yani asla uzmanlık alamayacak mıyız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yönetmelik ile yapılır mı ?? Zorlansa belki ama yapamazlar. Bir sürü buna benzer durum var hangi birini yapacakalar veya sizler nasıl sesinizi duyuracaksınız. Daha hemşire meslektaşlarımızın bile bir yığın sorunu varken. Bence yok bunları yazmamın sebebi meslektaşlarım bu durumu bilsin gidip okumasın bunlara prim vermesin diyedir. Yoksa okuyanlar da elbette bilgi sahibi bir şekilde olmuştur. Emeklerine saygı duyuyorum. Ama durum bu

   Sil
 44. Merhaba sorum şu çocuk sağlığı hastalık hemşireliği de yüksek lisans yapmaktayım ve sağlık bakanlığına ait bir devlet Hastanesi'nde halen çalışmakta yim uzmanlığı mi Haziran da alacağım

  Devlet Hastanesi'nde üniversite hastanesi die uzmanlik ayrimia var mı ?
  En basit kimlik kartına uzman Pediatri hemşiresi yazdırabilir miyim yasal olarak yaptırma hakkım varmi
  Pediatri dışında bı yerde çalıştırılabilir miyim
  Devlet Hastanesi'nde bunun kullanımı hakkında bilgi verebilir misiniz teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fark yok, sisteme personel şubeden diplomanı işleteceksin, kadro derecen düşecek, özel hizmet tazminatına ilave 5 puan eklenecek.

   Kimlik kartına uzman yazmaları gerekir, yazdırabilirsin. Hemşirelik yönetmeliğindeki uzman hemşire maddesini ek olarak ekleyip personel kimlik işlerine durumu anlatan dilekçe ile başvur yeterli.

   Pediatri dışında farklı yerlerde çalışabilirsin ama zorla olmaz. Gene pediatri uzmanı olduğun için, Uzman hemşire genelgesini ek yaparak baş hemşireliğe dilekçe ile uzmanı olduğun yerde çalışmak istediğini bildirirsin. Dilekçeyi verirken evrak kayıttan numaranı alırsın. Dilekçene olumsuz yanıt gelirse, aynısını baş hekimliğe yollarsın bu kez başhemşirelikten gelen cevabı da ek yapıp evrak no alarak.

   Oda red verirse, o red cevabı ve öncekileri de ek alarak sabim den bakanlığa yazarsın. Silsile önemli. En kötüsü uzar ama olur.

   Sana direnç gösteren olursa sadece dilekçe yaz hiç tartışmaya girme, babalarının çiftliği değil orası.

   Sil
 45. merabalar ben şu an pediatride yüksek lisans yapıyorum. 2. yarıyıla geçicem eylülde. bu süre içinde sağlık bakanlığına atanırsam yada herhangi bir üniversite hastanesine başvuru yaparsam, yapıyor olduğum yüksek lisansın bir değeri varmıdır? bundan öncede bir üniversite hastanesinde 2 yıl çocuk yoğun bakımda hemşirelik yaptım. bunları belirterek çocuk bölümünde çalışma olasılığım ne kadar yüksektir? teşekkürler şimdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kanuna bakarsanız, pediatride klinik şefi olmanız gerekiyor yüksek lisans sonrası. Ama bunu kanun olmasına rağmen henüz tam anlamı ile yapan yönetim yok. Ama en azından klinik olarak pediatri talep etme hakkınız elbette var. Bu isteğinizi yerine getirirler sanıyorum.

   Sil
 46. Merhabalar,hemşireyim ben tıp fakültesi mikrobiyoloji anabilim dalında tezli yüksek lisans yaptım uzman hemşire sayılırmıyım ayrıca tıbbi mikrobiyoloji dersi transkribimde var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sayılmazsınız, yüksek lisansınız çalıştığınız birim ile ilgili olmalı, gene de personel şubeyle görüşün tabi ancak sayılmaz.

   Sil
 47. Merhaba
  Ben sağlık meslek lisesi ATT bölümü okudum . Daha sonra kamu hastanelerine bağlı sağlık memuru kadrosunda atandım. Bu süre içinde açıköğretimden sağlık kurumları işletmeciliği önlisans bölümü okudum. Sorum şu ki ; uzman hemşire olma şansım var mı , var ise nasıl bir yol izlemem gerekiyor ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. öncelikle hemşire olmanız gerekir. Lisans hemşire , sonrasında yüksek lisans yaparak uzman olursunuz. Şu durumda baştan lisans hemşirelik okumanız gerekir.

   Sil
 48. Merhabalar,
  Hemşirelik lisans mezunuyum.Saglik hizmetlerinde iletişim tezsiz yüksek lisans programı bitirdim.uzman hemşire unvanı alabilir miyim.tesekkurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Malesef alamazsınız. Ancak personel şubeye evraklarınızı yani diplomanızı bırakıp şansınızı deneyin.

   Sil
 49. Merhabalar,Hemşirelik yüksek lisans mezunuyum.Gecici mezuniyet belgemle 1 derece kıdem aldım.13/11/2019 tarihinde diplomam tescillendi.O günden bu yana tazminat hakkıma 5 puan eklenmedi.Geriye dönük nasıl alabilirim.Ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutemetinize uğrayacaksınız. Konuyu anlatacaksınız. Anlaşabilirseniz anlaşırsınız yani konu hakkında geriye dönük almanız gerekir. Anlaşamaz iseniz, sağlık bakım hiz müdürlüğüne bir dilekçe yazın. Diplomanızı tescillenmiş halini ekleyin fotokopi olarak. Tazminatıma 5 puan ilave edilmesi ve tescil tarihinden itibaren geriye dönük ödenmesini bilgilerinize arz ederim gibi. Daha sonrasında evrak kayıttan numaralandırıp dilekçeyi bırakın. Gelen cevaba göre hareket edersiniz. En son buda olumsuz gelir ise. SABİM sağlık bakanlığı buraya durumu anlatın bilgi istiyorum konu hakkında deyin. Ama sıralamayı yazdığım gibi yapın. İlk mutemet, sonra başhemşire sonra SABIM

   Sil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder