HEMŞİRENİN ASLA YAPMAMASI GEREKENLER


hemşire

Hemşirelik, iyi bir tıbbi eğitimin yanı sıra, hastalarını en zorlu koşullarda rahatlatacak bir destek de gerektirir . Hemşireliğe yeni başlayacaklar için bilinmesi gereken 10 madde başlıklı yazımızda iyi bir hemşire olmaya giden yollardan bahsetmiştik. İyi hemşireler durum ne olursa olsun ne yapmaları gerektiğini bilirler. En iyi hemşireler ise, hiçbir koşulda yapmamaları gerekenleri bilirler.


Hemşirelerin asla yapmamaları gereken davranışların neler olduğunu öğrenmek için yazımıza devam edin.BUNLARI YAPMAK SİZİ ZOR DURUMDA BIRAKABİLİR


Asla kendinizi kaybetmeyin.

Tamam, berbat bir gün geçiriyor olabilirsiniz. Hepimizin kötü günleri oluyor. Ama sağlıklarıyla ilgili kaygıları olan insanlarla uğraşırken kendi kişisel sorunlarınızı bir kenara bırakmalısınız.


Yani her zaman kendi kendinizi kontrol etmeli ve asla, en zor hastalarla bile iletişiminizi kaybetmemelisiniz.


Sabrınız bitmiş gibi hissettiğinizde bile onlara karşı sabırlı olun. Hastaları daha iyi hissettirmek sizin işiniz bunu unutmayın.


Asla düzensiz ve bakımsız olmayın.

Hastalar her zaman uzman ellerde olduklarını hissetmek isterler. Personel olarak dikkatsiz, bakımsız ve özensiz çalışır isek hastalar bizim uzmanlığımızdan şüphe etmeye başlarlar.


Uykulu gözler, toplanmamış saçlar vb. bakımsız hallerimiz bize olan saygıyı yitirmemize sebep olur. Eldiven kullanmak, hasta sonrası elimizi yıkamak gibi prosedürler düzenli çalışma prensibidir. Eğer bunları kaybedersek gene hastaların saygınlığını da kaybetmiş oluruz.Asla fazla kişisel olmayın.

Kendiniz hakkında çok fazla şey açığa çıkarmak, profesyonelliğinizi de zayıflatabilir. İşte bu yüzden iş arkadaşlarınızla mola dönemlerinde kişisel konuşmalarınızı yapın, hasta yanında asla.


Hastaların kendi endişeleri vardır ve sizin yaşam hikayenizi duymak istemezler. Ayrıca kişisel siyasi ya da dini inançlarınızı da asla konuşmayın, çünkü bir hastayla ters düşüncelere sahip olabilirsiniz. Tamam siz profesyonelsiniz bunu sorun etmezsiniz ama hastalarınız olmayabilir.


Molalarınızı iyi değerlendirin.

Hemşirelik stresli bir iştir. Kendinizi dinlendirmek ve konsantre olmak için sık sık ara vermelisiniz. Bu nedenle, gün içerisinde molalarınızın hiçbirini kaçırmamalısınız. Eğer molalarınızda çalışıyorsanız, daha hızlı yorulur ve işinizi yeteneklerinizi en iyi şekilde yerine getiremezsiniz.


Hastalarınıza kesin zaman vermeyin.

Hemşireler işlerin zamanını bilir ve kendini buna göre ayarlar. Aynı zamanda hemşirelikte daima başka işler çıkabilir ve diğer zamanlamalar küçük de olsa aksayabilir.


Bu yüzden hastalarınıza kesin zaman vermeyin. Örneğin beş dakika sonra size ilaç vereceğim demeyin. Çünkü hastalar konu ilaç veya tıbbi bir olay olduğunda endişeli ve dikkatli olurlar.


Beş dakika sonra gelmediğiniz de endişelenirler, ve siz başka bir işle uğraşıyorken gelip sizi sürekli meşgul ederler. Bu bakımdan hastalarınıza kesin zaman vermeyin.Asla yanlış umut vermeyin.

“İyi olacaksın” gibi bir şey söylemek, bir hasta aşırı endişe duyduğunda yapılacak doğru şey gibi görünebilir, ancak tıbbi olarak doğru olmayabilir. Birisinin sağlığı söz konusu olduğunda asla kolay cevaplar vermeyin veya yanlış umutlar vermeyin. Bu konuları genel olarak doktorlara bırakın.


Aynı şey bir prosedürün ne kadar acıtacağı konusunda da geçerli. Herkesin farklı ağrı eşikleri vardır. Bir hastaya acımayacak dediğinizde dahi dolaylı yoldan yanlış umut vermiş olursunuz.


Asla şaşırma.

Hiçbir zaman hastanın yanında başka bir arkadaşınıza, “Bunu daha önce hiç görmedim!” gibi şaşkın yorumlar yapmayın.


Hastaları sanki bir tür nadir bulunan bir hastalığa yakalanmış, çaresiz durumda olan biri gibi hissettirir. Daha önce karşılaşmış sınız gibi davranın. Hastanın zihnini rahatlatmaya yardımcı olur.


-----


Evet arkadaşlar belki bazı maddelere ohoooo dediniz, ancak profesyonel olmak bunları inanın gerektirir. Belki bu tür maddeleri sorun edecek hastalarınız az sayıda olacaktır, ama günde bir hasta dahi bu konulara dikkat eden biri olsa yeterli.


Ayrıca hiçbir hasta bu konulara dikkat etmiyor dahi olsa profesyonel bir meslek yürütmenin özellikle hemşirelik ana teması bunlardır.


Saygıyla selamlıyor, iyi çalışmalar diliyorum.Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder